O potrzebie posiadania auta wszyscy przekonujemy się zwłaszcza w zimie. O ile w ciepłą, letnią pogodę mogłeś sobie pozwolić na podróżowanie do pracy metrem, w obecne mrozy jest nieco gorzej. Zastanawiałeś się pewnie od dłuższego czasu nad zakupem auta ale zwyczajnie obawiasz się, że nie będzie Cię na nie stać? Samochód nowy czy używany? Jak go sfinansować? Podpowiadamy jak obniżyć koszty związane z zakupem samochodu.
Po pierwsze, musisz określić ilość gotówki jaką posiadasz na zakup samochodu. Jeśli stać Cię na auto z salonu, powinieneś mimo wszystko poczekać na sezonowe obniżki i wynegocjować możliwie najlepsza cenę. Przy tej opcji masz pewność, że auto nie przysporzy Ci dodatkowych kosztów- związanych z naprawą, a do tego jest objęte gwarancją, assistance, etc.
Jeśli jesteś zmuszony wybrać opcję tańszą, upewnij się, że na pewno będzie tańsze. Przede wszystkim, to, że auto kosztuje grosze nie oznacza, że jego eksploatacja również będzie tyle kosztowała. W najlepszym wypadku trzeba będzie wymienić olej i małe akcesoria, takie jak chociażby wycieraczki- to już w sumie kilkaset złotych, a w najgorszej może okazać się, że pozornie sprawny samochód po miesiącu ma do wymiany połowę elementów w silniku i aby nim jeździć musisz wydać drugie tyle. A więc czasem warto zapłacić więcej na początku, aby potem nie zostać zaskoczonym dodatkowymi kosztami w najmniej oczekiwanym momencie.
Jak zapewne wiesz, niemal niemożliwe jest kupienie samochodu kilkuletniego, w genialnym stanie za niską cenę. Takie egzemplarze zwykle sprzedaje się rodzinie lub znajomym. Jeśli jednak liczysz na okazję i samochód w dobrym stanie, w dobrej cenie, warto udać się np. do Niemiec. Co prawda, przy sprowadzaniu auta trzeba będzie doliczyć do kosztów- oprócz ubezpieczenia- cło, opłatę recyklingową, opłatę w Urzędzie Skarbowym i dodatkową opłatę w Urzędzie Celnym. Łącznie jakieś 2000- zł, w zależności od wartości samochodu… do tego, dużo czasu i jeżdżenia Mimo wszystko, warto. Po pierwsze, w Niemczech są dużo lepsze drogi, a więc auto zostało poddane mniejszej eksploatacji, a po drugie natura naszych sąsiadów jest taka, że gdy samochód ulegnie drobnemu wypadkowi wskutek którego zostanie wgięta blacha, zamiast go naprawić, od razu wymieniają go na lepszy model. A więc w tym szansa trafienia na „perełkę” jest dużo większa.
Czytaj także: jak sfinansować zakup samochodu
Przede wszystkim, jeśli chcesz kupi tani samochód, kieruj się jego praktycznością. Jeśli trzeba oszczędzać, czasem trzeba wybrać z głową i zamiast wielkiego kombi, którego tak naprawdę nie potrzebujesz, warto wybrać samochód, który mało pali, ma stosunkowo niedrogie części i przy tym wszystkim, dasz radę nim zaparkować w mieście- krążenie w celu poszukiwania odpowiedniego miejsca to strata zarówno czasu, jak i pieniędzy.
Jeśli auto ma w wyposażeniu jedynie opony na zimę, już teraz powinieneś zainwestować w te na lato. Dlaczego? Bo teraz kupisz je za dużo niższą cenę. Wiele osób nie myśli o tym w sezonie zimowym, a potem stanowczo przepłacają za opony zakupione w sezonie.
Jeśli auto ma do wymiany kilka części, przede wszystkim postaraj się o to, aby znaleźć dobrego i ugodowego mechanika. Pamiętaj, że większość ceny za usługę, którą Ci poda to jego robocizna plus marża za części. Dobrym rozwiązaniem jest więc zakup części we własnym zakresie, a następnie negocjowanie ceny z mechanikiem.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |