fbpx

Jaka emerytura jest satysfakcjonująca?

System emerytalny w Polsce

jest w nie najlepszej kondycji. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć zawczasu, póki jeszcze pracujemy. Instytut badawczy MANDS przeprowadził badania na grupie 1000 dorosłych Polaków i wyszło, że nasze marzenia emerytalne wcale nie są wygórowane. Jaka emerytura jest satysfakcjonująca? Większość respondentów zadowoliłoby się emeryturą w wysokości 3 tys. zł.

Jak podaje MANDS mężczyźni mają większe oczekiwania niż kobiety. Panowie oczekują emerytury w wysokości 3135, zaś kobiety liczą na emerytury w kwocie 2884 zł. Warto podkreślić, że respondenci mieszkający w miastach i dużych aglomeracjach oczekują wyższego uposażenia na starość. Tę samą zależność widzimy dzieląc ankietowanych pod względem wykształcenia. Osoby z wyższym wykształceniem liczą na wyższe pobory, niż te z wykształceniem podstawowym czy średnim.

Oczekiwana kwota otrzymywanej emerytury zmienia się również razem z naszym wiekiem. Studenci i osoby pierwszy raz podejmujący pracę oczekują emerytury poniżej 2850 zł. Osoby z bogatym dorobkiem zawodowym liczą na emeryturę powyżej 3300 zł.

najlepsze lokaty 2018

3 tys. zł to emerytura satysfakcjonująca?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy jest to kwota satysfakcjonująca. Zaraz ktoś powie, że emeryci najczęściej nie mają kredytów, nie mają dzieci na utrzymaniu i ogólnie ich potrzeby nie są wygórowane.

Warto zwrócić jednak uwagę, że osoby starsze wymagają większej opieki. Częściej chorują i muszą kupować drogie lekarstwa. Biorąc pod uwagę, że ich emerytura to 60% wynagrodzenia jakie otrzymywali to wcale nie jest tak różowo. Niektórzy, aby skorzystać ze specjalistycznych badań są zmuszeni do brania chwilówek! A to już nie jest normalną sytuacją.

Nasuwa się jednak pytanie czy tak chcemy żyć na starość? Czekając na emeryturę i licząc każdy grosz. Emeryci z Niemiec czy Francji na emeryturze korzystają z życia. Wycieczki zagraniczne są dla nich normalnością i sposobem na spędzanie wolnego czasu na emeryturze. Dla polskich emerytów pozostaje ROD-OS. Nie chodzi jednak o piękną Grecką wyspę a o Rodzinne Ogródki Działkowe. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć wcześniej, aby uniknąć typowych problemów polskiego emeryta. Jaka emerytura…

 

Czytaj także: Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Konta osobiste w 5 największych bankach przez Internet

Konta osobiste w 3 największych bankach czyli pokazujemy jak łatwo założyć konta osobiste przez Internet. W dzisiejszych czasach wszystko możemy załatwiać przez Internet. Tak jest również w przypadku kont osobistych, pożyczek gotówkowych, pożyczek chwilówek czy lokat.

Płatności zbliżeniowe biją rekordy

Polska bankowość należy do najnowocześniejszych na świecie. Wszystko przez to, że nasza demokracja nasza bankowość jest równie młoda co nasza demokracja. Przed upadkiem komunizmu bankowość w Polsce praktycznie nie istniała.

Jak mniej płacić za prąd?

Jak mniej płacić za prąd? Podpowiadamy Wam gdzie szukać oszczędności w comiesięcznych rachunkach za prąd. Sprawdź co zrobić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *