Jak poradzić sobie z długami?

Problemy z długami dotyczą prawie 2 mln Polaków. Mimo, że bezrobocie maleje i rosną zarobki to niestety problem z długami ma wciąż wiele Polaków. Większość osób borykających się z problemami finansowymi to normalni ludzie, którzy chwilowe kłopoty chcieli rozwiązać pożyczką. Część osób lekkomyślnie korzystała z łatwo dostępnych pożyczek przez Internet. Przypadków jest wiele, tak samo jak sytuacji życiowych w jakich możemy się znaleźć.  Wszystko jednak jest dla ludzi i jeśli odpowiedzialnie będziemy korzystać z produktów finansowych to nie powinniśmy popaść w kłopoty.  Dzisiaj podpowiadamy jak poradzić sobie z długami.

Jak poradzić sobie z długami?

Jeśli jednak już popadliśmy w kłopoty finansowe to warto wiedzieć jak z nich wyjść. Dzięki naszemu doświadczeniu w finansach przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji, które pomogą Wam się uporać z długami.

Żeby skutecznie walczyć z długami musimy mieć odwagę i przyznać się przed samym sobą, że problem istnieje. Inaczej się sprawa ma, jeśli dostajemy listy i teflony z windykacji przypominające nam o zaległościach w spłacie, a nie kojarzymy żebyśmy zaciągali jakiekolwiek zobowiązanie. W takiej pierwsze co powinniśmy zrobić to poprosić wierzyciela o okazanie stosownych dokumentów potwierdzających nasze zadłużenie. Wierzyciel musi nam udowodnić zasadność długu. Warto też sprawdzić czy dług nie jest przedawniony. Dużo firm wykorzystuje niewiedzę dłużników i domaga się spłaty zobowiązania przedawnionego.

Czytaj także: co może zająć komornik?

Jak windykowane są długi

Najpierw negocjuj a potem myśl o upadłości konsumenckiej

Jeśli borykamy się z długami od dłuższego czasu i mamy egzekucję komorniczą to warto pomyśleć nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Tu jednak trzeba być ostrożnym, ponieważ jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie stracimy cały swój majątek.

Przed tak radykalnymi krokami jak upadłość konsumencka warto wykorzystać inne sposoby. Najbardziej skutecznym jest dogadanie się z wierzycielem. Często unikamy windykatorów i komorników. Nie odbieramy telefonów  w obawie przed kolejnym upomnieniem do zapłaty. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i rzeczowo porozmawiać z bankiem czy firmą pożyczkową. Tam też pracują ludzie, którzy nie są z kamienia i z którymi można się dogadać. Wynegocjowanie zawieszenia postępowania komorniczego i wpłaty bezpośrednio do wierzyciela już będą dużym uzyskiem. Wszak komornik nie będzie pobierał prowizji od tego co nam zabierze.

Jak bezpiecznie korzystać z pożyczek

Co jeszcze mogę zrobić?

Problemy z zadłużeniem są zazwyczaj wynikiem braku pieniędzy. Dlatego jeśli z nie starcza Ci z twojej pensji na spłatę zobowiązań postaraj się znaleźć dodatkową pracę. Będzie to wymagało dużego wysiłku, ale na pewno się opłaci. Większe spłaty dla wierzyciela mogą doprowadzić do podpisania ugody i umorzenia części długu.

Zacznijmy maksymalnie oszczędzać na wszystkim co się da. Dodatkowe pieniądze z oszczędności pomogą nam równie mocno jak te z dodatkowej pracy. Liczą się każde środki, które będziemy mogli przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

Jeszcze innym sposobem na rozwiązanie problemów z długami są kredyty konsolidacyjne. Niestety konsolidacja zobowiązań w większości przypadków jest dostępna tylko dla osób, które nie miały większych problemów ze spłatą zadłużenia.  Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Ostatnim sprawdzonym sposobem na wyjście ze spirali zadłużenia jest darmowa porada prawna. W każdym mieście powiatowym w Polsce możemy znaleźć punkt darmowych porad prawnych. Adwokat czy radca prawny znający przepisy dotyczące mi.in egzekucji komorniczej  z pewnością pomoże nam wybrać najlepszą drogę wyjścia na prostą. Mamy nadzieję, że nasz wpis Wam pomoże i będziecie wiedzieć jak poradzić sobie z długami.

31/07/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla zadłużonych. Hit czy kit?

Pożyczka dla zadłużonych jest możliwa. Jeśli masz poręczyciela możesz liczyć nawet na 25 tys. złotych. Pożyczka z komornikiem bez BIK

Czyszczenie BIK – czy jest możliwe?

Czyszczenie BIK – zmień swoją historię kredytową Na takie ogłoszenia możemy natknąć się bardzo często. Wielu „ekspertów” od historii kredytowej oferuje cudowne usługi zmiany danych w bazie BIK. Czy warto ufać takim zapewnieniom?

Będzie łatwiej o przedawnienie długu

Przedawnienie długu ulega skróceniu O długu mogą mówić wszyscy Ci, którzy zaciągnęli chwilówkę czy pożyczkę gotówkową. Bez względu na to czy są one spłacane regularnie czy mamy zaległości w spłacie – jesteśmy zadłużeni.