Bezpieczne wakacje – alerty BIK

Bezpieczeństwo na wakacjach czyli alerty BIK i nie tylko…

Wakacje rozpoczęły się na dobre – oszuści zacierają ręce. Długiego wakacyjnego urlopu wyczekuje każdy przez cały rok. Żeby pojechać na wymarzone wakacje często bierzemy pożyczki wakacyjne albo odmawiamy sobie innych przyjemności, patrzymy na co wydajemy tak aby wyjechać w wymarzone miejsce. Po miesiącach wzmożonej dyscypliny finansowej pakujemy się i wyruszamy na upragniony urlop. Niestety na wakacje nie jadą złodzieje i oszuści, którzy chcą wykorzystać chwilę naszej nieuwagi i uszczuplić nasze konta.  Jak się zabezpieczyć? Po pierwsze włącz alerty Biura Informacji Kredytowej. Nie zostawiaj dokumentów bez opieki nawet na chwilę, najlepiej trzymaj je w hotelowym sejfie.  Nie oddawaj dowodu osobistego w wypożyczalni, nie pozwól robić zdjęć swoim dokumentom. Nie daj się zwieść trikom oszustów – przy płaceniu kartą nie spuszczaj jej z oka. Najlepiej korzystać z płatności zbliżeniowych, wówczas kartę masz cały czas w ręku. Kiedy wypłacasz pieniądze z bankomatu zobacz czy nie bankomat nie wygląda podejrzanie. Oszuści stosują nakładki skanujące karty i zapamiętujące Twój PIN.

Kiedy nasze dane trafiają do BIK?

Jak działają alerty BIK

Żeby dobrze wytłumaczyć sposób działania usługi alerty BIK oraz jak mogą cię chronić przed próbą wyłudzenia kredytu najpierw należy wyjaśnić, jak standardowo przebiega proces udzielania kredytu lub pożyczki. Gdy składasz wniosek o pożyczkę Bank sprawdza Twoją historię kredytową w BIK. Ta weryfikacja ma na celu sprawdzenie czy dotychczas spłacałeś zobowiązania w terminie i czy nie masz zaległości płatniczych. Oprócz tego weryfikowane jest ile zobowiązań aktualnie spłacasz. Gdy ktoś wejdzie w posiadanie Twojego dowodu osobistego i będzie chciał wziąć na niego kredyt wówczas natychmiast otrzymasz powiadomienie SMS i email. Będzie tam informacja o tym że instytucja finansowa złożyła do BIK zapytanie na Twój temat. Jeżeli w tym czasie nie składałeś wniosku o kredyt lub pożyczkę ani nie poręczałeś nikomu kredytu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś właśnie wyłudza kredyt na Twoje nazwisko. Po takim alarmie możesz od razu zadzwonić lub zalogować się do portalu BIK  i szczegółowo sprawdzić tą informację. Gdy okaże się, że padłeś ofiarą oszustwa możesz od razu zablokować transakcję zastrzegając swoje dane. Dodatkowo już teraz możesz sprawdzić swoją historię w BIK klikając w poniższy przycisk:

lisekfinansowy.pl

Jak mam aktywować raporty BIK?

Uruchomienie Alertów BIK jest stosunkowo proste. Jedyne co należy zrobić to założyć konto w portalu Biura Informacji Kredytowej. W tym celu trzeba wypełnić formularz znajdujący się tutaj. Przy założeniu konta BIK będzie weryfikował naszą tożsamość. Najszybszym sposobem jest wysłanie przez zabezpieczoną witrynę BIK  skanu dowodu osobistego oraz wykonanie przelewu identyfikacyjnego w wysokości 1 zł. Po zalogowaniu do konta należy wybrać i aktywować interesującą nas usługę. Aktywacja wybranych usług daje nam bezpieczeństwo przez kolejne 12 miesięcy, gdyż jesteśmy objęci ochroną przed wyłudzeniem kredytu.

 

Czy pożyczka chwilówka jest widoczna w BIK?

Czyszczenie BIK – czy jest możliwe?

Jaki podatek od najmu mieszkania?

Wynajem mieszkania trzeba opodatkować Każdy wynajmujący swoje mieszkanie powinien to zgłosić w Urzędzie Skarbowym i odprowadzać podatek. Jaki wybrać podatek od najmu mieszkania? O tym w dzisiejszym wpisie. Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej i wynajmujemy nasze mieszkanie jako osoba prywatna to najem prywatny możemy rozliczać na dwa sposoby. Za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Czym jest i jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Fundusz Wsparcia Kredytobiorców został powołany dla wsparcia osób fizycznych, które posiadają kredyt hipoteczny i znalazły się w trudnej sytuacji finansowej przez co nie są w stanie spłacać rat kredytu mieszkaniowego. Został powołany na mocy ustawy z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *