Jaka emerytura jest satysfakcjonująca?

System emerytalny w Polsce

jest w nie najlepszej kondycji. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć zawczasu, póki jeszcze pracujemy. Instytut badawczy MANDS przeprowadził badania na grupie 1000 dorosłych Polaków i wyszło, że nasze marzenia emerytalne wcale nie są wygórowane. Jaka emerytura jest satysfakcjonująca? Większość respondentów zadowoliłoby się emeryturą w wysokości 3 tys. zł.

Jak podaje MANDS mężczyźni mają większe oczekiwania niż kobiety. Panowie oczekują emerytury w wysokości 3135, zaś kobiety liczą na emerytury w kwocie 2884 zł. Warto podkreślić, że respondenci mieszkający w miastach i dużych aglomeracjach oczekują wyższego uposażenia na starość. Tę samą zależność widzimy dzieląc ankietowanych pod względem wykształcenia. Osoby z wyższym wykształceniem liczą na wyższe pobory, niż te z wykształceniem podstawowym czy średnim.

Oczekiwana kwota otrzymywanej emerytury zmienia się również razem z naszym wiekiem. Studenci i osoby pierwszy raz podejmujący pracę oczekują emerytury poniżej 2850 zł. Osoby z bogatym dorobkiem zawodowym liczą na emeryturę powyżej 3300 zł.

najlepsze lokaty 2018

3 tys. zł to emerytura satysfakcjonująca?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy jest to kwota satysfakcjonująca. Zaraz ktoś powie, że emeryci najczęściej nie mają kredytów, nie mają dzieci na utrzymaniu i ogólnie ich potrzeby nie są wygórowane.

Warto zwrócić jednak uwagę, że osoby starsze wymagają większej opieki. Częściej chorują i muszą kupować drogie lekarstwa. Biorąc pod uwagę, że ich emerytura to 60% wynagrodzenia jakie otrzymywali to wcale nie jest tak różowo. Niektórzy, aby skorzystać ze specjalistycznych badań są zmuszeni do brania chwilówek! A to już nie jest normalną sytuacją.

Nasuwa się jednak pytanie czy tak chcemy żyć na starość? Czekając na emeryturę i licząc każdy grosz. Emeryci z Niemiec czy Francji na emeryturze korzystają z życia. Wycieczki zagraniczne są dla nich normalnością i sposobem na spędzanie wolnego czasu na emeryturze. Dla polskich emerytów pozostaje ROD-OS. Nie chodzi jednak o piękną Grecką wyspę a o Rodzinne Ogródki Działkowe. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć wcześniej, aby uniknąć typowych problemów polskiego emeryta. Jaka emerytura…

 

Czytaj także: Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Podwyżki dla nauczycieli realne?

Podwyżki dla nauczycieli wzbudzają wiele emocji Zwycięstwo młodych lekarzy w walce o godne pensje zachęciło innych pracowników sektora publicznego do upomnienia się o podwyżki. Podwyżki dla nauczycieli już niedługo. Ile zarabia nauczyciel? Minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty to 1877 zł, a nauczyciela kontraktowego to 1923 zł.

Rata równa czy malejąca? Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny

Rata równa czy malejąca? Oto jest pytanie! Zaciągając kredyt hipoteczny mamy do wyboru dwie opcje spłaty zobowiązania. Raty równe są najczęściej wybierane przez kredytobiorców. Ich popularność wynika nie z tego, że jest to najtańsza opcja. Ludzie najczęściej wybierają ten system spłaty, ponieważ jest mniejszym obciążeniem dla miesięcznego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *