Jaka emerytura jest satysfakcjonująca?

System emerytalny w Polsce jest w nie najlepszej kondycji. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć zawczasu, póki jeszcze pracujemy. Instytut badawczy MANDS przeprowadził badania na grupie 1000 dorosłych Polaków i wyszło, że nasze marzenia emerytalne wcale nie są wygórowane. Jaka emerytura jest satysfakcjonująca? Większość respondentów zadowoliłoby się emeryturą w wysokości 3 tys. zł.

Jak podaje MANDS mężczyźni mają większe oczekiwania niż kobiety. Panowie oczekują emerytury w wysokości 3135, zaś kobiety liczą na emerytury w kwocie 2884 zł. Warto podkreślić, że respondenci mieszkający w miastach i dużych aglomeracjach oczekują wyższego uposażenia na starość. Tę samą zależność widzimy dzieląc ankietowanych pod względem wykształcenia. Osoby z wyższym wykształceniem liczą na wyższe pobory, niż te z wykształceniem podstawowym czy średnim.

Oczekiwana kwota otrzymywanej emerytury zmienia się również razem z naszym wiekiem. Studenci i osoby pierwszy raz podejmujący pracę oczekują emerytury poniżej 2850 zł. Osoby z bogatym dorobkiem zawodowym liczą na emeryturę powyżej 3300 zł.

500 dla emerytów i rencistów

3 tys. zł to emerytura satysfakcjonująca?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy jest to kwota satysfakcjonująca. Zaraz ktoś powie, że emeryci najczęściej nie mają kredytów, nie mają dzieci na utrzymaniu i ogólnie ich potrzeby nie są wygórowane.

Warto zwrócić jednak uwagę, że osoby starsze wymagają większej opieki. Częściej chorują i muszą kupować drogie lekarstwa. Biorąc pod uwagę, że ich emerytura to 60% wynagrodzenia jakie otrzymywali to wcale nie jest tak różowo. Niektórzy, aby skorzystać ze specjalistycznych badań są zmuszeni do brania chwilówek! A to już nie jest normalną sytuacją.

Nasuwa się jednak pytanie czy tak chcemy żyć na starość? Czekając na emeryturę i licząc każdy grosz. Emeryci z Niemiec czy Francji na emeryturze korzystają z życia. Wycieczki zagraniczne są dla nich normalnością i sposobem na spędzanie wolnego czasu na emeryturze. Dla polskich emerytów pozostaje ROD-OS. Nie chodzi jednak o piękną Grecką wyspę a o Rodzinne Ogródki Działkowe. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć wcześniej, aby uniknąć typowych problemów polskiego emeryta.

500 plus dla emerytów i rencistów

Ile wynosi najwyższa a ile najniższa emerytura?

Najwyższa emerytura jaką wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych  w Polsce to 20 509 zł brutto, która trafia na konto emerytki z Bydgoszczy. Tak wysokie świadczenie wynika z ilości przepracowanych lat, których seniorka ma aż 61. Ponad to oprócz długiej wysługi lat uzyskiwała ona pensję w wysokości co najmniej dwukrotności średniej krajowej.

Wysoką emeryturę otrzymuje także Pan emeryt z Warszawy, który był nauczycielem akademickim. Staż pracy uznany w jego przypadku przez ZUS wyniósł 47 lat i w wyniku tego jego miesięczna emerytura wynosi ponad 14 000 zł brutto.

Niestety tak wysokie uposażenia na starość są rzadkością. Dużo częściej słyszymy o groszowych, lub wręcz głodowych emeryturach. Bez wątpienia do takich należą te najniższe. Otrzymują je seniorzy, którzy wykazali tylko kilka lub kilkadziesiąt przepracowanych dni w całym życiu.  Do takich m.in. należy Pan z Wrocławia, który uzyskuje emerytury 20 groszy miesięcznie, ponieważ przepracował zaledwie 3 miesiące w życiu i to na umowie-zlecenie. Pani z Wałbrzycha otrzymuje emeryturę w wysokości 28 groszy, ponieważ pracowała tylko 18 dni w życiu. Z kolei emerytka z Bydgoszczy otrzymuje przelew na  82 grosze miesięcznie, ponieważ składki odprowadzane miała tylko podczas pobierania stypendium na trwające 3 miesiące przeszkolenie zawodowe.

10/05/2020

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla seniora

Pożyczka dla seniora Mówi się, że zazwyczaj to osoby młode korzystają z pożyczek gotówkowych i pożyczek chwilówek. Nie zapominajmy jednak, że z większymi wydatkami spotykać się może każdy i to w każdym wieku.

Czy emeryt może zostać poręczycielem?

Czy emeryt może zostać poręczycielem? Sprawdzamy jakie warunki należy spełnić przy pożyce i kredycie gotówkowym i hipotecznym

Pożyczka na leczenie i leki

Pożyczka na leczenie i leki to czasami jedyny sposób na poratowanie zdrowia. Pieniądze są potrzebne na lekarzy, zabiegi, operacje