Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Aby otrzymać kredyt musimy zadbać o swoją wiarygodność. Jak zbudować dobrą historię kredytową?

To pytanie zadaje sobie każdy kto przymierza się do kredytu na mieszkanie czy samochód. Banki przed wydaniem decyzji kredytowej dokładnie prześwietlają naszą historię kredytową czyli ile kredytów już zaciągnęliśmy, ile z nich zostało już spłaconych  czy spłata była terminowa. Jak zbudować dobrą historię kredytową? Nasza wiarygodność kredytowa oprócz osiąganych dochodów jest najpoważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy udzielaniu kredytów. Aby zbadać naszą historię kredytową Banki najczęściej korzystają z raportów dwóch podmiotów

  1. BIG InfoMonitor to jeden z największych rejestrów dłużników w Polsce, to ponad 6,1 mln informacji o zadłużeniach i zobowiązaniach. Informacje o kontrahentach z trzech baz: BIK, BIG Infomonitor, Związek Banków Polskich. Jeśli przed złożeniem wniosku kredytowego chcesz sam sprawdzić swoją historię kredytową w BIG InfoMonitor, możesz zrobić to tutaj.
  2. Biuro Informacji Kredytowej – BIK- to największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych. Posiada w swojej bazie informacje o 135 mln rachunków należących do 23 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 785,5 tys. firm i innych podmiotów, z których czynne zobowiązania kredytowe ma 590 tys. podmiotów. Jeśli przed złożeniem wniosku kredytowego chcesz sam sprawdzić swoją historię kredytową w BIG InfoMonitor, możesz zrobić to tutaj.

Co lubią Banki – czyli jak zbudować dobrą historię kredytową?

  1. Limity w kontach i karty kredytowe – każdy duży limit w koncie czy na karcie kredytowej wpływa na zmniejszenie naszej zdolności kredytowej. Terminowe spłacanie kart kredytowych jest zachowaniem pozytywnym i dobrze punktowanym przez Banki, jednak limity sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych powodują, że o takie kwoty zmniejsza się nasza zdolność kredytowa. Korzystajmy zatem z kart kredytowych ale regularnie je spłacając, korzystając z małych limitów.
  2. Szybkie pożyczki gotówkowe– te produkty również obniżają naszą zdolność kredytową. Zaciąganie czętych pożyczek gotówkowych może być sygnałem dla Banku, ze nie radzimy sobie ze swoimi dochodami i często nam brakuje.
  3. Wiele wniosków kredytowych na raz– każde zapytanie kredytowe jest widoczne w raporcie BIK. W związku z tym należy pamiętać, że im więcej wniosków kredytowych złożymy w krótkich odstępach czasu, tym niższa będzie nasza wiarygodność kredytowa.
  4. Sprzęt na raty – warto zaplanować zakup telewizora czy pralki na raty. Mimo iż mamy gotówkę na taki sprzęt warto skorzystać z kredytu na takie zakupy. Sprzęt spłacamy w krótkim czasie a w systemach pozostaje ślad, że zobowiązanie zostało spłacone na czas. Jest to pozytywny sygnał dla Banku i nasza wiarygodność rośnie.
  5. Zatrudnienie– zadbajmy o ciągłość naszego zatrudnienia – Banki zwracają bardzo dużą uwagę na umowę jaką posiadamy. Umowa o pracę wpływa korzystnie na postrzeganie przez bank przyszłego kredytobiorcy. Dla Banku w grupie większego ryzyka są osoby pracujące na umowę o dzieło, samozatrudnieni oraz posiadający umowę na czas określony.

Mam nadzieję, że przybliżyłem trochę jak zbudować dobrą historię kredytową. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, a Banki będą się prześcigać w ofertach dla nas.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

3 thoughts on “Jak zbudować dobrą historię kredytową?

  1. „1. Limity w kotach” – kurczę, a takie słodziaki. Pewnie to zabezpieczenie na wypadek ludzi, którzy wszystkie swoje osczędności wydają na swoje pupile 🙂

Dodaj komentarz