Kredyt studencki – garść informacji

Kredyt studencki ma najniższe oprocentowanie

Jeśli niedługo rozpoczynasz studia lub jesteś już studentem i zastanawiasz się nad kredytem studenckim to w dzisiejszym wpisie dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć na ten temat. Kredyt studencki to specjalny produkt, który udzielany jest tylko studentom i doktorantom. Zasady udzielania takich kredytów, ich oprocentowanie i pozostałe kwestie są regulowane przez Państwo. Główną zaletą kredytów studenckich jest ich niskie oprocentowanie, które wynika z dopłat państwowych. Samych kredytów udzielają jednak wybrane banki komercyjne.

Kredyt studencki udzielany jest maksymalnie na cały okres studiów pierwszego i drugiego stopnia. Różnica miedzy kredytem studenckim a pożyczką na raty czy kredytem gotówkowym jest taka, że jego wypłata nie następuje jednorazowo. Kredyt studencki jest bowiem wypłacany w ratach przez 10 miesięcy trwania roku akademickiego (od września od czerwca). Standardowa miesięczna wypłata kredytu studenckiego wynosi 600 zł.

Najlepsze w kredycie studenckim jest to, że z pieniędzy korzystamy w czasie studiów, zaś jego spłatę zaczynamy dopiero po zakończeniu nauki. Spłatę można zacząć nawet po dwóch latach od zakończenia studiów.

Alternatywą dla kredytów studenckich są pożyczki dla studentów. Gotówkę dostajemy jednorazowo i możemy przeznaczyć ją na dowolny cel.

Czy każdy może dostać taki kredyt?

Głównym warunkiem otrzymania kredytu studenckiego jest spełnienie kryterium dochodowego. W ubiegłym roku akademickim nie mógł przekroczyć 2 500 zł na członka rodziny. Jeśli zatem jesteśmy studentami i spełniamy w/w kryterium dochodowe to musimy znaleźć poręczyciela. Będzie on zabezpieczeniem tego, że kredyt spłacimy. W przypadku, kiedy nie znajdziemy poręczyciela i bank wyda negatywną decyzję kredytową, wówczas student może jeszcze się ubiegać o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Poręczenie w Banku Gospodarstwa Krajowego otrzymają studenci:

 • pozbawieni opieki rodzicielskiej,
 • posiadający dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1500 zł,
 • posiadający dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 2000 zł.

Poręczenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymają studenci mieszkający na obszarach wiejskich.

Jak otrzymać kredyt studencki?

Aby otrzymać kredyt studencki, należy złożyć w banku wniosek wraz z następującymi dokumentami:

 • Zaświadczenie o odbywaniu studiów z dziekanatu,
 • dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia (przypadku osoby ubiegającej się o przyjęcie na studia albo studia doktoranckie),
 • oświadczenie o aktualnej liczbie członków rodziny,
 • zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach z poprzedniego roku,

Formularz wniosku wraz z w/w dokumentami składamy w jednym z banków udzielających takich kredytów.

 • PKO Bank Polski S.A.,
 • Bank PEKAO S.A.,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 • SGB-Bank S.A

Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku otrzymamy decyzję i rozpoczną się miesięczne wypłaty. Na tym nie koniec. Aby kredyt był wypłacany do końca naszej nauki będziemy musieli dwa razy w roku (do 31 października i do 31 marca) przedkładać w banku podbitą legitymację studencką.

06/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla studenta

Darmowa pożyczka dla studenta Jest dostępna w wielu firmach. Często mówi się pożyczka dla studenta, ale tak naprawdę z pożyczki można skorzystać mają tylko ukończone 18 lat. Zwłaszcza firmy pożyczkowe wiedzą, że kiedy jest się młodym to ma się wiele potrzeb.

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach Na rynku jest wiele produktów finansowych, które dedykowane są różnym grupom społecznym. Możemy spotkać pożyczki dla nauczycieli, dla górników czy pożyczki dla studentów. Coraz popularniejsze stają się pożyczki dla seniorów. Największe jednak zainteresowanie budzą jednak pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Sporo osób szuka bowiem pożyczek, które otrzymają bez przedstawiania dodatkowych

Profi Credit pożyczka do 25 tys zł.

Profi Credit pożyczka dla każdego, ponieważ działa na terenie całej Polski w ramach prawie stu biur terenowych. Firma zatrudnia także ponad 3000 doradców finansowych