Kim jest broker ubezpieczeniowy

Każdy z nas wiele razy słyszał o brokerach ubezpieczeniowych, wielu z nas nie potrafi jednak wskazać czym taka osoba się zajmuje. Czy potrzebne są nam takie usługi? Broker ubezpieczeniowy to zawód wymagający pozyskania specjalnej licencji – każda osoba chcąca świadczyć usługi brokerski musi otrzymać zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a przede wszystkim zdać egzamin państwowy przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Oznacza to, że każda osoba chcąca skorzystać z usług danego brokera może sprawdzić czy wybrany spec od ubezpieczeń posiada odpowiednie kwalifikacje.

Broker ubezpieczeniowy czyli kto?

Broker Ubezpieczeniowy to niezależny pośrednik pomiędzy klientami (zarówno osobami fizycznymi jak i prawnymi) a Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, który na podstawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej świadczy swoje usługi, takie jak:

  • Negocjowanie warunków zakupu produktu ubezpieczeniowego z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi
  • Obsługa i kontrola umów ubezpieczeniowych klienta
  • Przygotowanie kompleksowego programu ubezpieczeniowego dopasowanego do potrzeb klienta
  • Analiza rynku ubezpieczeń

Można zatem stwierdzić, że broker ubezpieczeniowy ułatwia swojemu klientowi wybór najlepszego i najbardziej dopasowanego produktu ubezpieczeniowego na rynku. Klient nie musi dłużej zajmować się kontrolą płatności składek czy interpretacją i analizą Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

czym zajmuje się broker ubezpieczeniowy

Kiedy powinno się korzystać z usług brokera?

Podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny, banki coraz częściej wymagają dodatkowego zabezpieczenia kredytu w postaci określonej formy ubezpieczenia – zazwyczaj są to zabezpieczenia zobowiązania, życia oraz zdrowia kredytobiorcy. W przypadku pozostałych kredytów (kredyty gotówkowe lub karty kredytowe) wystarczają zazwyczaj polisy na życie z cesją praw na rzecz banku.

Wykupienie ubezpieczenie może znacznie obniżyć koszty związane z kredytem, jest to jednak kwestia zupełnie odrębna. Zadaniem brokera jest z kolei optymalizacja składek ubezpieczeniowych – można zatem uznać, że broker jest niezależnym doradcą klienta.

Potwierdza to zresztą sposób naliczania wynagrodzenia “doradcy” – klient nie ponosi żadnych kosztów za skorzystanie z usług brokera – jego prowizję pokrywa ubezpieczyciel. Wyjątkowym przypadkiem jest przygotowanie specjalistycznej oferty ubezpieczeń majątkowych na wielomilionowe kwoty, która może wiązać się z zaliczką – wraca ona jednak do klienta po zawarciu umowy.

Czytaj także: czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu?

Gdzie znajdę brokera ubezpieczeniowego?

Obecnie w Polsce działa ponad 400 brokerów ubezpieczeniowych posiadających licencję KNF. Pełna ogólnopolska lista brokerów ubezpieczeniowych i asekuracyjnych publikowana jest co roku w Rozporządzeniu Ministra Finansów. Adekwatne zestawienie znaleźć można także na stronie Stowarzyszenia Brokerów Ubezpieczeniowych i Asekuracyjnych.

 

19/02/2020

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka do 2500 złotych – gdzie najlepiej?

Polacy pożyczają zazwyczaj tyle ile im brakuje, nic ponad to. To właśnie pożyczka do 2500 złotych jest wybierana najczęściej. Sprawdź gdzie pożyczyć!

Pożyczki bez BIK 2020

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Jak bezpiecznie korzystać z pożyczek?

Nawet jeśli nie szukasz teraz finansowania warto abyś zapoznał się z zasadami - jak bezpiecznie korzystać z pożyczek. Te sposoby pomogą Ci w przyszłości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *