Podatek od pożyczki – kiedy należy zapłacić?

Wiele osób korzysta z pożyczek i kredytów ale nie wszyscy wiedzą, że w niektórych przypadkach należy zapłacić podatek od pożyczki. Zgodnie z polskim prawem jeśli pożyczamy pieniądze od osoby fizycznej konieczne będzie zapłacenie podatku. Aktualnie jego wysokość  wynosi 2 proc. kwoty pożyczki. Jeśli natomiast pożyczamy od banku czy firmy pożyczkowej to nie musimy się przejmować daniną do Urzędu Skarbowego. Istnieją jednak wyjątki, które pozwalają nie płacić podatku nawet jeśli pożyczamy od osób fizycznych.

Podatek od pożyczki a wsparcie od rodziny

Pożyczka od rodziny była kiedyś bardzo często pierwszym wyborem. Wraz z rozwojem usług pożyczkowych coraz rzadziej po pieniądze zwracamy się do rodziny.  Gdybyśmy jednak chcieli pożyczyć od stryja czy teściowej to trzeba byłoby zapłacić podatek?  Zgodnie z tym co napisaliśmy wyżej podatek należy uiścić jak pożyczamy od osoby fizycznej. Oczywiście jak przy każdej zasadzie obowiązują również pewne odstępstwa gdzie prawo przewiduje zwolnienia z tego typu opłat.

Zwolnione z opodatkowania są umowy pożyczki zawierane pomiędzy osobami należącymi do pierwszej grupy podatkowej. Zaliczają się do niej: małżonkowie, zstępni (syn, córka, wnuk itp.),  wstępnych (ojciec, matka, babcia itp.), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. To jednak nie wszystko. Podatku nie zapłacimy tylko wówczas jeśli  pożyczka opiewała na mniej niż 9 637 zł. W przypadku gdy pożyczaliśmy często od danej osoby wówczas należy zsumować wszystkie pożyczki i sprawdzić czy nie przekroczyły w/w kwoty wolnej od podatku. Sumują się bowiem wszystkie pożyczki z ostatnich pięciu lat.

Po przekroczeniu progu 9 637 zł fakt zawarcia umowy pożyczki należy zgłosić we właściwym Urzędzie Skarbowym w terminie do 14 dni. Zgłoszenia tego dokonuje się za pomocą druku PCC-3. Dodatkowo, pożyczkobiorca musi także przedstawić dowód otrzymania środków, np. potwierdzenie przelewu. W tym miejscu należy podkreślić, że zapłata podatku za pożyczkę spoczywa na pożyczającym.

Pożyczka od przyjaciół

Jak wspomnieliśmy na samym początku są pewne odstępstwa, które pozwalają uniknąć opłaty z tytułu podatku. W przypadku rodziny jest to zrozumiałe, ale co jeśli to przyjaciele lub znajomi dają nam pieniądze?  Zagłębiając się w Ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych znajdziemy możliwość zwolnienia z opłat. Dotyczy ono osób, które zaciągają pożyczkę do 5 000 zł od jednej osoby bądź do 25 000 zł od kilku osób w ciągu trzech kolejnych lat. Nie zapłacimy również wtedy, kiedy korzystamy z pieniędzy pochodzących z kas bądź zakładowych funduszy socjalnych.

Podsumowanie podatek od pożyczki

Skorzystanie z pożyczki od osoby prywatnej wiąże się z koniecznością zapłacenia 2 proc. podatku. Od tej zasady istnieją wyjątki które wskazaliśmy w tym wpisie. Umowa pożyczki powinna zostać zgłoszona przez pożyczającego do 14 dni we właściwym Urzędzie Skarbowym na druku PCC-3. Brak takiego zgłoszenia  będzie skutkował karą wynoszącą 20 proc. kwoty pożyczki. Jest to więc stawka dziesięć razy większa niż standardowy podatek od pożyczki. Urzędy kontrolując nasze finanse z łatwością mogą wykryć taką pożyczkę i pociągnąć nas do odpowiedzialności. Dlatego nie zapomnijmy o właściwym zgłoszeniu i zapłacie na czas.

24/05/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Pożyczka na czek GIRO

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.

Pożyczki bez Baz – oferta i opinie

Pożyczki bez Baz czyli bez weryfikacji w bazach kredytowych Ten rodzaj pożyczek jest bardziej popularny niż wszyscy myślimy. Przyczyn jest wiele, ale najczęściej jeśli ktoś szuka pożyczki bez Baz to chce sobie zapewnić anonimowość.