Baza Kredytowa ERIF to jedna z trzech głównych baz danych gromadzących informacje o historii kredytowej i finansowej konsumentów w Polsce. Jest to baza danych prowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK), której podmiotem zarządzającym jest ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
W bazie Kredytowej ERIF znajdują się informacje dotyczące kredytów, pożyczek, rachunków bankowych, kart kredytowych i innych produktów finansowych, które zostały zaciągnięte przez konsumenta w ciągu ostatnich pięciu lat. Baza zawiera również informacje o bieżących zobowiązaniach kredytowych i ich terminowej spłacie oraz o ewentualnych zaległościach.
Informacje zgromadzone w bazie Kredytowej ERIF są wykorzystywane przez banki, instytucje finansowe i inne podmioty udzielające kredytów i pożyczek, aby ocenić zdolność kredytową potencjalnych klientów i minimalizować ryzyko udzielania kredytów osobom, które mają historię niezdyscyplinowania finansowego lub problemów ze spłatą zobowiązań.
Każdy konsument ma prawo do wglądu w swoje dane zgromadzone w bazie Kredytowej ERIF i ma możliwość ich poprawiania lub usuwania, jeśli są nieprawidłowe lub nieaktualne. Wgląd w bazę Kredytową ERIF jest bezpłatny raz na rok.
Ile braliśmy pożyczek i kredytów online, jak je spłacaliśmy i czy mieliśmy opóźnienia. Baza kredytowa ERIF to obok BIK i KRD najbardziej licząca się w branży. W dzisiejszym wpisie powiemy nieco więcej na temat tego rejestru oraz jak można do niej trafić. Jak sprawdzić czy już tam widniejemy oraz jak ją monitorować na bieżąco.
Aby trafić do tego rejestru nasze zobowiązanie musi wynosić co najmniej 200 zł. Do tego przed wpisaniem powinniśmy dostać informację, że jeśli w ciągu 30 dni nie uregulujemy długu to zostaniemy wpisani do tego rejestru.
Jeśli pożyczkę spłacimy częściowo czy całkowicie to firma pożyczkowa czy inna instytucja będzie miała obowiązek dokonania takiego zgłoszenia ERIF. Na aktualizację wpisu podmioty wpisujące mają 14 dni od daty zdarzenia. Z kolei ERIF po otrzymaniu zgłoszenia ma 7 dni na zaktualizowanie wpisu. Z doświadczenia jednak wiemy, że takie zmiany odbywają się praktycznie od razu. Należy także podkreślić, że nawet jeśli mieliśmy jakieś problemy ze spłatą to przy całkowitej spłacie dane całkowicie znikają z rejestru i nikt nie zobaczy, że mieliśmy opóźnienia.
Tak, ta baza jak wszystkie pozostałe pozwala Klientom na sprawdzanie i weryfikowanie swoich danych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dostęp do bazy jest bezpłatny, a darmowe raporty można generować raz na sześć miesięcy. Jeśli będziemy chcieli częściej uzyskiwać raporty to możemy to zrobić płacąc 3 złote za każdy kolejny raport. W przypadku wykupienia abonamentu za 12 zł będziemy mogli liczyć na jeszcze więcej informacji. Będąc posiadaczem abonamentu na bieżąco będziemy dostawać informacje o wpisach i aktualizacjach dotyczących naszej osoby. Zobaczymy kto pytał o naszą historię i dlaczego. Takie alerty pozwolą nam na monitorowanie czy nikt nie wyłudził na nasze nazwisko pożyczki czy kredytu.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |