Zaliczka czy zadatek, co lepsze?

Kupując mieszkanie czy samochód zastanawiamy się co lepsze zaliczka czy zadatek?

Różnica jest zasadnicza i dotyczy zarówno strony sprzedającej jak i kupującej. Dzisiaj przedstawimy czym różnią się te dwie formy przedpłaty. Uiszczenie wstępnej kwoty przed podpisaniem umowy finalnej ma nam gwarantować, że nikt nas nie ubiegnie. Informacja o zaliczce lub zadatku jest zawsze zawierana w umowie przedwstępnej.

Zadatek

Zabezpiecza przede wszystkim stronę, która go płaci. W przypadku nie wykonania umowy może bowiem żądać jego zwrotu w dwukrotnej wysokości. Jeśli wycofuje się strona dająca zadatek – traci go bezpowrotnie.  To zabezpieczenie najlepiej stosować  w umowach przedwstępnych sprzedaży nieruchomości i samochodu. Dzięki niemu każda ze stron zabezpiecza się na wypadek nie zawarcia umowy finalnej.

podatek od towarów i usług VAT

Zaliczka – najważniejsze informacje

Jest mniej zobowiązującą formą przypieczętowania umowy przedwstępnej. Kiedy wskazujemy w umowie, że strona zapłaciła zaliczkę niczym tak naprawdę się nie zabezpieczamy. Oczywiście zaliczka będzie uznana na poczet zapłaty ceny, ale w każdej chwili może zostać zwrócona. Jeśli strona wycofa się z transakcji, przyjmujący zaliczkę powinien ją zwrócić bez dodatkowych konsekwencji.

Pamiętać musimy, że wpłata wstępna będzie uznana jako zadatek tylko wtedy gdy będzie to określone w umowie przedwstępnej. Jeśli nie zamieścimy informacji czym jest przedpłata zostanie ona potraktowana jako zaliczka.

Zaliczka a zadatek – podsumowanie

  • Zaliczka podlega zwrotowi w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, niezależnie od tego, która ze stron zawiniła.
  • Zadatek nie podlega zwrotowi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie strony umowy ustaliły inaczej jednak jest to rzadkością.
  • Zadatek ani zaliczka nie mogą być równe 100 proc. wartości przedmiotu umowy. Najczęściej wynoszą one ok. 10-30 proc. wartości przedmiotu umowy.
  • Zadatek może zostać wpłacony w każdej chwili transakcji – przed, w trakcie lub po podpisaniu umowy.
16/05/2020

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Jaka pożyczka na remont?

Wiosna jest dobrym momentem na remont Wielu Polaków wykorzystuje część swojego urlopu na remont lub modernizację swojego domu czy mieszkania. Wiosna jest szczególnie dobrym momentem – dłuższe dni i wysokie temperatury na zewnątrz ułatwiają pracę. Jeśli zatem kupiłeś nowe mieszkanie bądź remontujesz stare musisz liczyć się z wydatkami.

Pożyczka do 2500 złotych – gdzie najlepiej?

Polacy pożyczają zazwyczaj tyle ile im brakuje, nic ponad to. To właśnie pożyczka do 2500 złotych jest wybierana najczęściej. Sprawdź gdzie pożyczyć!

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach