Ile zarabia wójt i burmistrz?

Wybory już na jesieni – ile zarabia wójt i burmistrz?

Rywalizacja o stanowisko wójta czy burmistrza w mniejszych miejscowościach jest zawsze zacięta. Pomijamy już to co dzieje się w wielkich miastach, bo tam zazwyczaj rywalizują kandydaci dużych partii. W mniejszych miejscowościach zazwyczaj są to komitety wyborcze samych kandydatów. Bywa też tak, że swoich zwolenników partie biorą pod swoje skrzydła, aby pokazać się w regionie. Tak czy inaczej stanowiska wójta czy burmistrza to łakomy kąsek dla tych którzy chcą stać się kimś ważnym. Inni stawiają sobie za cel zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności. Jeszcze inni idą tam po kasę. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy ile zarabia wójt i burmistrz? Czy pieniądze oferowane na tym stanowisku są rzeczywiście aż tak atrakcyjne? Przeczytajcie i oceńcie sami!

Zarobki wójta i burmistrza

są ustalone przez Radę Miasta lub Radę Gminy w przypadku wójta. Dokładne wytyczne znajdują się w ustawie o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 roku oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 roku w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Studiując powyższe przepisy odnajdziemy tam informację, że maksymalne wynagrodzenie wójta i burmistrza nie może przekroczyć siedmiokrotności kwoty bazowej, która w 2018 roku wynosi 1789,42 zł. Wykonując szybkie mnożenie wychodzi, że maksymalna pensja naszego wójta czy burmistrza może wynosić 12 500 zł.

Żeby nie było tak, że każdy włodarz ze swoją Radą będzie ustanawiał sobie najwyższe pobory Ustawa przewidziała pewne ograniczenia. Otóż wynagrodzenie wójta czy burmistrza jest uzależnione od wielkości gminy. Dla gmin powyżej 100 tys. mamy widełki od 4800 do 6200 zł. Jeśli natomiast gmina liczy poniżej 100 tys., ale więcej niż 15 tys., to mamy widełki od 4500 do 6000 zł. Włodarze w najmniejszych gminach nie mogą liczyć na bajońskie sumy. Jednostki samorządowe liczące poniżej 15 tys. mieszkańców mają narzucone ograniczenia, które mieszczą się w przedziale od 4200 zł do 5900 zł.

Dodatki funkcyjne

Wynagrodzenie zasadnicze to jednak nie wszystko. Tak zacięta walka nie mogłaby się przecież rozgrywać o 6 tys. zł brutto. Tak przynajmniej nam się wydaje. Oprócz wynagrodzenia podstawowego włodarzom przysługują dodatki funkcyjne, które wynoszą:

  • 2100 zł wójta i burmistrza gminy posiadającej ponad 15 tys. mieszkańców
  • 1900 zł dla wójta o burmistrza z liczbą mieszkańców poniżej 15 tys.

To nadal mało! Nasi lokalni przywódcy otrzymują także dodatki specjalne, które wynoszą do 40% ich wynagrodzenia podstawowego. Na tym jednak nie koniec. Jeśli nasz burmistrz czy wójt jest na swoim stanowisku ponad 5 lat to przysługuje mu kolejne 5% pensji miesięcznej. Co roku wskaźnik rośnie o 1%. Maksymalnie może wynosić 20% podstawy wynagrodzenia.

Reasumując – wójt czy burmistrz średniej gminy może zatem liczyć na ok. 10 tys. zł brutto wynagrodzenia. To dużo.

10/05/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Ile zarabia policjant?

Kto może zostać policjantem? Większość chłopców i część dziewczyn w dzieciństwie marzy żeby zostać policjantem. W miarę jak dorastają i poznają nowe możliwości przestają się interesować tym zawodem. Niektórzy jednak nie rezygnują z dziecięcych marzeń i dążą do osiągnięcia celu.

Ile zarabiają lekarze?

Wiele osób zastanawia się ile zarabiają lekarze Od lat słyszymy, że zarobki lekarzy są na niskim poziomie i coś trzeba z tym zrobić. Ostatnie protesty lekarzy rezydentów oraz zrywanie kontraktów przez lekarzy specjalistów tylko przypomniały o tym.

Ile zarabia prezes Banku?

Zarobki prezesów banków W sposób szczególny rozbudzają naszą wyobraźnię. Wszak zyski czerpią z inwestowania naszych oszczędności i z procentów jakie płacimy przy kredytach. Ile zarabia prezes banku?