fbpx

Działalność gospodarcza – jak zacząć?

Działalność gospodarcza jest coraz popularniejszą formą zatrudnienia w Polsce.

Od czego powinniśmy zacząć planując działalność gospodarcza i ile to kosztuje? Skąd wziąć pieniądze na uniezależnienie się od etatu. O tym wszystkim postaram się napisać w dzisiejszym wpisie.

Wiele osób pracujących na etatch marzy o czymś swoim. O niezależności zawodowej i finansowej, aby pracować ciężko ale dla siebie. Jeśli już wiemy co chcemy robić prowadząc działalność gospodarcza to zaczynamy od dokonania wpisu w centralnej ewidencji działalności gospodarczej – CEIDG.  Wypełniamy i składamy formularz CEIDG-1, który jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizującym do urzędu skarbowego (NIP), a także oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

wygodne kredyty

Składamy wniosek do ewidencji

Wniosek CEIDG-1 składany jest do urzędu gminy lub miasta:

 • osobiście,

 • elektronicznie wykorzystując bezpieczny podpis kwalifikowany,

 • elektronicznie bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego – profil zaufany ePUAP,

 • listem poleconym (podpis poświadczony notarialnie).

Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej  nowy przedsiębiorca powinien w ciągu 7 dni złożyć w ZUS  formularz zgłaszający do ubezpieczenia:

 • ZUS ZUA – jeżeli ma podlegać pełnemu ubezpieczeniu – dla osób prowadzącychc tylko działalność gospodarczą.

 • ZUS ZZA – jeżeli ma podlegać jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – dla osób pracujących dodatkowo na etacie i osiągających wynagrodzenie nie niższe niż minimalne.

Koszt zgłoszenia przedsiębiorcy do ZUS jest bezpłatny.

Czy trzeba mieć pieczątkę? Posiadanie pieczątki nie jest wymagane przepisami prawa, lecz przeważnie jest ona niezbędna do prowadzenia działalności oraz wymagana przez niektóych kontrahentów. Na szczęście koszt pieczątki to ok 30-40 zł w zależności od tego jaką firmę wybierzemy.

Czy trzeba zakładać rachunek bankowy firmowy? Posiadanie firmowego rachunku bankowego  nie jest obowiązkowe. Gdy jednak planujemy duże trancakcje ( płatność przekracza równowartość 15 tys. euro) a drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, wówczas posiadanie rachunku firmowego jest obligatoryjne.

Skąd wziąć środki na start firmy?

Działalność gospodarcza wiąże się z kosztami. Niestety jak chcemy zarobić, najpierw musimy zainwestować chociażby w wizytówki, ulotki czy inne potrzebne urządzenia. Dodatkowo musimy mieć odłożone środki na opłacenie składek ZUS. Skąd na to wszystko wziąć jeśli nasze oszczędności nie są zbyt wielkie, wybrać najlepsze chwilówki?

Z pomocą przychodzą dofinansowania działalności gospodarczej z urzędu pracy.  Niestety dotyczy ona tylko osób bezrobotnych i jest ograniczona. Wielkość dofinansowania określona jest w umowie, nie wyższa jednak niż 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia, tj. obecnie 26.121,30 zł (według stanu na dzień 01.06.2017 r.)

Osoba, która chce otrzymać  dofinansowanie  powinna złożyć – we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu albo miejsce prowadzenia działalności Powiatowym Urzędzie Pracy – wniosek oraz przedstawić zabezpieczenie prawne na wypadek zwrotu dofinansowania.

Formami zabezpieczenia zwrotu dofinansowania może być: poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym (aval), gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada środków zgromadzonych na koncie bankowym, akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.

Niestety brak już programów finansowanych przez UE, które oferują bezzwrotną pomoc dla początkujących przedsiębiorców.

Pożczyczki dla osób prowadzących działalność gospodarcza.

Aasa pożyczki dla firm

aasa opinie i oferta

 • Kwota pożyczki od 1 000 do 10 000 zł
 • Okres spłaty od 1 do 24 mcy – okres spłaty jest elastyczny, całkowicie uzależniony od woli Klienta
 • Odbiorcy – indywidualna działalność gospodarcza + osoby samozatrudnione
 • Dostępna od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Osoby rozpoczynające biznes oraz osoby bez historii prowadzonej działalności również są akceptowane

złóż wniosek

Aforti Finance pożyczki dla firm

aforti finanse

 • Nawet do 150 000 zł
 • okres pożyczki – do 36 miesięcy!
 • Decyzja już w 1 godzinę
 • Minimum formalności

złóż wniosek

 

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Apartamenty inwestycyjne w Trójmieście

Apartamenty inwestycyjne w Trójmieście cieszą się niesłabnącą popularnością. Trójmiasto jest dynamiczne, modne i przynosi zyski. Gdańsk znalazł się na 5 miejscu w zestawieniu Top Destination on the Rise. Ranking został przygotowany przez jeden z najpopularniejszych serwisów turystycznych tripadvisor.com

Dostęp do facebooka płatny?

Ile zapłacilibyście za dostęp do facebooka? Najpopularniejsze aplikacje na smartfony i tablety są bezpłatne i to właśnie dlatego są tak popularne. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić ile bylibyśmy w stanie zapłacić za dostęp do facebooka.

Jak sfinansować szkolną wyprawkę?

Za chwilę nowy rok szkolny, a z nim spore wydatki Wakacje dobiegają końca, dlatego wielu rodziców już myśli o zbliżającym się roku szkolnym i związanym z nim wydatkami na szkolną wyprawkę. Według badań przeprowadzonych przez CBOS w rodzice średnio wydajną wyprawkę szkolną około 828 złotych w przeliczeniu na jedno dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *