Rolnicy będą chronieni przed Komornikiem

Rolnicy będą chronieni w nierównej walce z Komornikiem

Najgłośniejsza sprawa egzekucji komorniczej rolnika miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy to Komornik Sądowy zajął traktor. Maszyna nie była własnością dłużnika, ale znajdowała się w granicach jego posesji. Komornik nie patrząc na konsekwencje i dane właściciela w dowodzie rejestracyjnym bez mrugnięcia zajął pojazd i przeprowadził licytację ruchomości. Sprawa była skandaliczna i skończyła się dalekimi konsekwencjami dla nieuczciwego Komornika. Aby zapobiec takim sytuacjom Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało specjalne przepisy, które sprawią, że rolnicy będą chronieni przed Komornikiem.

Wiadomo, że aby prowadzić duże gospodarstwo rolne nie obejdzie się bez kredytów i czasami pożyczek online. Trzeba inwestować w maszyny i inwentarz żywy. Specjalizacja jaka zapanowała na polskiej wsi spowodowała, że nie każdy poradził sobie z wyzwaniem. Część rolników przeceniło swoje możliwości i popadli w długi. Niekiedy jednak było to niezależne od nich – nieurodzaj czy susza potrafią skutecznie utrudnić życie.

Opinia Izby Rolniczej

Nowe przepisy nakładają na Komorników obowiązek wystosowania wniosku o opinię do Izby Rolniczej, kiedy dokonają zajęcia egzekucyjnego. Będzie to musiało się odbywać maksymalnie do 3 dni od zajęcia, zaś Izba będzie musiała udzielić odpowiedzi w ciągu kolejnych 14 dni od otrzymania zapytania. Taka praktyka ma sprawić, że Komornik nie będzie mógł zabrać wszystkiego. Będzie musiał pozostawić niezbędne przedmioty i inwentarz, tak aby gospodarstwo mogło funkcjonować. Zajęciu będą podlegać tylko nadwyżki inwentarza oraz ruchomości przewidzianych prawem. Jeśli Izba wyda opinię  o niezbędności tych elementów do prowadzenia gospodarstwa rolnego komornik  będzie musiał umorzyć postępowanie w tym zakresie.

Czy zawsze Komornik zrezygnuje z zajęcia przedmiotów?

Jak zawsze w takich przypadkach przewidziano kilka wyjątków. Ustawodawca przewidział kilka wypadków, w których przepisy nie mają w ogóle zastosowania lub stosuje się jedynie w pewnym zakresie.  Wyróżnić należy, że omawiane regulacje nie dotyczą  postępowań komorniczych o egzekucję alimentów, renty mającej charakter alimentów oraz należności powstałych w związku z pracą zarobkową wykonywaną w gospodarstwie rolnym dłużnika, jeżeli zaległości z tych tytułów nie przekraczają 6 miesięcy. Rolnicy będą chronieni przed Komornikiem

04/06/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka dla rolnika

Pożyczka dla rolnika to zazwyczaj trudny temat Rolnictwo jest jednym z najbardziej wymagających zawodów. Rolnicy pracują bardzo ciężko praktycznie każdego dnia tygodnia. Hodowla zwierząt nie przewiduje bowiem weekendów. Zwierzęta trzeba nakarmić i oporządzić. Niestety kondycja polskiego rolnictwa z roku na rok się pogarsza.

Drobna pożyczka najlepsza od rodziny?

Drobna pożyczka pomaga Polakom Żyjemy w takich czasach, że nikt nie lubi na nic czekać. Wszystko chcemy mieć od razu, bez czekania. Zmieniło się również podejście do pożyczania pieniędzy.

Zadłużenie rolników, rybaków, leśników – 484 mln zł

Zadłużenie rolników, rybaków i leśników sięgnęło prawie 500 mln zł! Najnowszy raport opublikowany przez Krajowy Rejestr Długów wskazuje skąd biorą się problemy i gdzie jest najwięcej dłużników. Polscy rolnicy największe problemy mają z niskimi cenami skupu w stosunku do wysokich kosztów produkcji.