fbpx

Jak obniżyć ratę kredytu?

Od kilku lat w Polsce utrzymują się rekordowo niskie stopy procentowe, dzięki którym możemy tanio pożyczać pieniądze. Widać to bardzo dobrze na zestawieniach i raportach przekazywanych przez instytucje finansowe, które prowadzą monitoring rynku kredytowego. Mimo rosnących płac Polacy pożyczają coraz więcej. Łatwy dostęp do pożyczek dostępnych całkowicie przez Internet powoduje, że zamiast oszczędzać wolimy wziąć szybką pożyczkę i kupić to czego nam potrzeba. Najbardziej jednak na niskim oprocentowaniu korzystają posiadacze kredytów hipotecznych. W porównaniu do tego co było 5-8 lat temu ich raty zmniejszyły się nawet o kilkaset złotych. Dlatego teraz mało kto myśl jak obniżyć ratę kredytu. Ba! Niektórzy nawet ją podwyższają, aby szybciej spłacić zobowiązanie.

Jak obniżyć ratę kredytu?

Bywają jednak sytuacje w życiu, które zmuszają nas do zastanowienia się co zrobić żeby płacić mniejszą ratę. Takim powodem może być przykładowo nagła choroba, albo niezapowiedziana utrata pracy. Wówczas najczęściej wyciągamy kartkę papieru i zaczynamy podliczać dochody i wydatki aby sprawdzić czy na wszystko starczy. Przy takich wyliczeniach warto wziąć pod uwagę możliwość zmniejszenia raty kredytu albo pożyczki na raty.

Najprostszym sposobem na obniżenie lub nie płacenie w ogóle przez jakiś czas są wakacje kredytowe. To dobre rozwiązanie jeśli wiemy, że nasze trudności są chwilowe i za 2-3 miesiące wszystko wróci do normy.

Jeśli mamy kilka pożyczek albo kredytów to wówczas warto pomyśleć nad konsolidacją zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny pozwoli na połączenie wszystkich pożyczek w jedną, dzięki temu możemy liczyć na dłuższy okres spłaty i mniejszą ratę.

Wniosek o aneks do kredytu – restrukturyzacja. Kiedy macie problemy z kredytem hipotecznym i nie chcecie skorzystać z wakacji kredytowych to najpierw najlepiej zwrócić się do swojego banku o zmianę warunków spłaty. Wówczas możemy wnioskować o wydłużenie okresu spłaty co zmniejszy nam nasze miesięczne zobowiązanie.

Czy obniżenie raty się opłaca?

Obniżenie miesięcznej raty kredytu zazwyczaj wiąże się z tym, że dłużej będziemy musieli spłacać zobowiązanie. Co za tym idzie będziemy musieli zapłacić więcej odsetek. Chodź przy kredycie konsolidacyjnym może być odwrotnie.

Pamiętajmy także, że przy każdej zmianie warunków pożyczki czy kredytu będzie weryfikowana nasza zdolność kredytowa. Jeśli mieliśmy poważne problemy ze spłatą to będzie nam trudno obniżyć miesięczną ratę.

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak poradzić sobie z długami?

Problemy z długami dotyczą prawie 2 mln Polaków Mimo, że bezrobocie maleje i rosną zarobki to niestety problem z długami ma wciąż wiele Polaków. Większość osób borykających się z problemami finansowymi to normalni ludzie, którzy chwilowe kłopoty chcieli rozwiązać pożyczką. Część osób lekkomyślnie korzystała z łatwo dostępnych pożyczek przez Internet.

Wakacje kredytowe – wszystko co powinieneś wiedzieć

Wakacje kredytowe to popularna forma wstrzymania się od płatności rat za kredyt czy pożyczkę. Jest ona szczególnie chętnie stosowana na wiosnę i w lato, kiedy musimy się zmierzyć z dodatkowymi wydatkami. Rodzinny wyjazd na wakacje czy wysłanie dziecka na kolonie wiąże się z nie małymi wydatkami.

Czy brać kredyt konsolidacyjny?

Jak brzmi odpowiedź na pytanie: czy brać kredyt konsolidacyjny?  Kredyt konsolidacyjny jest o tyle dobry, że pozwala kredytobiorcom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *