Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Czym jest i jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców został powołany dla wsparcia osób fizycznych, które posiadają kredyt hipoteczny i znalazły się w trudnej sytuacji finansowej przez co nie są w stanie spłacać rat kredytu mieszkaniowego. Został powołany na mocy ustawy z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Środki zgromadzone w Funduszu mają wspierać kredytobiorców, którzy w wyniku nagłej i nieprzewidzianej sytuacji popadli w kłopoty finansowe. Przez to nie są w stanie samodzielnie uporać się z tak dużym zobowiązaniem finansowym jakim jest kredyt hipoteczny. Aby uzyskać wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców konieczne będzie spełnienie restrykcyjnych warunków przez co faktyczna możliwość otrzymania pomocy jest trudna. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy o jakich warunkach mowa i czy jest to prawdą.

Czytaj także: wakacje kredytowe – wszystko co powinieneś wiedzieć

Kto może otrzymać wsparcie z Funduszu i jak ono wygląda?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej o pomoc finansową ze środków Funduszu Kredytobiorców mogą ubiegać się osoby, które spełnili co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • W dniu złożenia wniosku o wsparcie finansowe z Funduszu były zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
  • Miesięczne przychody względem kosztów obsługi kredytu hipotecznego przekraczają 60 proc. tzw. wskaźnik DTI
  • Miesięczny dochód gospodarstwa domowego (pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego) nie przekracza kwoty 634 zł. w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 514 zł. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego

Jeśli spełniliście jeden z powyższych warunków to możecie się ubiegać o wsparcie. Pierwszym krokiem będzie złożenie wniosku w sprawie udzielenia wsparcia w oddziale banku, w jakim wzięty został kredyt hipoteczny. Jeśli kredyt braliśmy np. w banku ING to musimy się udać właśnie do placówki tego banku.

Po złożeniu wymaganych dokumentów trzeba będzie poczekać na decyzję. Po pozytywnej weryfikacji pomoc pieniężna wypłacana będzie przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy. Dofinansowanie jest przyznawane w wysokości naszej comiesięcznej raty, lecz nie więcej niż 1 500 zł miesięcznie.

Czy pieniądze z Funduszu należy zwrócić?

Tak, otrzymaną pomoc należy zwrócić. Następuje on po upływie dwóch lat karencji. Kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu równowartości wsparcia w równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Nie jest to jednak duże obciążenie finansowe, ponieważ zwrot wsparcia jest rozkładany aż na 8 kolejnych lat.

22/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak poradzić sobie z długami?

Problemy z długami dotyczą prawie 2 mln Polaków Mimo, że bezrobocie maleje i rosną zarobki to niestety problem z długami ma wciąż wiele Polaków. Większość osób borykających się z problemami finansowymi to normalni ludzie, którzy chwilowe kłopoty chcieli rozwiązać pożyczką. Część osób lekkomyślnie korzystała z łatwo dostępnych pożyczek przez Internet.

Kredyt czy pożyczkę ma prawie połowa Polaków

Społeczeństwo na dorobku Biuro Informacji Kredytowej podało, ze kredyt czy pożyczkę zaciągniętą w banku komercyjnym, banku spółdzielczym, SKOK-u lub w firmie pożyczkowej ma ponad 15 mln Polaków. W kraju widać, że żyje się lepiej lecz duża część samochodów, mieszkań czy sprzętu RTV jest kupowana na kredyt.

Ile dostanę kredytu gotówkowego?

Wiele osób zastanawia się – ile dostanę kredytu? Postanowiliśmy to sprawdzić i policzyć, abyście zawczasu wiedzieli na ile pieniędzy możecie liczyć. Oczywiście każda decyzja kredytowa jest podejmowana indywidualnie, więc podane informacje mają charakter poglądowy.