Bankomat zatrzymał kartę – co zrobić?

Bankomat to tylko urządzenie

Nie wszyscy wiedzą, że bankomaty istnieją już od ponad 50 lat. Pierwszy bankomat w Polsce pojawił się pod koniec lat 80-tych oddziale PKO BP w Warszawie. Na początku traktowane były jako ciekawostka, którą większość omijała szerokim łukiem. Po ponad 30 latach funkcjonowania bankomatów w naszym kraju ich liczba przekroczyła 24 tysiące urządzeń. Największą siecią automatów z pieniędzmi zarządza Euronet, który może się deklaruje, że posiada ponad 7,5 tyś bankomatów. W dalszej kolejności są PKO Bank Polski (niespełna 3,2 tyś ) oraz Banki Spółdzielcze (2,5 tyś) Co jednak zrobić jak bankomat zatrzymał kartę? Utrata karty może się wiązać z wieloma problemami – zwłaszcza jeśli jest weekend a my nie mamy gotówki, ani aplikacji bankowej z systemem BLIK.

Jaki może być powód, że bankomat zatrzymał kartę?

Bankomaty są tak zaprogramowane, aby typowych sytuacjach dla niepowołanego użycia naszej karty móc ją zatrzymać. Pytanie czy tylko wtedy? Otóż nie, dlatego przygotowaliśmy listę najczęstszych powodów, kiedy możemy zostać pozbawieni naszego plastiku.

  • Kilkukrotne wpisanie błędnego kodu PIN.
  • Jeśli zastrzegliśmy kartę i włożymy ją do bankomatu, to już jej nie zobaczymy
  • Niewyjęcie karty z bankomatu w określonym czasie.
  • Włożenie karty do bankomatu po terminie jej ważności – karta zatrzymana.
  • Awaria czytnika lub maszyny.

Co zrobić w przypadku utraty karty?

Jeśli bankomat zatrzyma naszą kartę to mamy dwa wyjścia. Możemy zgłosić zagubienie karty i po około tygodniu otrzymać nową. Jak zgłosić utratę karty dowiesz się tutaj. Kiedy nasza karta jest jeszcze ważna i nade wszystko chcemy ją odzyskać to powinniśmy złożyć reklamację w banku lub instytucji do której należy maszyna. Ważne aby zapisać godzinę zdarzenia oraz numer bankomatu, który połknął kartę.

Zatrzymanie karty a wypłata pieniędzy

Może się zdarzyć tez taka sytuacja, że zatrzymanie karty nastąpi przed otrzymaniem gotówki. Wówczas koniecznie sprawdźcie czy bankomat nie obciążył Waszego konta. Dość często zdarzają się sytuacje, że pieniędzy nie dostajemy a na koncie ubyło. Wówczas bez reklamacji się nie obędzie. Na jej wynik poczekamy od 30 do 60 dni.

03/10/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak obniżyć ratę kredytu?

Mało kto myśl jak obniżyć ratę kredytu. Ba! Niektórzy nawet ją podwyższają, aby szybciej spłacić zobowiązanie.Czy to dobra decyzja? Sprawdź

Pożyczka dla bezrobotnych online

Pożyczka dla bezrobotnych stała się możliwa. Co jednak kryje się pod tym pojęciem? Czy jeśli nie masz jakichkolwiek dochodów to możesz się starać o pożyczkę?

Pozabankowe pożyczki dla firm

Firmy potrzebują dofinansowania Spora część firm planuje działania rozwojowe. Większość jednak nie ma takich nadwyżek aby sfinansować pomysły z własnych środków. Przedsiębiorcy to ludzie czynu, którzy nie boją się podejmować ryzyka i jeśli widzą powodzenie w swoim pomyśle to śmiało sięgają po kredyt czy pożyczkę.