Pieniądze za świadectwo z paskiem

Zbliża się koniec roku szkolnego, czy pieniądze za świadectwo z paskiem to dobry pomysł?

Koniec roku szkolnego i promocja do następnej klasy to zawsze koniec pewnego etapu w życiu każdego dziecka. Rok szkolny to dla wielu dzieci czas wytężonego wysiłku i ciężkiej pracy. Oprócz zajęć podstawowych dzieci są wysyłane na dodatkowy angielki, basen czy zajęcia związane z innymi zainteresowaniami, których nie można poszerzać w szkole. Wysiłek wkładany w te wszystkie obowiązki na co dzień jest nagradzany dobrymi ocenami w szkole i pochwałami rodziców. Czy zatem pieniądze za świadectwo z paskiem to dobry pomysł na dodatkowa nagrodę? Na to pytanie niestety nie ma dobrej odpowiedzi.

Dzieci powinny rozumieć, że uczą się dla siebie. Jednak docenienie ich wysiłku w formie finansowej też nie jest naganne. Tak działają przecież stypendia! Jeśli jednak decydujemy się na nagrodę pieniężną to warto aby były to pieniądze, które nasza pociecha przeznaczy na konkretny cel – np. na wakacyjny wyjazd czy obiecany rower.

Jeśli jednak nasz budżet domowy nie pozwala na nagrodę finansową to starajmy się docenić dobre wyniki w nauce w inny sposób. Nie powinniśmy korzystać z chwilówek przez Internet aby za wszelką cenę wynagrodzić dziecko. Dobre słowo i np. zwolnienie z pewnych obowiązków domowych przez jakiś czas na pewno będzie fajnym rozwiązaniem.

learn 2412778 1280

Własne konto internetowe z kieszonkowym

Ciekawą nagrodą dla nagrody pieniężnej może być założenie konta w banku dla naszego dziecka. Wiele banków oferuje konta dla dzieci, które ukończyły 13 lat. Tego typu produkty finansowe są darmowe i uczą dzieci dyscypliny finansowej. Do kont dedykowane są specjalne aplikacje bankowe, które zawierają wiele atrakcji i gier finansowych. Dzieci m.in. otrzymują zadania finansowe, które pomogą zrozumieć np.czym jest lokata lub odsetki. Zasilając takie konto choćby w wysokości 50 zł miesięcznie dziecko może odkładać na swoje większe wydatki.

Jednym z wiodących banków w tej kategorii jest mBank, który wprowadził eKonto m, które jest darmowym rachunkiem dla każdego, kto skończył co najmniej 13 lat, ale nie osiągnął jeszcze 25. roku życia. Konto dla młodych jest uruchamiane wraz z bezpłatną kartą płatniczą z własnym zdjęciem lub projektem. Ponadto bank gwarantuje 0 zł za wypłaty z bankomatów w całej Polsce.

Włosi poszli o krok dalej

Ciekawy projekt przeprowadzono w jednej z Włoskich szkół. Wprowadzono tam system nagród za najlepsze wyniki. Dodatkowe pieniądze będą pochodzić nie tylko z budżetu szkoły, ale również od lokalnych przedsiębiorców. Pieniądze mają motywować uczniów do osiągania jak najlepszych wyników w nauce, zaś przedsiębiorcy zyskają szanse na pozyskanie wartościowych pracowników. Kwoty nie są oszałamiające (od 100 do 150 euro) ale dla młodego człowieka to niezły zastrzyk gotówki. Warto dodać, że nagrody są niezależne od stypendiów.

Projekt jest ciekawy i na razie nie jest powszechny. O jego efektach będziemy mogli się przekonać za kilka lat. Jeśli jednak przełożyć myślenie dorosłych, którzy są motywowani w pracy premią to nagradzanie uczniów wydaje się uzasadnione i powinno przynieść pozytywne efekty.

13/06/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Jak sfinansować szkolną wyprawkę?

Za chwilę nowy rok szkolny, a z nim spore wydatki Wakacje dobiegają końca, dlatego wielu rodziców już myśli o zbliżającym się roku szkolnym i związanym z nim wydatkami na szkolną wyprawkę. Według badań przeprowadzonych przez CBOS w rodzice średnio wydajną wyprawkę szkolną około 828 złotych w przeliczeniu na jedno dziecko.

Rodzice biorą pożyczki na dzieci

Wszyscy rodzice chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. Czy jednak pożyczki branie pożyczek na dzieci to dobre rozwiązanie? Z raportu płatności konsumenckich Intrum Justitia wynika, ze aż 1/3 Polaków nie zawsze stać na zakup dodatkowych rzeczy dla swojego dziecka.

Kieszonkowe uczy odpowiedzialności

Wiele rodziców zastanawia się czy dawać kieszonkowe W dzisiejszym wpisie postaramy się przeanalizować wszystkie za i przeciw. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie od kiedy zacząć dawać kieszonkowe oraz ile przekazywać naszym pociechom.