Pieniądze za świadectwo z paskiem

Zbliża się koniec roku szkolnego, czy pieniądze za świadectwo z paskiem to dobry pomysł?

Koniec roku szkolnego i promocja do następnej klasy to zawsze koniec pewnego etapu w życiu każdego dziecka. Rok szkolny to dla wielu dzieci czas wytężonego wysiłku i ciężkiej pracy. Oprócz zajęć podstawowych dzieci są wysyłane na dodatkowy angielki, basen czy zajęcia związane z innymi zainteresowaniami, których nie można poszerzać w szkole. Wysiłek wkładany w te wszystkie obowiązki na co dzień jest nagradzany dobrymi ocenami w szkole i pochwałami rodziców. Czy zatem pieniądze za świadectwo z paskiem to dobry pomysł na dodatkowa nagrodę? Na to pytanie niestety nie ma dobrej odpowiedzi.  Dzieci powinny rozumieć, że uczą się dla siebie. Jednak docenienie ich wysiłku w formie finansowej też nie jest naganne. Tak działają przecież stypendia! Jeśli jednak decydujemy się na nagrodę pieniężną to warto aby były to pieniądze, które nasza pociecha przeznaczy na konkretny cel – np. na wakacyjny wyjazd czy obiecany rower.

Czytaj także: czy warto dawać kieszonkowe?

Jeśli jednak nasz budżet domowy nie pozwala na nagrodę finansową to starajmy się docenić dobre wyniki w nauce w inny sposób. Dobre słowo i np. zwolnienie z pewnych obowiązków domowych przez jakiś czas na pewno będzie fajnym rozwiązaniem

Włosi poszli o krok dalej

Ciekawy projekt przeprowadzono w jednej z Włoskich szkół. Wprowadzono tam system nagród za najlepsze wyniki. Dodatkowe pieniądze będą pochodzić nie tylko z budżetu szkoły, ale również od lokalnych przedsiębiorców. Pieniądze mają motywować uczniów do osiągania jak najlepszych wyników w nauce, zaś przedsiębiorcy zyskają szanse na pozyskanie wartościowych pracowników. Kwoty nie są oszałamiające (od 100 do 150 euro) ale dla młodego człowieka to niezły zastrzyk gotówki. Warto dodać, że nagrody są niezależne od stypendiów.

Projekt jest ciekawy i na razie nie jest powszechny. O jego efektach będziemy mogli się przekonać za kilka lat. Jeśli jednak przełożyć myślenie dorosłych, którzy są motywowani w pracy premią to nagradzanie uczniów wydaje się uzasadnione i powinno przynieść pozytywne efekty.

Hapi Pożyczki wniosek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *