Zaliczka czy zadatek, co lepsze?

Kupując mieszkanie czy samochód zastanawiamy się

co lepsze zaliczka czy zadatek? Różnica jest zasadnicza i dotyczy zarówno strony sprzedającej jak i kupującej. Dzisiaj przedstawimy czym różnią się te dwie formy przedpłaty. Uiszczenie wstępnej kwoty przed podpisaniem umowy finalnej ma nam gwarantować, że nikt nas nie ubiegnie. Informacja o zaliczce lub zadatku jest zawsze zawierana w umowie przedwstępnej.

Zadatek

Zabezpiecza przede wszystkim stronę, która go uiściła. W przypadku nie wykonania umowy może bowiem żądać jego zwrotu w dwukrotnej wysokości. Jeśli wycofuje się strona dająca zadatek – traci go bezpowrotnie.  To zabezpieczenie najlepiej stosować  w umowach przedwstępnych sprzedaży nieruchomości i samochodu. Dzięki niemu każda ze stron zabezpiecza się na wypadek nie zawarcia umowy finalnej.

Zaliczka

Jest mniej zobowiązującą formą przypieczętowania umowy przedwstępnej. Kiedy wskazujemy w umowie, że strona zapłaciła zaliczkę niczym tak naprawdę się nie zabezpieczamy. Oczywiście zaliczka będzie uznana na poczet zapłaty ceny, ale w każdej chwili może zostać zwrócona. Jeśli strona wycofa się z transakcji, przyjmujący zaliczkę powinien ją zwrócić bez dodatkowych konsekwencji.

Pamiętać musimy, że wpłata wstępna będzie uznana jako zadatek tylko wtedy gdy będzie to określone w umowie przedwstępnej. Jeśli nie zamieścimy informacji czym jest przedpłata zostanie ona potraktowana jako zaliczka.

Ile dostanę kredytu gotówkowego?

Wiele osób zastanawia się – ile dostanę kredytu? Postanowiliśmy to sprawdzić i policzyć, abyście zawczasu wiedzieli na ile pieniędzy możecie liczyć. Oczywiście każda decyzja kredytowa jest podejmowana indywidualnie, więc podane informacje mają charakter poglądowy.

Czym się różni bank od SKOK

Co to jest SKOK Zastanawialiście się, czym różnią się te dwie instytucje finansów? Większość osób nie wie czym się różni bank od SKOK. Wynika to z tego, że usługi jakie oferują banki i skoki są niemal identyczne. Zanim zaczniemy wskazywać różnice napiszemy kilka słów czym w ogóle jest SKOK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *