Czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu?

Na czym polega ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu jak każde ubezpieczenie powinno nas chronić przed nieprzywdzianymi i losowymi sytuacjami. Ubezpieczenie kredytu jest traktowane przez bank jako zabezpieczenie i wykupując je możemy zyskać lepsze warunki. Oprócz potencjalnie lepszych warunków kredytu zyskujemy również ubezpieczenie, które pokryje albo część albo całość zobowiązania. Wszystko jednak kosztuje, zatem czy warto zadać pytanie czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu? Wyróżnia się kilka rodzajów ubezpieczeń z których będziemy mogli skorzystać jak tylko wystąpią przesłanki do tzw. zdarzenia ubezpieczeniowego.

Rodzaje ubezpieczeń

Najczęstszym ubezpieczeniem jaki zaproponuje nam bank będzie ubezpieczenie na życie. Inaczej nazywane jest ochroną na wypadek śmierci. Skorzystać z niego możemy zarówno przy kredytach hipotecznych jak i pożyczkach gotówkowych. W przypadku śmierci kredytobiorcy ubezpieczyciel zobowiązany jest do spłaty pozostałej części zaciągniętego kredytu. Dzięki temu zabezpieczamy rodzinę przed koniecznością spłaty naszych długów.

Drugim najpopularniejszym ubezpieczeniem jest polisa na wypadek utraty pracy. Niektóre banki wymagają takich ubezpieczeń obligatoryjnie przy wysokich kredytach gotówkowych i przy większości kredytów hipotecznych. Ubezpieczenie od utraty pracy daje nam wymierne korzyści jeśli stracimy pracę nie z naszej winy, np. w przypadku likwidacji stanowiska pracy. Wówczas ubezpieczyciel będzie płacił za nas raty pożyczki czy kredytu. Najczęściej przez 6 do 12 miesięcy od wystąpienia tzw. Zdarzenia ubezpieczeniowego.  Uwaga! Skorzystać mogą jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę na okres stały.

Czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu?

Decyzja o przystąpieniu do ubezpieczenia jest zawsze indywidualna sprawą, którą trzeba dobrze skalkulować. Wysokość składek ubezpieczeniowych uzależniona jest od wielu elementów: wysokości kredytu, terminu jego spłaty, wieku i zdolności kredytowej Klienta. Koszt ubezpieczenia zależy również od indywidualnych ofert banków oraz bieżących stawek obowiązujących w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Niektóre banki rozkładają koszt ubezpieczenia na miesięczne raty, które mogą być wliczone do raty kredytu. Inne pobierają całą składkę jednorazowo z góry. Niekiedy przystąpienie do ubezpieczenia wiąże się z obniżoną marżą lub prowizją banku. Dzięki temu rata kredytu z ubezpieczeniem będzie wynosić tyle samo co bez niego. Statystycznie koszt ubezpieczenia na życie wynosi ok. 0,3 proc. kwoty kredytu miesięcznie. Przy płatności jednorazowej zazwyczaj jest to ok. 6 proc.

W naszej opinii szczególnie przy wyższych kredytach czy pożyczkach ubezpieczenia są wskazane. Dają nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Jeśli zaś zdarzy się coś nieoczekiwanego to łatwiej będzie nam przejść ten trudny okres.

18/07/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na dowód przez Internet

Pożyczka na dowód bez zaświadczeń to produkt, którego szukają Polacy. Dostęp do szybkiej gotówki jest bardzo łatwy. Sprawdź najtańsze oferty!

Kredyt konsolidacyjny online

Kredyt konsolidacyjny online Kredyt konsolidacyjny online nie należy do najpopularniejszych produktów finansowych w Polsce. Większość osób zaciąga pożyczkę czy kredyt i potem tylko reguluje miesięczne zobowiązania. Korzystając z kilku pożyczek branych w różnych okresach najprawdopodobniej będziemy mieli różne warunki spłaty. Płacenie jednej większej raty w miesiącu może okazać się dużo wygodniejsze i tańsze.

Wakacje kredytowe – wszystko co powinieneś wiedzieć

Wakacje kredytowe to popularna forma wstrzymania się od płatności rat za kredyt czy pożyczkę. Jest ona szczególnie chętnie stosowana na wiosnę i w lato, kiedy musimy się zmierzyć z dodatkowymi wydatkami. Rodzinny wyjazd na wakacje czy wysłanie dziecka na kolonie wiąże się z nie małymi wydatkami.