Oszczędzanie na dzieciach- obciach czy rozsądek?

Jak sami przekonujemy, oszczędzanie powinno należeć do naszych nawyków. Dzięki systematyczności i rozsądkowi w wydatkach, można sobie pozwolić na więcej- zaoszczędzić na wakacje, lepszy samochód. Jednak prędzej czy później dochodzimy do tematu wydatków na dzieci- mimo szczerej miłości do nich, musimy przyznać, że utrzymanie pociechy kosztuje niemałe pieniądze. Kiedy kończy się zdrowy rozsądek, a zaczyna rozrzutność?

Na czym można zaoszczędzić, a w co powinniśmy zainwestować?

Zdania są podzielone. Wielu z nas, mając złe doświadczenia z dzieciństwa, próbuje zrekompensować je fundując swoim dzieciom to, czego oni sami od swoich rodziców nie dostali. Jak ze wszystkim, można w tym miejscu przesadzić. Dziecko wcale nie doceni setnej lalki Barbie jeśli bez mrugnięcia okiem będziesz mu kupować kolejną zabawkę. Co więcej, ucząc dziecko od małego, że dostaje wszystko o co poprosi możemy sami doprowadzić do sytuacji, że będziemy musieli kupować mu coraz więcej niepotrzebnych zabawek, ubranek i innych przedmiotów, które będą w rezultacie kosztowały ogromne pieniądze.

Czytaj także: Rodzice borą pożyczki na dzieci

Druga część z nas, opowiada się za tym, aby oszczędzać na czym się da, kompletując od początku używane ubranka, zabawki… I tu nawiązuje się spory konflikt pomiędzy dwoma grupami. „Dziecku żałujesz?!”- to najczęściej używany slogan opowiadający się przeciwko oszczędzaniu na dzieciach.

Jednak pomiędzy tymi dwoma stanowiskami można, a nawet należy znaleźć złoty środek. W co warto inwestować tak, aby Twoje dziecko skorzystało z tego jak najwięcej? Poniżej kilka przykładów.

Języki

Nie jest żadnym odkryciem, że znajomość języków pomaga w życiu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dzieci chłoną tego typu wiedzę zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Okazuje się, że dwu i trzyjęzyczne przedszkola to wcale nie wymysł osób, które za wszelką cenę chcą wykorzystać dobroć bogatych rodziców, ale jeden z najlepszych sposobów, aby ułatwić dziecku start w szkole, a potem na rynku pracy. Najlepiej jednak znaleźć placówkę nie tylko najtańszą, ale też sprawdzoną i polecaną przez innych. Jeśli nie stać Cię na comiesięczną opłatę za prywatne przedszkole, zawsze możesz wysłać dziecko na kurs do jednej z renomowanych szkół językowych, takich jak Empik czy Helen Doron.

języki obce dzieci

Ubrania

Mimo że sam jesteś fanem mody i chciałbyś żeby Twoje dziecko miało tylko to, co najlepsze, uprzedzamy, aby nie inwestować w tym miejscu zbyt dużo gotówki na nowe ubranka. Większość rodziców robi ten błąd, że wydaje zdecydowanie za dużo na nowe, markowe rzeczy dla swojej pociechy, a ta nawet nie zdąży ich założyć. Dlatego jeśli nawet jesteś przeciwnikiem używanych rzeczy, warto się przełamać i przyjąć ciuchy od rodziny i znajomych. Na pewno znajdziesz sposób na wykorzystanie zaoszczędzonych pieniędzy! To samo tyczy się zabawek. Uwierz lub nie, ale dzieci, które mają mniej zabawek bardziej cieszą się z ich posiadania.

dzieci ubrania dziewczynka

Zajęcia dodatkowe

Jazda konna, pianino, joga dla dzieci, tenis… Nie za dużo tego? Podstawowym błędem rodziców jest przesadzanie z ilością zajęć dodatkowych dla dziecka. Nietrudno się domyślić, że wszystkie razem kosztują majątek, ale może się okazać, że po pierwsze na żadnym z nich dziecko się porządnie nie skupi, a po drugie- specjalnie nie zainteresuje. Rozsądniej i oszczędniej jest pozwolić dziecku na wybór jednego dodatkowego języka i jednego z zajęć dodatkowych- nie dość, że będzie dumne z dokonanego wyboru, zostanie mu trochę energii na spędzanie czasu z Tobą 😉 Polecamy też coraz popularniejsze w Stanach kursy przedsiębiorczości dla dzieci. Twoje dzieci w prosty sposób będą uczone szacunku do pieniędzy i pozytywnych nawyków związanych nie tylko z oszczędzaniem, ale też wydawaniem.

04/03/2020

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Całkowity koszt pożyczki

Całkowity koszt pożyczki to RRSO czy może RSO? Sprawdź jakie koszty dodatkowe mogą zostać naliczone przy pożyczce lub kredycie.

Kieszonkowe uczy odpowiedzialności

Wiele rodziców zastanawia się czy dawać kieszonkowe W dzisiejszym wpisie postaramy się przeanalizować wszystkie za i przeciw. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie od kiedy zacząć dawać kieszonkowe oraz ile przekazywać naszym pociechom.