Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Życie rodzinne to wspólny budżet domowy. Aby w domu panowała równowaga, a nasze pociechy rozsądnie odnalazły się w dorosłym życiu należy zadbać m.in.  o ich wiedzę dotycząca finansów. Brzmi zbyt poważnie? Uwaga: im wcześniej, tym lepiej!

Już małe dziecko powinno wiedzieć, że mamusia i tatuś muszą zarobić pieniądzei, aby ich maluch mógł dostać upragniony rower. Starsze dziecko powinno mieć świadomość, że jest także uwzględnione w budżecie domowym, a nastolatek wiedzieć, że aby zarobić trzeba coś zrobić. Istnieje kilka kroków pomagających dzieciom zrozumieć wartość pieniądza, a także rozsądnego gospodarowania nim, zarówno w kwestii oszczędzania, jak i wydawania.

Bądź wzorem dla swojego dziecka

Od małego ucz gaszenia światła po sobie, zakręcania wody w kranie podczas mycia ząbków i nie zapominaj, że identyczne obowiązki dotyczą także ciebie. Dzieci przesiąkają zachowaniem dorosłych. Jeżeli sam narzucasz zasady w domu, do których ma dostosować się dziecko, a ich nie przestrzegasz możesz doprowadzić nie tylko do zrujnowania swojego planu nauki oszczędności u dziecka, ale także do frustracji oraz poczucia niesprawiedliwości. Może to doprowadzić do buntu, czy robienia na przekór.  Jeżeli oznajmiasz w domu, że czas zacisnąć pasa na zbędne wydatki i nie kupisz w najbliższym czasie dziecku nowej zabawki, laptopa lub innej ważnej dla dziecka rzeczy, pamiętaj aby nie wracać do domu z nowym gadżetem „bo była promocja”, lub innymi zbędnymi w tym okresie rzeczami.

Nie ukrywaj prostych, finansowych spraw przed rodziną

Aby dziecko czuło wartość  pieniądza powinno mieć świadomość ile pieniędzy rodzice wydają na sprawy związane z domem. Kiedy robisz przelew za gaz, prąd czynsz poproś o pomoc w przekładaniu papierków. Będziesz zaskoczona/y, jak bardzo twoje dziecko zdziwi się, że „ aż tyle płacimy za wodę?!”. Być może samo zaproponuje zakręcanie kranu.

Dawaj kieszonkowe

Nie ma lepszej nauki od praktyki. Dostając swoje pieniądze dziecko samo zacznie planować ile może wydać, a ile odłożyć, aby kupić sobie upragnioną rzecz. Rodzic powinien być jednak konsekwentny i nie dawać ani więcej , ani mniej kieszonkowego niż ustalono,  chyba że dziecko zasłużyło na małą „ podwyżkę” .  Nie ingerujmy także w wydatki dziecka, nie dyktujmy co ma za nie kupić. Możemy jednak podjąć z nim kolejny krok.

Planuj podstawowy budżet z dzieckiem

Znowu możemy nawiązać tutaj do przykładu rodzica dobrze zorganizowanego finansowo w domu. Jeżeli Twoje dziecko widzi, że dobrze zarządzasz budżetem, planujesz go prawdopodobnie samo w  będzie postępowało identycznie.

Możesz zaplanować z nim budżet na następny miesiąc lub ustalić z czego zrezygnować w danym czasie, aby zaoszczędzić na wspólny wyjazd na wakacje. Pamiętaj, aby w kwestii oszczędności uwzględnić siebie, męża lub żonę i dziecko.

Szkolne akcje propagujące oszczędzanie

Nie wolno zapominać, że dużą część dnia dzieci spędzają w szkole skąd także czerpią wzorce. Dlatego tak ważne są organizowane w szkołach akcje dotyczące oszczędzania, akcje charytatywne, zbiórki pieniędzy etc. Np. każda klasa powinna mieć świnkę skarbonkę, dzięki której dzieci zbierałyby pieniądze na konkretny wspólny cel.

31/01/2020

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla każdego

Sprawdzamy gdzie szybko i bez problemu otrzymać dodatkową gotówkę. Jednym słowem pożyczka dla każdego od 18 lat, na dowód w 15 minut!

Pożyczki bez BIK 2020

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Jak odmówić pożyczenia pieniędzy?

Większość osób ma z tym trudność, dlatego podpowiadamy jak odmówić pożyczenia pieniędzy. Może to dotyczyć znajomych albo rodziny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *