500+ dla emerytów i rencistów

Programy społeczne i rodzinne wprowadzane przez Polski Rząd są bardzo dobrze przyjmowane przez społeczeństwo. Jak dobrze wiemy wszystko zaczęło się od programu 500+ na drugie i kolejne dziecko. Wraz ze zbliżającymi się wyborami Rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił wprowadzenie kolejnych benefitów. Jednorazową premię otrzymali emeryci. Pieniądze zaczęli również pobierać rodzice każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia. Początkowo pieniądze miały przyjść z opóźnieniem i wyrównaniem od października jednak świadczenie zaczęto wypłacać wcześniej. Kolejnym programem społecznym jaki został uchwalony jest 500+ dla osób niepełnosprawnych. W tym 500+ dla emerytów i rencistów, którzy posiadają orzeczoną niepełnosprawność. Warunkiem otrzymania pieniędzy w ramach tego programu będzie suma wszystkich otrzymywanych od państwa pieniędzy. Nie może ona przekroczyć 1599 zł brutto.

500 plus dla emerytów i rencistów

500+ dla emerytów i rencistów – jakie są warunki?

Aby otrzymać sztandarowe 500 zł konieczne będzie spełnienie dwóch podstawowych warunków.

  • ukończony 18 rok życia,
  • spełnienie kryterium dochodowego tj. otrzymywać świadczenia od państwa do kwoty maksymalnej 1100 zł brutto

Należy tu wyjaśnić, że 500+ dla emerytów i rencistów tudzież osób niepełnosprawnych nie działa tak samo jak świadczenie 500 plus dla dzieci. Dodatek jest przyznawany do kwoty 500 zł – nie jest on stały. Dlatego jego maksymalną wysokość otrzymamy tylko gdy suma pozostałych świadczeń od państwa nie przekroczy wcześniej wspomnianych 1100 zł brutto. Gdy otrzymamy więcej, lecz maksymalnie 1599 zł brutto kwota dodatku 500 zł będzie odpowiednio pomniejszona. Przykładowo:

  • Otrzymujesz świadczenia w wysokości 1200 zł to Twój dodatek wyniesie 400 zł
  • W przypadku świadczeń w wysokości 1300 zł Twój dodatek wyniesie 300 zł itd.

Jeśli spełniamy kryteria wiekowe i dochodowe ostatnim i najważniejszym warunkiem otrzymania świadczenia jest to, by być osobą niepełnosprawną lub niezdolną do samodzielnej egzystencji.

Jakie dokumenty należy przedstawić?

Formalności jakie należy spełnić zależą od wieku:

  • Osoby od 18. do. 74 roku życia otrzymają dodatek, jeżeli dołączą do wniosku orzeczenie o niepełnosprawności albo niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • Wszyscy, którzy ukończyli 75. rok życia otrzymają dodatek, jeżeli pobierają zasiłek pielęgnacyjny. W takiej sytuacji do wniosku konieczne będzie dołączenie dokumentów potwierdzających obecny stan zdrowia, np. dokumentację medyczną, kartę rehabilitacji leczniczej albo zaświadczenie o stanie zdrowia.

500+ dla emerytów i rencistów – czym są otrzymywane świadczenia?

Przy wyliczaniu łącznej kwoty świadczeń warto wiedzieć co jest wliczane do całkowitej otrzymywanej kwoty. Podstawowym dochodem dla każdego emeryta i rencisty jest emerytura lub renta. Jeżeli kwota tego świadczenia przekracza 1599 zł to dana osoba nie otrzyma żadnego dodatku w ramach nowego programu. Do tej kategorii zaliczane są również kwoty emerytur i rent wypłacanych z tytułu niezdolności do pracy.

Co nie wlicza się do progu 1599 zł?

  • renta rodzinna,
  • zasiłek pielęgnacyjny,
  • dochody z tytułu pracy,
  • dodatki, np. kombatancki.

Ponadto gdy senior dorabia to zarobione pieniądze nie będą pomniejszały mu świadczenia w ramach 500 plus dla niepełnosprawnych i niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

09/08/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka dla seniora

Pożyczka dla seniora Mówi się, że zazwyczaj to osoby młode korzystają z pożyczek gotówkowych i pożyczek chwilówek. Nie zapominajmy jednak, że z większymi wydatkami spotykać się może każdy i to w każdym wieku.

Pożyczki na 500 plus

Pożyczki na 500 plus Wraz z pojawieniem się tego świadczenia zaczęły się rozwijać pożyczki na 500 plus. Firmy pożyczkowe już dawno wyprzedziły banki w szybkości rozpatrywania wniosków oraz warunków udzielania pożyczek. Nie ma znaczenia czy wolimy pożyczkę chwilówkę czy pożyczkę na raty. Firmy pożyczkowe są na tyle elastyczne, że akceptują różne źródła dochodu.

Czy komornik może zająć 500+?

Problem ze spłatą pożyczki może doprowadzić do egzekucji komorniczej. Czy w razie problemów komornik może zająć 500+? Sprawdzamy oraz wskazujemy jak się zabezpieczyć