W Polsce funkcjonuje kilka rejestrów finansowych, które zbierają informacje o historii finansowej pożyczkobiorców i nie tylko. Najbardziej znaną i popularną bazą jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK) z której korzystają wszystkie banki oraz duża część firm pożyczkowych. Na popularności zyskują również Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) oraz Krajowy Rejestr Długów (KRD). Baza kredytowa ERIF zamyka zestawienie najbardziej znanych baz finansowych które są sprawdzane przed udzieleniem chwilówki czy przed podpisaniem umowy na telefon.
To właśnie dzięki temu, że dane finansowe o naszych zobowiązaniach trafiają do jednej lub wielu baz sprawia, że możemy wziąć pożyczkę bez wychodzenia z domu przez Internet. Bywa jednak, że nie każda informacja jest przekazywana do bazy kredytowej. Najczęściej jest tak, że dopiero w momencie problemów ze spłatą zostajemy wpisani do rejestru. Powinno nam jednak zależeć, aby także terminowe regulowanie należności zostało odnotowane. Dzięki tzw. pozytywnym wpisom możemy zwiększyć naszą wiarygodność pożyczkową.
Ten gromadzi własne dane od 2003 roku. Wpisy w tej bazie mogą dotyczyć zarówno zaległości osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Informacje z bazy służą także do weryfikacji kondycji finansowej konsumentów oraz firm. Baza kredytowa KRD funkcjonuje na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z kwietnia 2010 roku.
KRD przechowuje głównie dane dotyczące:
Zgodnie z prawem każda osoba może zweryfikować dane na swój temat. Aby to wykonać dla KRD należy:
Wygenerowany raport możemy pobrać i zapoznać się z jego zapisami. Należy podkreślić, że za takie zestawienie nie musimy nic płacić. Jest ono całkowicie bezpłatne i generuje się automatycznie. Po wygenerowaniu, będzie on widoczny przez kolejne 90 dni.
Jeśli zauważyliście jakieś nieprawidłowości to koniecznie należy to zgłosić pisemnie lub drogą mailową w formie reklamacji.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |