Oszustwa na Pocztę Polską

Poczta Polska jako operator pocztowy oprócz obsługi przesyłek oferuje wiele innych usług. Dociera praktycznie do każdego zamieszkałego miejsca w Polsce, co czyni tą markę bardzo rozpoznawalną. Jak pokazują badania instytucji ta budzi zaufanie, szczególnie wśród osób starszych. Wiedzą to także osoby, które żerują właśnie na tej rozpoznawalności i zaufaniu. Wykorzystując m.in. logo poczty zręcznie podszywają się pod różne usługi jakie oferuje nasz narodowy operator pocztowy. Działania oszustów nasiliły się w trakcie pandemii COVID-19, dlatego Oszustwa na Pocztę Polską to nie fikcja.

Oszustwa na Pocztę Polską są coraz częstsze

Osoby podszywające się pod Pocztę w pierwszej kolejności mają na celu wykraść nasze dane osobowe, które posłuż im do wykradzenia naszych pieniędzy. Brzmi nieprawdopodobnie, jednak w całym kraju odnotowywane są kolejne przypadki oszustw na Pocztę. Większość osób twierdzi, że ofiarami oszustw stają się najczęściej osoby starsze i jemu im nic nie grozi. Jednak, kiedy jesteśmy informowani o konieczności dopłaty do dezynfekcji paczki lub mamy się zgłosić po nagrodę jako np. milionowy klient Poczty wówczas sprawa nie wydaje się tak jasna. Ofiarą mogą paść wszystkie osoby, które korzystają z usług pocztowych.
poczta polska giro

Jakie triki najczęściej stosują oszuści?

Najbardziej wiarygodnie brzmi oszustwo na tzw. dezynfekcję paczki – ten fortel był już wielokrotnie stosowany. Osoby podszywające się pod Pocztę Polską wysyłali wiadomości SMS z informacją, że z uwagi na panującą pandemię COVID-19 konieczne jest dopłacenie określonej kwoty za odkażenie przesyłki. Przypomnijmy, że wcześniej oszuści rozsyłali SMS-y o przesyłce, która jest nadana z niewłaściwą wagą. Aby została doręczona konieczna była fałszywa dopłata.

Zarówno w przypadku oszustwa na dezynfekcję jak i na ciężar nadanej przesyłki kwota do dopłaty była zawsze na tyle niska, że większość adresatów takich wiadomości godziło się na zapłatę. Po kliknięciu linku zawartego w wiadomości jesteśmy przekierowywani do strony bankowości internetowej. Ta z kolei jest prawie idealną kopią jak ta prawdziwa. Przypominamy, że każda bezpieczna strona jest zabezpieczona certyfikatem – widać to m.in. na pasku z adresem strony, gdzie jest widoczna kłódka. Poniżej przykład:

Zrzut ekranu 2020 05 19 o 21.44.44

 

Wpisując na fałszywej stronie swoje dane do logowania automatycznie udostępniamy je oszustom. zostały one natychmiast skopiowane. Właśnie o tej metodzie pisze Poczta Polska w swoim najnowszym komunikacie prasowy. Klient zatwierdza przelew na dopłatę za dezynfekcję paczki w kwocie 1 zł, a tak naprawdę wykonujemy przelew na kwotę nawet kilkaset razy razy wyższą.

Poczta jasno informuje, że dezynfekcja paczek nie jest potrzebna, a nawet, gdyby była, to Poczta Polska nigdy nie prosiłaby o dopłatę. Szczególnie poprzez w link przez SMS albo e-mail. Dlatego operator zwraca się z apelem o nieotwieranie linków i każdorazowe zgłaszanie takich sytuacji na mail: cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl.

Sprawdź także pożczyki na czek GIRO czyli z odbiorem na poczcie

Oszustwa na Pocztę Polską poprzez fałszywe konkursy

Kolejnym sposobem na oszustwo jest oferowanie potencjalnym ofiarom udziału w konkursach z nagrodami. Oczywiście wymyślone nagrody celowo są tak dobierane, by były jak najatrakcyjniejsze. Najczęściej oferowane są drogie smartfony czy nawet samochody. Aby wziąć udział w losowaniu lub nawet otrzymać korzyść należy wypełnić prostą ankietę. Aby do niej przejść konieczne jest kliknięcie w przesłany przez oszustów link. W obu przypadkach możemy bardzo łatwo stracić swoje dane osobowe, które cyberprzestępcy mogą dalej wykorzystać do okradzenia naszego konta.

Źródło:https://media.poczta-polska.pl/pr/516342/poczta-polska-ostrzega-klientow-przed-cyberprzestepcami-i-zaleca-ostroznosc-w-internecie

27/07/2022

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczki na PESEL

Potrzebujesz szybko gotówki bez zaświadczeń o dochodach? Sprawdź pożyczki na PESEL czyli pieniądze nawet w 15 minut na Twoim koncie.

Pożyczki bez BIK 2023

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Pożyczki do domu – tu je otrzymasz

Pożyczki do domu czyli pieniądze same przyjdą do Twojego domu. Nie musisz posiadać konta bankowego ani wykonywać przelewów weryfikacyjnych!