Polacy niechętnie przenoszą konta bankowe

Polacy niechętnie przenoszą konta bankowe

Możliwość przenoszeniu rachunków bankowych poprzez system OGNIVO został wprowadzony przez KIR w 2010 r. Polska była pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który umożliwił korzystanie z tej usługi elektronicznie i za darmo.  Patrząc jednak na liczbę wniosków można stwierdzić, że Polacy niechętnie przenoszą konta bankowe. W czwartym kwartale 2016 r. wniosek o zmianę Banku prowadzącego rachunek bankowy  z wykorzystaniem systemu Ognivo, złożyło nieco ponad 7,5 tyś osób. Patrząc na cały rok 2016 liczba przenoszonych rachunków zamknęła się w nieco ponad 40 tyś.

Pierwszy kwartał 2019 r. potwierdziła trend, że Polacy niechętnie przenoszą konta bankowe. Z możliwości zmiany Banku skorzystało mniej niż 10 tyś wniosków o przeniesie rachunku bankowego. Żeby zobrazować, że jest to na prawdę mało warto przytoczyć dane z NBP. Pod koniec I półrocza 2016 r. w Polacy korzystali z prawie 41 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Z kolei w pierwszych szczęściu miesiącach 2016 r. liczba rachunków bankowych wzrosła o 1,2 mln!

Jak przenieść konto bankowe?

  1. Znajdujemy interesującą ofertę Banku, do którego chcemy przenieść swoje dotychczasowe konto. W tym celu najlepiej skorzystać z rankingu kont osobistych.
  2. Następnie w wybranym banku należy złożyć formularz, który upoważni pracownika do przeniesienia konta z dotychczasowego rachunku. Zmigrowane zostanie  saldo, ustanowione  płatności automatyczne. O zmianie numeru konta poinformowane zostaną niezbędne urzędy i instytucje.
  3. W przypadku, gdy będziemy ograniczeni okresami wypowiedzenia cała operacja może potrwać do miesiąca. W przeciwnym razie zajmie nam to kilka dni.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Dla pewności warto dokładnie sprawdzić, czy nie wiążą nas długoterminowe kredyty online czy lokaty, ze starego banku. Często jest tak, że nasz stary bank nie zawsze da nam odejść tak szybko jak byśmy tego chcieli. W wyjątkowych sytuacjach przenoszenie konta może potrwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie bank nadal będzie pobierał opłaty za prowadzenie rachunku czy kartę. Na czas trwania okresu wypowiedzenia powinniśmy więc zostawić na koncie kilka złotych, z których bank pobierze należną prowizję. W takich przypadkach dużo łatwiej otworzyć nowe konto i we własnym zakresie przelać pieniądze i ustanowić nowe dyspozycje jeśli z takich korzystaliśmy.

 

06/01/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka za darmo – oferta i opinie

Pożyczka za darmo jest oferowana w większości firm. Sprawdź ofertę darmowych pożyczek online i czy rzeczywiście nic nie zapłacisz

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Pożyczki bez Baz – oferta i opinie

Pożyczki bez Baz czyli bez weryfikacji w bazach kredytowych Ten rodzaj pożyczek jest bardziej popularny niż wszyscy myślimy. Przyczyn jest wiele, ale najczęściej jeśli ktoś szuka pożyczki bez Baz to chce sobie zapewnić anonimowość.