Przelewy między rachunkami bankowymi wykonujemy przynajmniej kilka razy w miesiącu. Najczęściej kiedy płacimy rachunki lub kupujemy coś przez Internet. Niektórzy jednak czasami woleliby wykonać anonimowy przelew czyli taki gdzie nie będzie widać nadawcy. Powodów takich intencji może być wiele, nie nam jednak je oceniać. Wykonanie anonimowego przelewu jest możliwe – poniżej więcej informacji.
Banki oraz SKOKi działają w oparciu o m.in. Ustawę Prawo Bankowe. Nakłada ona na instytucje finansowe wiele obowiązków oraz restrykcji. Dane Klientów wysyłających pieniądze oraz odbierających są widoczne dla banków uczestniczących w transferze gotówki. Jednak z uwagi na główną zasadę jaką jest tajemnica bankowa dane osób korzystających z przelewów są utajnione. Mogą zostać ujawnione tylko organom państwa w przypadku stosownego postępowania sądowego lub skarbowego. W świetle obowiązujących przepisów anonimowy przelew nie jest zatem możliwy.
Mowa tu również o zagwarantowaniu bezpieczeństwa państwu. Wykonywanie anonimowych przelewów mogłoby narazić Skarb Państwa na uszczerbek z tytułu podatków. Chodzi tu m.in. o pożyczki od rodziny, które trudno byłoby udowodnić. Nie mówiąc już o pieniądzach przekazanych z źródeł niewiadomego pochodzenia. Kolejnym powodem jest także trudność cofnięcia transakcji w przypadku pomyłki w numerze rachunku bankowego.
Mimo bardzo szczegółowych zapisów prawa istnieje kilka sposobów na wykonanie przelewu bez podawania swoich danych. Poniższe przykłady wskazują na pewne możliwości i nie powinny być wykorzystywane z uwagi na omijanie prawa.
Najpopularniejszym sposobem, który chętnie jest wykorzystywany przez Polaków jest zlecenie przelewu na Poczcie. Na blankiecie wystarczy wpisać numer konta bankowego odbiorcy oraz zmienione imię i nazwisko. Pracownik Poczty nie legitymuje osoby zlecającej stąd bez problemu można wysłać pieniądze bez wskazywania swoich danych. Odbiorca zobaczy tylko numer rachunku Poczty Polskiej i dane osoby jaką wskazaliśmy na druku.
Możliwa jest również wpłata bezpośrednia w banku odbiorcy przelewu. Będąc jednak w placówce bankowej i chcąc dokonać wpłaty na konto konieczne będzie wylegitymowanie się dowodem osobistym. Znamy przypadki gdzie posługiwano się dowodem kolekcjonerskim i wpłacano pieniądze na fałszywe dane. Używanie jednak takiego dokumentu jest niezgodne z prawem i wiąże się z odpowiedzialnością karną.
Czytaj także: pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego
Ostatnio jednak najpopularniejszą metodą na przekazanie komuś gotówki na odległość jest wypłata na kod BLIK. Osoba której chcemy przekazać pieniądze podchodzi do jakiekolwiek bankomatu i dzwoni do osoby, która chce jej przekazać pieniądze. Wybieramy wypłatę na kod BLIK i czekamy aż nadawca poda nam kod. Wbijamy kod w bankomacie, nadawca zatwierdza transakcję w aplikacji a my pobieramy gotówkę. Ten sposób nie jest klasycznym przelewem ale jest zgodny z prawem i chroni nasze dane osobowe.
Czytaj także: Czy można dostać przelew w weekend?
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |