Każdy z nas wiele razy słyszał o brokerach ubezpieczeniowych, wielu z nas nie potrafi jednak wskazać czym taka osoba się zajmuje. Czy potrzebne są nam takie usługi? Broker ubezpieczeniowy to zawód wymagający pozyskania specjalnej licencji – każda osoba chcąca świadczyć usługi brokerski musi otrzymać zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a przede wszystkim zdać egzamin państwowy przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Oznacza to, że każda osoba chcąca skorzystać z usług danego brokera może sprawdzić czy wybrany spec od ubezpieczeń posiada odpowiednie kwalifikacje.
Broker Ubezpieczeniowy to niezależny pośrednik pomiędzy klientami (zarówno osobami fizycznymi jak i prawnymi) a Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, który na podstawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej świadczy swoje usługi, takie jak:
Można zatem stwierdzić, że broker ubezpieczeniowy ułatwia swojemu klientowi wybór najlepszego i najbardziej dopasowanego produktu ubezpieczeniowego na rynku. Klient nie musi dłużej zajmować się kontrolą płatności składek czy interpretacją i analizą Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny, banki coraz częściej wymagają dodatkowego zabezpieczenia kredytu w postaci określonej formy ubezpieczenia – zazwyczaj są to zabezpieczenia zobowiązania, życia oraz zdrowia kredytobiorcy. W przypadku pozostałych kredytów (kredyty gotówkowe lub karty kredytowe) wystarczają zazwyczaj polisy na życie z cesją praw na rzecz banku.
Wykupienie ubezpieczenie może znacznie obniżyć koszty związane z kredytem, jest to jednak kwestia zupełnie odrębna. Zadaniem brokera jest z kolei optymalizacja składek ubezpieczeniowych – można zatem uznać, że broker jest niezależnym doradcą klienta.
Potwierdza to zresztą sposób naliczania wynagrodzenia “doradcy” – klient nie ponosi żadnych kosztów za skorzystanie z usług brokera – jego prowizję pokrywa ubezpieczyciel. Wyjątkowym przypadkiem jest przygotowanie specjalistycznej oferty ubezpieczeń majątkowych na wielomilionowe kwoty, która może wiązać się z zaliczką – wraca ona jednak do klienta po zawarciu umowy.
Czytaj także: czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu?
Obecnie w Polsce działa ponad 400 brokerów ubezpieczeniowych posiadających licencję KNF. Pełna ogólnopolska lista brokerów ubezpieczeniowych i asekuracyjnych publikowana jest co roku w Rozporządzeniu Ministra Finansów. Adekwatne zestawienie znaleźć można także na stronie Stowarzyszenia Brokerów Ubezpieczeniowych i Asekuracyjnych.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |