Oszustwa na Pocztę Polską

Poczta Polska jako operator pocztowy oprócz obsługi przesyłek oferuje wiele innych usług. Dociera praktycznie do każdego zamieszkałego miejsca w Polsce, co czyni tą markę bardzo rozpoznawalną. Jak pokazują badania instytucji ta budzi zaufanie, szczególnie wśród osób starszych. Wiedzą to także osoby, które żerują właśnie na tej rozpoznawalności i zaufaniu. Wykorzystując m.in. logo poczty zręcznie podszywają się pod różne usługi jakie oferuje nasz narodowy operator pocztowy. Działania oszustów nasiliły się w trakcie pandemii COVID-19, dlatego Oszustwa na Pocztę Polską to nie fikcja.

Oszustwa na Pocztę Polską są coraz częstsze

Osoby podszywające się pod Pocztę w pierwszej kolejności mają na celu wykraść nasze dane osobowe, które posłuż im do wykradzenia naszych pieniędzy. Brzmi nieprawdopodobnie, jednak w całym kraju odnotowywane są kolejne przypadki oszustw na Pocztę. Większość osób twierdzi, że ofiarami oszustw stają się najczęściej osoby starsze i jemu im nic nie grozi. Jednak, kiedy jesteśmy informowani o konieczności dopłaty do dezynfekcji paczki lub mamy się zgłosić po nagrodę jako np. milionowy klient Poczty wówczas sprawa nie wydaje się tak jasna. Ofiarą mogą paść wszystkie osoby, które korzystają z usług pocztowych.
poczta polska giro

Jakie triki najczęściej stosują oszuści?

Najbardziej wiarygodnie brzmi oszustwo na tzw. dezynfekcję paczki – ten fortel był już wielokrotnie stosowany. Osoby podszywające się pod Pocztę Polską wysyłali wiadomości SMS z informacją, że z uwagi na panującą pandemię COVID-19 konieczne jest dopłacenie określonej kwoty za odkażenie przesyłki. Przypomnijmy, że wcześniej oszuści rozsyłali SMS-y o przesyłce, która jest nadana z niewłaściwą wagą. Aby została doręczona konieczna była fałszywa dopłata.

Zarówno w przypadku oszustwa na dezynfekcję jak i na ciężar nadanej przesyłki kwota do dopłaty była zawsze na tyle niska, że większość adresatów takich wiadomości godziło się na zapłatę. Po kliknięciu linku zawartego w wiadomości jesteśmy przekierowywani do strony bankowości internetowej. Ta z kolei jest prawie idealną kopią jak ta prawdziwa. Przypominamy, że każda bezpieczna strona jest zabezpieczona certyfikatem – widać to m.in. na pasku z adresem strony, gdzie jest widoczna kłódka. Poniżej przykład:

Zrzut ekranu 2020 05 19 o 21.44.44

 

Wpisując na fałszywej stronie swoje dane do logowania automatycznie udostępniamy je oszustom. zostały one natychmiast skopiowane. Właśnie o tej metodzie pisze Poczta Polska w swoim najnowszym komunikacie prasowy. Klient zatwierdza przelew na dopłatę za dezynfekcję paczki w kwocie 1 zł, a tak naprawdę wykonujemy przelew na kwotę nawet kilkaset razy razy wyższą.

Poczta jasno informuje, że dezynfekcja paczek nie jest potrzebna, a nawet, gdyby była, to Poczta Polska nigdy nie prosiłaby o dopłatę. Szczególnie poprzez w link przez SMS albo e-mail. Dlatego operator zwraca się z apelem o nieotwieranie linków i każdorazowe zgłaszanie takich sytuacji na mail: [email protected]

Sprawdź także pożczyki na czek GIRO czyli z odbiorem na poczcie

Oszustwa na Pocztę Polską poprzez fałszywe konkursy

Kolejnym sposobem na oszustwo jest oferowanie potencjalnym ofiarom udziału w konkursach z nagrodami. Oczywiście wymyślone nagrody celowo są tak dobierane, by były jak najatrakcyjniejsze. Najczęściej oferowane są drogie smartfony czy nawet samochody. Aby wziąć udział w losowaniu lub nawet otrzymać korzyść należy wypełnić prostą ankietę. Aby do niej przejść konieczne jest kliknięcie w przesłany przez oszustów link. W obu przypadkach możemy bardzo łatwo stracić swoje dane osobowe, które cyberprzestępcy mogą dalej wykorzystać do okradzenia naszego konta.

Źródło:https://media.poczta-polska.pl/pr/516342/poczta-polska-ostrzega-klientow-przed-cyberprzestepcami-i-zaleca-ostroznosc-w-internecie

27/05/2020

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczki na PESEL

Potrzebujesz szybko gotówki bez zaświadczeń o dochodach? Sprawdź pożyczki na PESEL czyli pieniądze nawet w 15 minut na Twoim koncie.

Pożyczki bez BIK 2021

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Pożyczki do domu – tu je otrzymasz

Pożyczki do domu czyli pieniądze same przyjdą do Twojego domu. Nie musisz posiadać konta bankowego ani wykonywać przelewów weryfikacyjnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *