Raty równe czy malejące – co wybrać?

Kwestia wyboru sposobu spłaty rat kredytu jest jednym z najważniejszych wyborów, jakie podejmujemy w trakcie procesu kredytowania. Decyzja ta ma wpływ na naszą zdolność kredytową, a także na ilość pieniędzy, którą będziemy musieli zapłacić w ciągu całego okresu spłaty kredytu. Dlatego też warto poświęcić czas na dokładne przemyślenie, który z rodzajów rat – równych czy malejących – będzie dla nas bardziej korzystny. W tym artykule przedstawimy główne różnice między tymi dwoma rodzajami spłaty kredytu oraz podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i opłat.

Raty kredytu – co to takiego?

Raty kredytu to regularne płatności, które musimy dokonywać w celu spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami i innymi kosztami. Kredytodawca ustala harmonogram spłaty, czyli określa, w jakich terminach i w jakiej wysokości powinniśmy dokonywać tych płatności.

W zależności od rodzaju kredytu, raty mogą być spłacane w różny sposób. Najczęściej stosowane są dwie metody spłaty rat: równe i malejące. Raty równe oznaczają, że w każdym miesiącu spłacamy taką samą kwotę, natomiast w przypadku rat malejących, wysokość raty zmniejsza się wraz z upływem czasu.

Istotne jest, aby dokładnie zrozumieć sposób spłaty rat, aby uniknąć opóźnień w spłacie kredytu, a także uniknąć niepotrzebnych kosztów i opłat związanych z niewłaściwym planowaniem spłaty.

26/03/2023

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Firma bez ZUS już niedługo

Ulga na start czyli firma bez ZUS- osoby planujące założenie własnej firmy będą mogły prowadzić działalność bez konieczności płacenia ZUS, o ile ich przychody nie przekroczą 1050 zł miesięcznie.

Polacy kochają bankowość mobilną

Bankowość mobilna w Polsce należy do najnowocześniejszych na świecie. Nic więc dziwnego, że tak chętnie korzystamy z jej dobrodziejstw. Wg najnowszych danych liczba osób korzystających z bankowości mobilnej w Polsce przekroczyła już 9,5 mln. Jest to o tyle wielka liczba, że jeszcze w ubiegłym roku użytkowników bankowości mobilnej było 6 milionów.

Czym jest intercyza małżeńska?

Rozdzielność majątkowa lub intercyza jak przyjęło się mówić fachowo to specjalna umowa, która zawirana jest przez małżonków. Ile kosztuje?