Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Życie rodzinne to wspólny budżet domowy. Aby w domu panowała równowaga, a nasze pociechy rozsądnie odnalazły się w dorosłym życiu należy zadbać m.in.  o ich wiedzę dotycząca finansów. Brzmi zbyt poważnie? Uwaga: im wcześniej, tym lepiej!

Już małe dziecko powinno wiedzieć, że mamusia i tatuś muszą zarobić pieniądzei, aby ich maluch mógł dostać upragniony rower. Starsze dziecko powinno mieć świadomość, że jest także uwzględnione w budżecie domowym, a nastolatek wiedzieć, że aby zarobić trzeba coś zrobić. Istnieje kilka kroków pomagających dzieciom zrozumieć wartość pieniądza, a także rozsądnego gospodarowania nim, zarówno w kwestii oszczędzania, jak i wydawania.

Bądź wzorem dla swojego dziecka

Od małego ucz gaszenia światła po sobie, zakręcania wody w kranie podczas mycia ząbków i nie zapominaj, że identyczne obowiązki dotyczą także ciebie. Dzieci przesiąkają zachowaniem dorosłych. Jeżeli sam narzucasz zasady w domu, do których ma dostosować się dziecko, a ich nie przestrzegasz możesz doprowadzić nie tylko do zrujnowania swojego planu nauki oszczędności u dziecka, ale także do frustracji oraz poczucia niesprawiedliwości. Może to doprowadzić do buntu, czy robienia na przekór.  Jeżeli oznajmiasz w domu, że czas zacisnąć pasa na zbędne wydatki i nie kupisz w najbliższym czasie dziecku nowej zabawki, laptopa lub innej ważnej dla dziecka rzeczy, pamiętaj aby nie wracać do domu z nowym gadżetem „bo była promocja”, lub innymi zbędnymi w tym okresie rzeczami.

pożyczka od 18 lat przez Internet

Nie ukrywaj prostych, finansowych spraw przed rodziną

Aby dziecko czuło wartość  pieniądza powinno mieć świadomość ile pieniędzy rodzice wydają na sprawy związane z domem. Kiedy robisz przelew za gaz, prąd czynsz poproś o pomoc w przekładaniu papierków. Będziesz zaskoczona/y, jak bardzo twoje dziecko zdziwi się, że „ aż tyle płacimy za wodę?!”. Być może samo zaproponuje zakręcanie kranu.

Dawaj kieszonkowe

Nie ma lepszej nauki od praktyki. Dostając swoje pieniądze dziecko samo zacznie planować ile może wydać, a ile odłożyć, aby kupić sobie upragnioną rzecz. Rodzic powinien być jednak konsekwentny i nie dawać ani więcej , ani mniej kieszonkowego niż ustalono,  chyba że dziecko zasłużyło na małą „ podwyżkę” .  Nie ingerujmy także w wydatki dziecka, nie dyktujmy co ma za nie kupić. Możemy jednak podjąć z nim kolejny krok.

family 2923690 1280

Planuj podstawowy budżet z dzieckiem

Znowu możemy nawiązać tutaj do przykładu rodzica dobrze zorganizowanego finansowo w domu. Jeżeli Twoje dziecko widzi, że dobrze zarządzasz budżetem, planujesz go prawdopodobnie samo w  będzie postępowało identycznie.

Możesz zaplanować z nim budżet na następny miesiąc lub ustalić z czego zrezygnować w danym czasie, aby zaoszczędzić na wspólny wyjazd na wakacje. Pamiętaj, aby w kwestii oszczędności uwzględnić siebie, męża lub żonę i dziecko.

Szkolne akcje propagujące oszczędzanie

Nie wolno zapominać, że dużą część dnia dzieci spędzają w szkole skąd także czerpią wzorce. Dlatego tak ważne są organizowane w szkołach akcje dotyczące oszczędzania, akcje charytatywne, zbiórki pieniędzy etc. Np. każda klasa powinna mieć świnkę skarbonkę, dzięki której dzieci zbierałyby pieniądze na konkretny wspólny cel.

31/03/2022

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczki bez BIK 2023

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Pożyczka dla każdego

Sprawdzamy gdzie szybko i bez problemu otrzymać dodatkową gotówkę. Jednym słowem pożyczka dla każdego od 18 lat, na dowód w 15 minut!

Jak odmówić pożyczenia pieniędzy?

Większość osób ma z tym trudność, dlatego podpowiadamy jak odmówić pożyczenia pieniędzy. Może to dotyczyć znajomych albo rodziny