Ile zarabiają lekarze?

Wiele osób zastanawia się ile zarabiają lekarze

Od lat słyszymy, że zarobki lekarzy są na niskim poziomie i coś trzeba z tym zrobić. Ostatnie protesty lekarzy rezydentów oraz zrywanie kontraktów przez lekarzy specjalistów tylko przypomniały o tym. Do tego akcja wypowiadania klauzul opt-out pozwalającej na pracę ponad 48 godzin w tygodniu – zwiększyła uwagę rządzących. Postanowiliśmy sprawdzić jak to jest z tymi zarobkami lekarzy i czy jest rzeczywiście tak źle. Otóż zacznijmy od tego, że zarobki lekarzy są uzależnione od ich miejsca pracy oraz ilości czasu jaki spędzają w pracy. Od tego czy pracują tylko w publicznej służbie zdrowia, czy również świadczą usługi prywatnie.

ile zarabiają lekarze

Od około 3,2 tys. do 4,6 tys. zł brutto zarabia średnio na miesiąc polski lekarz zatrudniony w szpitalu na pełen etat. Jest to wynagrodzenie podstawowe bez dyżurów i premii. Wg danych podanych przez Śląską Izbę Lekarską w 2016r. godzina pracy lekarza kosztowała 13,65 zł do 20,95 zł brutto za godzinę. Wszyscy powiedzą, że jest to mało. Co się stanie jak dorzucimy do tego dyżury i premie? Wg danych opublikowanych przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że lekarze ze szpitali w Opolu zarabiają od 12 do 26 tys. zł miesięcznie! Cytując dalej DGP w Oleśnie starszy asystent na chirurgii z dyżurami otrzymał wynagrodzenie w wysokości ponad 22 tys. zł. Asystent z ortopedii, który przepracował w miesiącu 190 godzin – 12,5 tys. zł. Anestezjolog dorabiający na dyżurach 23 tys. zł.

Ile zarabiają lekarze za granicą?

Zarobki lekarzy za granicą są oczywiście dużo wyższe i to bez kombinowania na dyżurach robiąc drugi etat w innej placówce. Chirurg czy anestezjolog w Szwecji może zarobić nawet 10 razy więcej niż jego kolega w Polsce. Dużym powodzeniem cieszą się firmy wysyłające lekarzy do pracy za granicę. Kiedyś werbowano spawaczy i hydraulików, a dzisiaj w cenie są lekarze. Zwłaszcza, że wszystkie uprawnienia z Polski są honorowane w krajach Unii Europejskiej. Firmy zapewniają kursy językowe oraz początkowe zakwaterowanie. Francja czy Niemcy czekają na naszych lekarzy wręcz z otwartymi ramionami. Dla lekarzy, którzy jeszcze nie założyli rodzin jest to propozycja godna uwagi. Mało tego, niestety coraz więcej młodych z niej korzysta.

09/04/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Ukraińcy napędzają polską gospodarkę To, że polska gospodarka rozwija się w ekspresowym tempie nie trzeba nikogo przekonywać. Bezrobocie jest najniższe w historii, wynagrodzenia rosną. Cały czas jednak jesteśmy krajem na dorobku, który do szybkiego rozwoju potrzebuje wiele rąk do pracy. Od kilku lat duże wsparcie dają nam Ukraińcy, którzy chętnie przyjeżdżają do Polski.

Ile zarabia policjant?

Kto może zostać policjantem? Większość chłopców i część dziewczyn w dzieciństwie marzy żeby zostać policjantem. W miarę jak dorastają i poznają nowe możliwości przestają się interesować tym zawodem. Niektórzy jednak nie rezygnują z dziecięcych marzeń i dążą do osiągnięcia celu.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? O tym w dzisiejszym wpisie. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania i wskazywana w jakim banku najłatwiej dostaniem kredyt hipoteczny przyjrzyjmy się na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę.