Raty równe czy malejące – co wybrać?

Kwestia wyboru sposobu spłaty rat kredytu jest jednym z najważniejszych wyborów, jakie podejmujemy w trakcie procesu kredytowania. Decyzja ta ma wpływ na naszą zdolność kredytową, a także na ilość pieniędzy, którą będziemy musieli zapłacić w ciągu całego okresu spłaty kredytu. Dlatego też warto poświęcić czas na dokładne przemyślenie, który z rodzajów rat – równych czy malejących – będzie dla nas bardziej korzystny. W tym artykule przedstawimy główne różnice między tymi dwoma rodzajami spłaty kredytu oraz podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i opłat.

Raty kredytu – co to takiego?

Raty kredytu to regularne płatności, które musimy dokonywać w celu spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami i innymi kosztami. Kredytodawca ustala harmonogram spłaty, czyli określa, w jakich terminach i w jakiej wysokości powinniśmy dokonywać tych płatności.

W zależności od rodzaju kredytu, raty mogą być spłacane w różny sposób. Najczęściej stosowane są dwie metody spłaty rat: równe i malejące. Raty równe oznaczają, że w każdym miesiącu spłacamy taką samą kwotę, natomiast w przypadku rat malejących, wysokość raty zmniejsza się wraz z upływem czasu.

Istotne jest, aby dokładnie zrozumieć sposób spłaty rat, aby uniknąć opóźnień w spłacie kredytu, a także uniknąć niepotrzebnych kosztów i opłat związanych z niewłaściwym planowaniem spłaty.

26/03/2023

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Wakacje w Polsce tańsze niż za granicą?

Wiele osób wybiera wakacje w Polsce Czy to dobry i przede wszystkim tani wybór? Policzyliśmy i sprawdziliśmy jak to wygląda. Pod uwagę wzięliśmy koszty transportu, wyżywienia i zakwaterowania.

Egzekucja z rachunku bankowego

Egzekucja z rachunku bankowego jest wskazywana właśnie najczęściej, gdyż łatwość pozyskania pieniędzy jest spora. Brak spłaty pożyczki może się wiązać właśnie z zajęciem egzekucyjnym

Ile trzeba czekać na decyzję kredytową?

Wiemy ile trzeba czekać na decyzję kredytową! Zobaczcie sami czy lepiej iść po pożyczkę czy po kredyt. Czas oczekiwania na decyzję jest bowiem różny