Ubiegając się o kredyt hipoteczny czy pożyczkę gotówkową w banku musimy przedstawić wiele dokumentów. Między innymi zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków. Gdy jednak pracujemy na umowę terminową czyli na czas określony, a do końca jej trwania zostało kilka miesięcy konieczne będzie przedstawienie kolejnego dokumentu. Podobnie rzecz się ma jeśli zrezygnowaliśmy z jednej pracy i zatrudniamy się u kolejnego pracodawcy. Dokument o jakim mowa to promesa zatrudnienia, którą wystawia pracodawca. Jak powinna wyglądać i do czego jest potrzebna? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.
Promesa zatrudnienia to dokument, który może być wymagany przez banki przy udzielaniu kredytów. Jest to oświadczenie pracodawcy, że w przypadku udzielenia kredytu, osoba ubiegająca się o kredyt zostanie zatrudniona w firmie na określony czas i określonych warunkach.
Promesa zatrudnienia jest stosowana przede wszystkim w przypadku kredytów hipotecznych oraz kredytów dla przedsiębiorców. Banki wymagają jej w celu zabezpieczenia swojego ryzyka kredytowego, ponieważ pozwala to na zweryfikowanie zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt.
W promesie zatrudnienia powinny być zawarte informacje takie jak nazwa i adres pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj umowy o pracę oraz wysokość wynagrodzenia. W niektórych przypadkach banki mogą wymagać również przedstawienia dokumentów potwierdzających dane zawarte w promesie, takich jak umowa o pracę czy wypłata wynagrodzenia.
Ważne jest, aby osoba ubiegająca się o kredyt dokładnie zapoznała się z warunkami promesy zatrudnienia oraz zobowiązała się do przestrzegania jej postanowień. W przypadku nieterminowego lub niewywiązania się z umowy o pracę, bank może wypowiedzieć kredyt, co może skutkować utratą zdolności kredytowej i problemami finansowymi.
Wniosek o promesę zatrudnienia powinien być złożony przez osobę ubiegającą się o kredyt, a następnie przekazany do pracodawcy. Po złożeniu wniosku, pracodawca ma określony czas na podjęcie decyzji i udzielenie odpowiedzi bankowi.
Promesa zatrudnienia to dokument wymagany przez banki przy udzielaniu kredytów, który ma na celu zweryfikowanie zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt. Osoba ubiegająca się o kredyt powinna dokładnie zapoznać się z warunkami promesy zatrudnienia i przestrzegać jej postanowień, aby uniknąć problemów finansowych w przyszłości.
Promesa zatrudnienia nie koniecznie jest potrzebna tylko przy kredycie. Może się nam przydać w wielu sytuacjach i służyć wielu różnym celom. Sporządzana jest przede wszystkim po to, by zapewnić obie strony umowy o przyszłej realizacji ich zamiarów i planów. Przyrzeczenie zatrudnienia może także okazać się pomocna w przypadku starania się o pozostanie na terenie danego państwa czy w trakcie rozstrzygania o prawa do opieki nad dzieckiem. Przyda się także przy konieczności udokumentowania zatrudnienia przy wynajmie długoterminowym mieszkania czy samochodu. Jednak najczęściej promesa wystawiana jest gdy pracownik ubiega się o kredyt.
Jeśli chodzi o kredyt w banku to jego pozytywne rozpatrzenie zależy głównie od wysokości osiąganych dochodów i oceny historii kredytowej. W przypadku kredytów na kwoty przekraczające 50 tys. złotych oraz hipotecznych banki szczególnie zwracają uwagę na naszą stabilność zatrudnienia oraz reputację pracodawcy. Sporo decyzji kredytowych jest negatywnych tylko dlatego, że umowa o pracę, jaką przedłożył zainteresowany klient, kończy się za kilka czy kilkanaście miesięcy.
Negatywna decyzja kredytowa to nie koniec, lecz można także zniwelować jej prawdopodobieństwo. Należy poprosić pracodawcę o zmianę formy zatrudnienia na czas nieokreślony czyli bez daty końcowej stosunku pracy. Jeśli to nie jest możliwe należy się postarać o przedmiotową promesę zatrudnienia. Taki dokument pozytywnie wpłynie na końcowy kształt decyzji kredytowej – zwłaszcza jeśli staramy się o kredyt na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
W przypadku niektórych rodzajów kredytów, nie jest wymagane składanie promesy zatrudnienia. Dotyczy to przede wszystkim kredytów gotówkowych, które są udzielane na podstawie zdolności kredytowej klienta.
W przypadku kredytów hipotecznych, banki mogą nie wymagać promesy zatrudnienia, jeśli klient posiada stabilną pracę w danej firmie na czas nieokreślony lub posiada dochody z innych źródeł, takich jak np. wynajem nieruchomości czy dochody z inwestycji.
W przypadku kredytów dla przedsiębiorców, banki również mogą nie wymagać promesy zatrudnienia, jeśli firma posiada odpowiednio wysoką historię kredytową oraz zyski pozwalają na pokrycie rat kredytowych. Jednak w niektórych przypadkach banki mogą wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających zdolność kredytową, takich jak bilans i rachunek zysków i strat.
Warto jednak pamiętać, że każdy bank może mieć odmienne wymagania dotyczące dokumentów potrzebnych do ubiegania się o kredyt. Przed podjęciem decyzji o ubieganiu się o kredyt, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami danego banku i zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, takie jak opłaty manipulacyjne, prowizje czy ubezpieczenia.
Podsumowując, nie zawsze jest wymagane składanie promesy zatrudnienia przy ubieganiu się o kredyt. W niektórych przypadkach banki mogą brać pod uwagę inne czynniki, takie jak stabilność pracy czy dochody z innych źródeł. Jednak każdy bank ma odmienne wymagania, dlatego przed podjęciem decyzji o ubieganiu się o kredyt, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami danego banku.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |