Jaka emerytura jest satysfakcjonująca?

System emerytalny w Polsce

jest w nie najlepszej kondycji. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć zawczasu, póki jeszcze pracujemy. Instytut badawczy MANDS przeprowadził badania na grupie 1000 dorosłych Polaków i wyszło, że nasze marzenia emerytalne wcale nie są wygórowane. Jaka emerytura jest satysfakcjonująca? Większość respondentów zadowoliłoby się emeryturą w wysokości 3 tys. zł.

Jak podaje MANDS mężczyźni mają większe oczekiwania niż kobiety. Panowie oczekują emerytury w wysokości 3135, zaś kobiety liczą na emerytury w kwocie 2884 zł. Warto podkreślić, że respondenci mieszkający w miastach i dużych aglomeracjach oczekują wyższego uposażenia na starość. Tę samą zależność widzimy dzieląc ankietowanych pod względem wykształcenia. Osoby z wyższym wykształceniem liczą na wyższe pobory, niż te z wykształceniem podstawowym czy średnim.

Oczekiwana kwota otrzymywanej emerytury zmienia się również razem z naszym wiekiem. Studenci i osoby pierwszy raz podejmujący pracę oczekują emerytury poniżej 2850 zł. Osoby z bogatym dorobkiem zawodowym liczą na emeryturę powyżej 3300 zł.

3 tys. zł to emerytura satysfakcjonująca?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy jest to kwota satysfakcjonująca. Zaraz ktoś powie, że emeryci najczęściej nie mają kredytów, nie mają dzieci na utrzymaniu i ogólnie ich potrzeby nie są wygórowane.

Warto zwrócić jednak uwagę, że osoby starsze wymagają większej opieki. Częściej chorują i muszą kupować drogie lekarstwa. Biorąc pod uwagę, że ich emerytura to 60% wynagrodzenia jakie otrzymywali to wcale nie jest tak różowo. Niektórzy, aby skorzystać ze specjalistycznych badań są zmuszeni do brania chwilówek! A to już nie jest normalną sytuacją.

Nasuwa się jednak pytanie czy tak chcemy żyć na starość? Czekając na emeryturę i licząc każdy grosz. Emeryci z Niemiec czy Francji na emeryturze korzystają z życia. Wycieczki zagraniczne są dla nich normalnością i sposobem na spędzanie wolnego czasu na emeryturze. Dla polskich emerytów pozostaje ROD-OS. Nie chodzi jednak o piękną Grecką wyspę a o Rodzinne Ogródki Działkowe. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć wcześniej, aby uniknąć typowych problemów polskiego emeryta. Jaka emerytura…

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Czy emeryt może zostać poręczycielem?

Czy emeryt może zostać poręczycielem? Sprawdzamy jakie warunki należy spełnić przy pożyce i kredycie gotówkowym i hipotecznym

Pożyczka na leczenie i leki

Pożyczka na leczenie i leki to czasami jedyny sposób na poratowanie zdrowia. Pieniądze są potrzebne na lekarzy, zabiegi, operacje

Pożyczka dla seniora

Pożyczka dla seniora Mówi się, że zazwyczaj to osoby młode korzystają z pożyczek gotówkowych i pożyczek chwilówek. Nie zapominajmy jednak, że z większymi wydatkami spotykać się może każdy i to w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *