Kupując mieszkanie czy samochód zastanawiamy się co lepsze zaliczka czy zadatek?
Różnica jest zasadnicza i dotyczy zarówno strony sprzedającej jak i kupującej. Dzisiaj przedstawimy czym różnią się te dwie formy przedpłaty. Uiszczenie wstępnej kwoty przed podpisaniem umowy finalnej ma nam gwarantować, że nikt nas nie ubiegnie. Informacja o zaliczce lub zadatku jest zawsze zawierana w umowie przedwstępnej.
Zabezpiecza przede wszystkim stronę, która go płaci. W przypadku nie wykonania umowy może bowiem żądać jego zwrotu w dwukrotnej wysokości. Jeśli wycofuje się strona dająca zadatek – traci go bezpowrotnie. To zabezpieczenie najlepiej stosować w umowach przedwstępnych sprzedaży nieruchomości i samochodu. Dzięki niemu każda ze stron zabezpiecza się na wypadek nie zawarcia umowy finalnej.
Jest mniej zobowiązującą formą przypieczętowania umowy przedwstępnej. Kiedy wskazujemy w umowie, że strona zapłaciła zaliczkę niczym tak naprawdę się nie zabezpieczamy. Oczywiście zaliczka będzie uznana na poczet zapłaty ceny, ale w każdej chwili może zostać zwrócona. Jeśli strona wycofa się z transakcji, przyjmujący zaliczkę powinien ją zwrócić bez dodatkowych konsekwencji.
Pamiętać musimy, że wpłata wstępna będzie uznana jako zadatek tylko wtedy gdy będzie to określone w umowie przedwstępnej. Jeśli nie zamieścimy informacji czym jest przedpłata zostanie ona potraktowana jako zaliczka.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |