fbpx

Bezpieczne wakacje – alerty BIK

Bezpieczeństwo na wakacjach czyli alerty BIK i nie tylko…

Wakacje rozpoczęły się na dobre – oszuści zacierają ręce. Długiego wakacyjnego urlopu wyczekuje każdy przez cały rok. Żeby pojechać na wymarzone wakacje często bierzemy pożyczki wakacyjne albo odmawiamy sobie innych przyjemności, patrzymy na co wydajemy tak aby wyjechać w wymarzone miejsce. Po miesiącach wzmożonej dyscypliny finansowej pakujemy się i wyruszamy na upragniony urlop. Niestety na wakacje nie jadą złodzieje i oszuści, którzy chcą wykorzystać chwilę naszej nieuwagi i uszczuplić nasze konta.  Jak się zabezpieczyć? Alerty BIK!

Po pierwsze włącz alerty Biura Informacji Kredytowej. Nie zostawiaj dokumentów bez opieki nawet na chwilę, najlepiej trzymaj je w hotelowym sejfie.  Nie oddawaj dowodu osobistego w wypożyczalni, nie pozwól robić zdjęć swoim dokumentom. Nie daj się zwieść trikom oszustów – przy płaceniu kartą nie spuszczaj jej z oka. Najlepiej korzystać z płatności zbliżeniowych, wówczas kartę masz cały czas w ręku. Kiedy wypłacasz pieniądze z bankomatu zobacz czy nie bankomat nie wygląda podejrzanie. Oszuści stosują nakładki skanujące karty i zapamiętujące Twój PIN.

Jak działają alerty BIK

Żeby dobrze wytłumaczyć sposób działania usługi alerty BIK oraz jak mogą cię chronić przed próbą wyłudzenia kredytu najpierw należy wyjaśnić, jak standardowo przebiega proces udzielania kredytu lub pożyczki. Gdy składasz wniosek o pożyczkę Bank sprawdza Twoją historię kredytową w BIK. Ta weryfikacja ma na celu sprawdzenie czy dotychczas spłacałeś zobowiązania w terminie i czy nie masz zaległości płatniczych. Oprócz tego weryfikowane jest ile zobowiązań aktualnie spłacasz. Gdy ktoś wejdzie w posiadanie Twojego dowodu osobistego i będzie chciał wziąć na niego kredyt wówczas natychmiast otrzymasz powiadomienie SMS i email. Będzie tam informacja o tym że instytucja finansowa złożyła do BIK zapytanie na Twój temat. Jeżeli w tym czasie nie składałeś wniosku o kredyt lub pożyczkę ani nie poręczałeś nikomu kredytu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś właśnie wyłudza kredyt na Twoje nazwisko. Po takim alarmie możesz od razu zadzwonić lub zalogować się do portalu BIK  i szczegółowo sprawdzić tą informację. Gdy okaże się, że padłeś ofiarą oszustwa możesz od razu zablokować transakcję zastrzegając swoje dane. Dodatkowo już teraz możesz sprawdzić swoją historię w BIK klikając w poniższy przycisk:

lisekfinansowy.pl

Jak mam aktywować raporty BIK?

Uruchomienie Alertów BIK jest stosunkowo proste. Jedyne co należy zrobić to założyć konto w portalu Biura Informacji Kredytowej. W tym celu trzeba wypełnić formularz. Przy założeniu konta BIK będzie weryfikował naszą tożsamość. Najszybszym sposobem jest wysłanie przez zabezpieczoną witrynę BIK  skanu dowodu osobistego oraz wykonanie przelewu identyfikacyjnego w wysokości 1 zł. Po zalogowaniu do konta należy wybrać i aktywować interesującą nas usługę. Aktywacja wybranych usług daje nam bezpieczeństwo przez kolejne 12 miesięcy, gdyż jesteśmy objęci ochroną przed wyłudzeniem kredytu.

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na czek Giro

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.

Ile trzeba czekać na decyzję kredytową?

Wiemy ile trzeba czekać na decyzję kredytową! Zobaczcie sami czy lepiej iść po pożyczkę czy po kredyt. Czas oczekiwania na decyzję jest bowiem różny

Karta kredytowa na wakacje

Korzystanie z kart kredytowych jest coraz popularniejsze i coraz tańsze. Karta kredytowa na wakacje może być dobrym uzupełnieniem budżetu wakacyjnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *