Możliwość przenoszeniu rachunków bankowych poprzez system OGNIVO został wprowadzony przez KIR w 2010 r. Polska była pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który umożliwił korzystanie z tej usługi elektronicznie i za darmo. Patrząc jednak na liczbę wniosków można stwierdzić, że Polacy niechętnie przenoszą konta bankowe. W czwartym kwartale 2016 r. wniosek o zmianę Banku prowadzącego rachunek bankowy z wykorzystaniem systemu Ognivo, złożyło nieco ponad 7,5 tyś osób. Patrząc na cały rok 2016 liczba przenoszonych rachunków zamknęła się w nieco ponad 40 tyś.
Pierwszy kwartał 2019 r. potwierdziła trend, że Polacy niechętnie przenoszą konta bankowe. Z możliwości zmiany Banku skorzystało mniej niż 10 tyś wniosków o przeniesie rachunku bankowego. Żeby zobrazować, że jest to na prawdę mało warto przytoczyć dane z NBP. Pod koniec I półrocza 2016 r. w Polacy korzystali z prawie 41 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Z kolei w pierwszych szczęściu miesiącach 2016 r. liczba rachunków bankowych wzrosła o 1,2 mln!
Dla pewności warto dokładnie sprawdzić, czy nie wiążą nas długoterminowe kredyty online czy lokaty, ze starego banku. Często jest tak, że nasz stary bank nie zawsze da nam odejść tak szybko jak byśmy tego chcieli. W wyjątkowych sytuacjach przenoszenie konta może potrwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie bank nadal będzie pobierał opłaty za prowadzenie rachunku czy kartę. Na czas trwania okresu wypowiedzenia powinniśmy więc zostawić na koncie kilka złotych, z których bank pobierze należną prowizję. W takich przypadkach dużo łatwiej otworzyć nowe konto i we własnym zakresie przelać pieniądze i ustanowić nowe dyspozycje jeśli z takich korzystaliśmy.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |