Baza kredytowa KRD – garść informacji

Baza kredytowa czyli zbiór danych historii finansowej

W Polsce funkcjonuje kilka rejestrów finansowych, które zbierają informacje o historii finansowej pożyczkobiorców i nie tylko. Najbardziej znaną i popularną bazą jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK) z której korzystają wszystkie banki oraz duża część firm pożyczkowych. Na popularności zyskują również Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) oraz Krajowy Rejestr Długów (KRD). Baza kredytowa ERIF zamyka zestawienie najbardziej znanych baz finansowych które są sprawdzane przed udzieleniem chwilówki czy przed podpisaniem umowy na telefon.

To właśnie dzięki temu, że dane finansowe o naszych zobowiązaniach trafiają do jednej lub wielu baz sprawia, że możemy wziąć pożyczkę bez wychodzenia z domu przez Internet. Bywa jednak, że nie każda informacja jest przekazywana do bazy kredytowej. Najczęściej jest tak, że dopiero w momencie problemów ze spłatą zostajemy wpisani do rejestru. Powinno nam jednak zależeć, aby także terminowe regulowanie należności zostało odnotowane. Dzięki tzw. pozytywnym wpisom możemy zwiększyć naszą wiarygodność pożyczkową.

Baza kredytowa KRD

Ten gromadzi własne dane od 2003 roku. Wpisy w tej bazie mogą dotyczyć zarówno zaległości osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Informacje z bazy służą także do weryfikacji  kondycji finansowej konsumentów oraz firm. Baza kredytowa KRD funkcjonuje na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z kwietnia 2010 roku.

KRD przechowuje głównie dane dotyczące:

  • zaciągniętych pożyczek- kwota, terminowość spłaty itd.
  • innych wierzytelności – niezapłacone faktury, czynsz, rachunki
  • ilości zapytań o danego konsumenta lub firmę

Jak sprawdzić swoją historię w bazie KRD?

Zgodnie z prawem każda osoba może zweryfikować dane na swój temat. Aby to wykonać dla KRD należy:

  • wejść na stronę internetową KRD i wybrać opcję sprawdzenia wpisów na swój temat,
  • zostajemy przekierowani na do witryny Infokonsument.pl. gdzie konieczne będzie założenie konta,
  • po założeniu konta, wystarczy już tylko się na nie zalogować i wygenerować raport na temat wisów o własnej zdolności finansowej.

Wygenerowany raport możemy pobrać i zapoznać się z jego zapisami. Należy podkreślić, że za takie zestawienie nie musimy nic płacić. Jest ono całkowicie bezpłatne i generuje się automatycznie. Po wygenerowaniu, będzie on widoczny przez kolejne 90 dni.

Jeśli zauważyliście jakieś nieprawidłowości to koniecznie należy to zgłosić pisemnie lub drogą mailową w formie reklamacji.

29/01/2019

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na czek GIRO

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.

Pożyczka do 2500 złotych – gdzie najlepiej?

Polacy pożyczają zazwyczaj tyle ile im brakuje, nic ponad to. To właśnie pożyczka do 2500 złotych jest wybierana najczęściej. Sprawdź gdzie pożyczyć!

Pożyczka z komornikiem Rapida Money

Pożyczka z komornikiem to popularna nazwa pożyczek dla osób z negatywną historią kredytową. Czy warto skorzystać z takiej pożyczki?