Ministerstwo Finansów chcąc uszczelnić system podatkowy wprowadziło jednolite pliki kontrolne w skrócie JPK VAT. Czym są te pliki? To nic innego jak szczegółowe dane finansowe, które musza być generowane i przesyłane w formie elektronicznej. Składają się na nie: ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktury, wyciągi bankowe, księgi przychodów i rozchodów. Dzięki digitalizacji tych danych kontrole skarbowe mają przebiegać szybciej i trafniej.
Wprowadzenie systemu JPK VAT ma umożliwić organom podatkowym lepsze wykrywanie tzw. Pustych faktur. Mówiąc wprost ma to jeszcze bardziej uszczelnić system obsługi i zwrotu podatku VAT. Do tej pory obowiązek nie był nałożony na wszystkich przedsiębiorców. Jednak wraz ze zmianą przepisów obowiązek dostarczania plików kontrolnych został nałożony na wszystkich przedsiębiorców.
Od stycznia tego roku, każdy przedsiębiorca będący płatnikiem podatku VAT musi wysyłać jednolite plik kontrolne. Niestety z jednej strony jest to utrudnienie dla małych i mikro firm, lecz spore udogodnienie dla urzędów skarbowych, których jakość pracy ma znacząco wzrosnąć. Patrząc na to z drugiej strony to w związku z wprowadzeniem obowiązku JPK VAT małe firmy będą mogły łatwiej kontrolować swoją księgowość. Obrót lewymi fakturami ma zostać zminimalizowany przez obopólne patrzenie na ręce – właścicieli firm i kontroli skarbowej.
Oczywiście za niewysłanie JPK grozi kara grzywny. Wszak nie tylko o wysłaniu należy pamiętać. Błędne dane w plikach rozliczeniowych Błędy w rozliczeniach również mogą okazać się bardzo kosztowne. Za brak wysyłki danych w formacie JPK grozi grzywna w wysokości 2,8 tys. zł. Przedsiębiorca, który nie złoży w terminie informacji, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Stawki są ustalane indywidualnie przez sąd – dla porównania w 2017 120 stawek dziennych było kwotą ponad trzech milionów złotych.
Co zrobić żeby uniknąć dotkliwych konsekwencji? Przede wszystkim należy wyposażyć swoje przedsiębiorstwo w profesjonalne oprogramowanie. Dzięki dobrze dobranemu softowi bezpiecznie będziemy przygotowywać i przechowywać dane. Miejmy tez nadzieję, że będzie tak iż Urzędy Skarbowe w pierwszej kolejności będą edukować. Ministerstwo Finansów zapewnia, że karanie będzie ostatecznością, a nakładanie kar zawsze będzie się odbywać po indywidualnym zbadaniu sprawy.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |