Czym się różni bank od SKOK

Co to jest SKOK

Zastanawialiście się, czym różnią się te dwie instytucje finansów? Większość osób nie wie czym się różni bank od SKOK. Wynika to z tego, że usługi jakie oferują banki i skoki są niemal identyczne. Zanim zaczniemy wskazywać różnice napiszemy kilka słów czym w ogóle jest SKOK.

Powszechnie znany SKOK to skrót od nazwy „spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa” Działalność SKOK-ów reguluje ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych oraz Prawo spółdzielcze.  Aby powstała taka instytucja finansowa musi dojść do zrzeszenia się nieograniczonej liczby osób prowadzących działalność gospodarczą na rzecz członków Kasy.

Osoba, która chce skorzystać z usług SKOK-u najpierw powinna zostać członkiem spółdzielni. Aby spełnić ten warunek powinno się dokonać rejestracji, wnieść opłatę wstępną oraz wykupić choćby jeden udział w kasie. Po wykonaniu tych czynności stajemy się członkiem SKOK-u i możemy korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw.  W przypadku, kiedy będziemy chcieli zrezygnować z członkostwa w Kasie wówczas otrzymamy całkowity zwrot wpłat na wkład członkowski i udziały.

skok czy chwilowka

Czym się różni bank od SKOK?

Pierwszej różnicy chyba nie trzeba zbytnio omawiać. Osoby korzystające z SKOK-ów musza być ich członkami oraz wykupić chociaż jeden udział. Klienci banków nie musza wypełniać deklaracji członkowskich i mają dostęp do wszystkich usług bez dodatkowych formalności.

Jeśli chodzi o produkty to banki mają tą przewagę, że oferują kredyty hipoteczne i mieszkaniowe. W SKOKU otworzymy konta osobiste, fundusze inwestycyjne, karty kredytowe, lokaty, pożyczki oraz skorzystamy z ubezpieczeń.

Bezpieczeństwo środków jest takie same w SKOK i bankach. Gwarancją złożonych depozytów jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zabezpiecza środki do 100 tys. euro. Ponadto to od 2012 r. nadzór nad Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi objęła Komisja Nadzoru Finansowego.

W kwestii BIK-u również natrafimy na podobieństwa w obu instytucjach. SKOK-i i banki przekazują te same dane o zaciągniętych zobowiązaniach. Dzięki temu tak dużą rolę odgrywają dzisiaj firmy pożyczkowe. Większość z nich nie korzysta z BIK-u i innych baz kredytowych dla nisko kwotowych pożyczek chwilówek.

25/06/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka bez dowodu osobistego

Czy dowód osobisty jest zawsze wymagany przy pożyczce? Wiele osób pisze do nas maile z pytaniem, gdzie mogą otrzymać pożyczkę nie posiadając dowodu osobistego. Postanowiliśmy więc nieco więcej napisać na ten temat. Firmy pożyczkowe w większości wymagają od swoich klientów ważnych dowodów osobistych, aby w ogóle złożyć wniosek o pożyczkę.

Banki działające w systemie OGNIVO

Pierwsze co robi komornik to sprawdza czy dłużnik nie ma rachunku bankowego. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawiamy banki działające w systemie OGNIVO.

Czy warto ufać SKOK-om?

Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, SKOK SKOKi pojawiły się w Polsce wraz z transformacją ustrojową lat 90-tych. Reformy finansów i przekształcenie gospodarki w kapitalizm spowodowało, że ludzie zaczęli chętniej korzystać z produktów finansowych. Większość osób nie miała wystarczających środków, żeby otworzyć chociażby sklep spożywczy dlatego chętnie korzystali z pożyczek na rozkręcenie biznesu.