Od czego zależy zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to zdolność do terminowej spłaty zobowiązania. Im jest ona wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba bez problemu poradzi sobie ze spłacaniem kredytu na czas. Rośnie więc szansa, że otrzyma ona pozytywną decyzję kredytową od banku. Każdy bank wykorzystuje do obliczania zdolności kredytowej inne algorytmy, ale brane pod uwagę są te same kategorie danych. W takim razie, od czego zależy zdolność kredytowa? Co ją obniża, a co podwyższa?

Co wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest zależna między innymi od takich czynników, jak wysokość wynagrodzenia, forma zatrudnienia, ilość i wysokość aktualnie posiadanych kredytów i pożyczek, a także od kosztów utrzymania i ilości osób posiadanych na utrzymaniu.

Wbrew pozorom wysokie zarobki nie muszą wcale gwarantować wysokiej zdolności kredytowej. Osoba, która ma niższe zarobki, ale znacznie mniej zobowiązań finansowych i niższe koszty otrzymania, może mieć wyższą zdolność kredytową od osoby lepiej zarabiającej, ale poważnie zadłużonej. Warto wiedzieć, że zdolność kredytową obniżają nie tylko pożyczki i kredyty gotówkowe lub hipoteczne, ale też karty kredytowe i kredyty odnawialne, nawet, jeśli z nich nie korzystamy.

Preferowaną przez bank formą zatrudnienia jest umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Osoby zatrudnione na przykład na podstawie umowy zlecenie również mogą otrzymać kredyt czy pożyczkę, ale zazwyczaj będzie się to wiązało z pewnymi wymaganiami (na przykład dostarczeniem promesy przedłużenia umowy od pracodawcy) i może oznaczać większą ilość formalności.

Czy można otrzymać kredyt z niską zdolnością kredytową?

Otrzymanie kredytu z niską zdolnością kredytową nie jest niemożliwe, ale jest z pewnością bardzo trudne. Ustalenie, w którym banku szanse na pozytywną decyzję kredytową będą największe, wymaga posiadania szerokiej wiedzy na temat polskiego rynku kredytowego, której większość osób nie ma. Dlatego też kredyt z niską zdolnością kredytową to zadanie dla specjalisty.

Profesjonalny pośrednik kredytowy, którego można znaleźć pod adresem https://splatakredytow.pl/, przeanalizuje sytuację finansową klienta i na tej podstawie podejmie próbę uzyskania dla niego najlepszego dostępnego kredytu. Zajmie się także przeprowadzeniem niezbędnych negocjacji z bankiem, aby decyzja kredytowa została podjęta szybko i bez uciążliwych dla klienta formalności.

Podsumowanie

Większość osób w którymś momencie swojego życia weźmie przynajmniej jeden kredyt, w związku z tym czy tego chcemy, czy nie, będzie nas dotyczyć kwestia zdolności kredytowej. Warto się tym tematem zainteresować i zawczasu zadbać, aby była ona jak najwyższa, co pozwoli uniknąć stresu i negatywnych decyzji kredytowych.

korzystanie z profesjonalnej pomocy to najlepszy sposób na uniknięcie niepotrzebnego przepłacania, co jest szczególnie istotne w przypadku kredytów na wysokie kwoty.

24/12/2021

Kamil Stoch – sukces sportowy i finansowy

Kamil Stoch i jego zarobki rosną równie szybko co jego kolejne sukcesy sportowe. W ubiegłym sezonie Kamil Stoch zarobił w ubiegłym sezonie niemal 200 tys. franków szwajcarskich. Jak są nagradzani skoczkowie?

Pożyczki długoterminowe online

Pożyczki długoterminowe to takie, które spłacamy dłużej niż jeden miesiąc. Pożyczkę na raty do 25 tys. złotych możemy spłacać przez 4 lata!

JPK VAT co powinieneś wiedzieć?

JPK VAT... Czym są te pliki? To nic innego jak szczegółowe dane finansowe, które musza być generowane i przesyłane w formie elektronicznej. Składają się na nie...