Anonimowy przelew jest możliwy?

Przelewy między rachunkami bankowymi wykonujemy przynajmniej kilka razy w miesiącu. Najczęściej kiedy płacimy rachunki lub kupujemy coś przez Internet. Niektórzy jednak czasami woleliby wykonać anonimowy przelew czyli taki gdzie nie będzie widać nadawcy. Powodów takich intencji może być wiele, nie nam jednak je oceniać. Wykonanie anonimowego przelewu jest możliwe – poniżej więcej informacji.

Anonimowy przelew a przepisy prawa

Banki oraz SKOKi działają w oparciu o m.in. Ustawę Prawo Bankowe. Nakłada ona na instytucje finansowe wiele obowiązków oraz restrykcji. Dane Klientów wysyłających pieniądze oraz odbierających są widoczne dla banków uczestniczących w transferze gotówki. Jednak z uwagi na główną zasadę jaką jest tajemnica bankowa dane osób korzystających z przelewów są utajnione. Mogą zostać ujawnione tylko organom państwa w przypadku stosownego postępowania sądowego lub skarbowego. W świetle obowiązujących przepisów anonimowy przelew nie jest zatem możliwy.

Mowa tu również o zagwarantowaniu bezpieczeństwa państwu. Wykonywanie anonimowych przelewów mogłoby narazić Skarb Państwa na uszczerbek z tytułu podatków. Chodzi tu m.in. o pożyczki od rodziny, które trudno byłoby udowodnić. Nie mówiąc już o pieniądzach przekazanych z źródeł niewiadomego pochodzenia. Kolejnym powodem jest także trudność cofnięcia transakcji w przypadku pomyłki w numerze rachunku bankowego.

anonimowy przelew 1

Luki w przepisach pozwalające na anonimowy transfer

Mimo bardzo szczegółowych zapisów prawa istnieje kilka sposobów na wykonanie przelewu bez podawania swoich danych. Poniższe przykłady wskazują na pewne możliwości i nie powinny być wykorzystywane z uwagi na omijanie prawa.

Najpopularniejszym sposobem, który chętnie jest wykorzystywany przez Polaków jest zlecenie przelewu na Poczcie. Na blankiecie wystarczy wpisać numer konta bankowego odbiorcy oraz zmienione imię i nazwisko. Pracownik Poczty nie legitymuje osoby zlecającej stąd  bez problemu można wysłać pieniądze bez wskazywania swoich danych. Odbiorca zobaczy tylko numer rachunku Poczty Polskiej i dane osoby jaką wskazaliśmy na druku.

Możliwa jest również wpłata bezpośrednia w banku odbiorcy przelewu. Będąc jednak w placówce bankowej i chcąc dokonać wpłaty na konto konieczne będzie wylegitymowanie się dowodem osobistym. Znamy przypadki gdzie posługiwano się dowodem kolekcjonerskim i wpłacano pieniądze na fałszywe dane. Używanie jednak takiego dokumentu jest niezgodne z prawem i wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Czytaj także: pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego

Wypłata BLIK-em

Ostatnio jednak najpopularniejszą metodą na przekazanie komuś gotówki na odległość jest wypłata na kod BLIK. Osoba której chcemy przekazać pieniądze podchodzi do jakiekolwiek bankomatu i dzwoni do osoby, która chce jej przekazać pieniądze. Wybieramy wypłatę na kod BLIK i czekamy aż nadawca poda nam kod. Wbijamy kod w bankomacie, nadawca zatwierdza transakcję w aplikacji  a my pobieramy gotówkę. Ten sposób nie jest klasycznym przelewem ale jest zgodny z prawem i chroni nasze dane osobowe.

Czytaj także: Czy można dostać przelew w weekend?

Pożyczki bez Baz – oferta i opinie

Jakie dochody akceptują firmy pożyczkowe?

02/05/2020

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Pożyczki na 500 plus

Pożyczki na 500 plus Wraz z pojawieniem się tego świadczenia zaczęły się rozwijać pożyczki na 500 plus. Firmy pożyczkowe już dawno wyprzedziły banki w szybkości rozpatrywania wniosków oraz warunków udzielania pożyczek. Nie ma znaczenia czy wolimy pożyczkę chwilówkę czy pożyczkę na raty. Firmy pożyczkowe są na tyle elastyczne, że akceptują różne źródła dochodu.

Pożyczka na czek GIRO

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.