Najem okazjonalny – najważniejsze informacje

Wynajem nieruchomości staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Daleko mu jednak do rozmiarów jaki przybrał w Europie Zachodniej czy USA. Wraz ze wzrostem ilości nieruchomości rośnie także ilość mieszkań na wynajem, które stały się dość dobrą alternatywą dla lokat bankowych. Wszystko to za sprawą utrzymujących się od lat niskich stóp procentowych, które sprawiają, że trzymanie większej gotówki w banku jest nieopłacalne. Oprocentowanie na maksymalnie 2,5 proc. sprawia, że nasze oszczędności nie zyskują ani złotówki. Wszystko przez ciągle wysoką inflację, która w połączeniu z niskimi stopami procentowymi zmusiła do szukania innych form inwestycji. Większość osób dysponujących nadwyżkami finansowymi kupuje nieruchomości, które następnie wynajmuje. Jak jednak wynająć aby nie mieć problemu z egzekwowaniem płatności? Najlepiej postawić na najem okazjonalny o którym napiszemy nieco więcej w dzisiejszym wpisie.

oddziały bankowe

Najem okazjonalny – kwestie formalne

Najem zwyczajny jest znany większości z nas. Wynajmujący oddaje w najem najczęściej nieruchomość a najemca za korzystanie z tej nieruchomości zobowiązuje się płacić czynsz. Następuje podpisanie umowy, przekazanie kluczy i oczekiwanie na pierwszą płatność.

Jeśli chodzi o najem okazjonalny to formalności jest nieco więcej. Najemca musi przede wszystkim wskazać lokal mieszkalny, do którego się wyprowadzi po zakończeniu lub zerwaniu umowy.  Dlatego załącznikiem do umowy jest dostarczenie wynajmującemu oświadczenia podpisanego przez właściciela mieszkania zastępczego. Do tego dokumentu wystarczy zwykła forma pisemna, bez konieczności poświadczania go notarialnie.

Inaczej rzecz się ma z innym załącznikiem do umowy jakim jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji, które jest sporządzane w formie aktu notarialnego.

Umowę najmu okazjonalnego należy zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni. Jeśli nie dotrzyma tego warunku, umowa zawarta pomiędzy stronami będzie zwykłą umową najmu, którą regulują przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów.

Bardzo ważny jest termin takiej umowy. Nie może on bowiem przekraczać 10 lat , jednak po tym okresie można zawrzeć kolejną umowę.

business 2846221 1920

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

W przypadku, kiedy lokatorzy nie wywiązują się z umowy można wypowiedzieć im umowę najmu i zakreślić termin na opuszczenie lokalu. Z reguły jest to siedem dni. Po upływie tego okresu, jeśli najemca nadal w nim przebywa, sprawa kieruje się do sądu, który na podstawie oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę uruchamia przyspieszoną procedurę uzyskania nakazu eksmisji. Aby skorzystać z tej uproszczonej procedury powinniśmy dostarczyć:

  • wniosek
  • żądanie opróżnienia lokalu
  • dowód doręczenia w/w do najemcy
  • tytuł prawny do nieruchomości
  • potwierdzenie zgłoszenia umowy do naczelnika urzędu skarbowego.

Po pozytywnym zakończeniu w/w procesu nie ma już konieczności wszczynania sprawy o eksmisję lokatora. Z uwagi na to, że najemca dobrowolnie poddał się egzekucji, co potwierdził notarialnie, może zostać eksmitowany z lokalu bez względu na porę roku. Również w zimie. Istotne jest to, że przed eksmisją nie są chronione osoby małoletnie ani ciężarne kobiety.

19/04/2022

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na czek GIRO

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.

Pożyczka dla każdego

Sprawdzamy gdzie szybko i bez problemu otrzymać dodatkową gotówkę. Jednym słowem pożyczka dla każdego od 18 lat, na dowód w 15 minut!

Całkowity koszt pożyczki

Całkowity koszt pożyczki to RRSO czy może RSO? Sprawdź jakie koszty dodatkowe mogą zostać naliczone przy pożyczce lub kredycie.