Zarobki posłów pod lupą obywateli

Zarobki posłów na cenzurowanym

Ile zarabiają polscy parlamentarzyści? Zdaniem większości społeczeństwa dużo za dużo. Postanowiliśmy sprawdzić jak to jest naprawdę. Jak podaje Kancelaria Sejmu wysokość pensji posła to 8016,70 zł brutto. Zarobki posłów po odliczeniu składek i zaliczek na podatek dochodowy, to 5890,52  zł na rękę. Żeby było ciekawiej pensja posła nie jest obligatoryjna. To znaczy, że aby ją otrzymać należy o nią zawnioskować. Poseł może również liczyć na dużo wyższą kwotę wolną od podatku. Zwykły obywatel naszego kraju w 2017 roku maksymalnie mógł odliczyć 6600 zł. Za rok 2018 będzie to kwota 8000 zł. Parlamentarzysta korzysta z dużo większej kwoty wolnej od podatku 27 360 zł.

Oprócz pensji posłowie mogą liczyć na dietę poselską. Jej wysokość jest zryczałtowana i wynosi 25% uposażenia poselskiego, czyli 2473,08 zł brutto. Jest to wynagrodzenie na pokrycie tzw. kosztów wynikających z wykonywania mandatu posła. Sumując dietę i pensję – mamy już 12365,38  zł brutto. Na tym jednak nie koniec. Poseł pracujący w komisjach sejmowych dostanie za to dodatkowe wynagrodzenie.

  • 20% uposażenia poselskiego (1978,46 zł) – dla przewodniczącego komisji;
  • 15% uposażenia poselskiego (1483,75 zł) – dla zastępcy przewodniczącego;
  • 10% uposażenia poselskiego (989,23 zł) – dla przewodniczącego stałej podkomisji.

Poseł RP musi prowadzić swoje biuro a to też kosztuje. Aby nie za bardzo obciążać budżetu parlamentarzysty Sejm przekazuje mu środki na prowadzenie owego biura. Dotacja opiewa na 12 150 zł.

Czy zatem zarobki posłów są takie wielkie?

Zdaniem niektórych tak. Na takim stanowisku stoi Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Proponuje, aby poseł zarabiał trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na dzień dzisiejszy byłaby to kwota 6300 zł brutto. Dałoby to tym samym zarobki na poziomie ok. 1,8 przeciętnego wynagrodzenia.

Pytanie tylko czy taka zmiana wyszłaby na dobre? Posłowie na co dzień podejmują bardzo ważne decyzje i mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Zmniejszenie wynagrodzeń posłów niczego tak naprawdę nie zmieni. Będzie to tylko zabieg wykonany pod opinie publiczną.

09/05/2020

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Ile zarabia policjant?

Kto może zostać policjantem? Większość chłopców i część dziewczyn w dzieciństwie marzy żeby zostać policjantem. W miarę jak dorastają i poznają nowe możliwości przestają się interesować tym zawodem. Niektórzy jednak nie rezygnują z dziecięcych marzeń i dążą do osiągnięcia celu.

Ile warta jest reprezentacja Polski?

Ile warta jest reprezentacja Polski? Mundial trwa w najlepsze, więc postanowiliśmy sprawdzić ile warta jest reprezentacja Polski. Wielkie turnieje piłkarskie zawsze wpływają na cenę piłkarzy.

Ile zarabiają lekarze?

Wiele osób zastanawia się ile zarabiają lekarze Od lat słyszymy, że zarobki lekarzy są na niskim poziomie i coś trzeba z tym zrobić. Ostatnie protesty lekarzy rezydentów oraz zrywanie kontraktów przez lekarzy specjalistów tylko przypomniały o tym.