fbpx

Zaliczka czy zadatek, co lepsze?

Kupując mieszkanie czy samochód zastanawiamy się

co lepsze zaliczka czy zadatek? Różnica jest zasadnicza i dotyczy zarówno strony sprzedającej jak i kupującej. Dzisiaj przedstawimy czym różnią się te dwie formy przedpłaty. Uiszczenie wstępnej kwoty przed podpisaniem umowy finalnej ma nam gwarantować, że nikt nas nie ubiegnie. Informacja o zaliczce lub zadatku jest zawsze zawierana w umowie przedwstępnej.

Zadatek

Zabezpiecza przede wszystkim stronę, która go uiściła. W przypadku nie wykonania umowy może bowiem żądać jego zwrotu w dwukrotnej wysokości. Jeśli wycofuje się strona dająca zadatek – traci go bezpowrotnie.  To zabezpieczenie najlepiej stosować  w umowach przedwstępnych sprzedaży nieruchomości i samochodu. Dzięki niemu każda ze stron zabezpiecza się na wypadek nie zawarcia umowy finalnej.

Zaliczka

Jest mniej zobowiązującą formą przypieczętowania umowy przedwstępnej. Kiedy wskazujemy w umowie, że strona zapłaciła zaliczkę niczym tak naprawdę się nie zabezpieczamy. Oczywiście zaliczka będzie uznana na poczet zapłaty ceny, ale w każdej chwili może zostać zwrócona. Jeśli strona wycofa się z transakcji, przyjmujący zaliczkę powinien ją zwrócić bez dodatkowych konsekwencji.

Pamiętać musimy, że wpłata wstępna będzie uznana jako zadatek tylko wtedy gdy będzie to określone w umowie przedwstępnej. Jeśli nie zamieścimy informacji czym jest przedpłata zostanie ona potraktowana jako zaliczka.

Turystyka medyczna Polaków

Turystyka medyczna Polaków zyskuje na popularności Od jakiegoś czasu obserwujemy w Polsce rosnące zainteresowanie usługami medycznymi wykonywanymi za granicą. Kiedyś było to nie do pomyślenia, aby za granicą szukać zabiegów i operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *