Kim jest broker ubezpieczeniowy

Każdy z nas wiele razy słyszał o brokerach ubezpieczeniowych, wielu z nas nie potrafi jednak wskazać czym taka osoba się zajmuje. Czy potrzebne są nam takie usługi? Broker ubezpieczeniowy to zawód wymagający pozyskania specjalnej licencji – każda osoba chcąca świadczyć usługi brokerski musi otrzymać zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a przede wszystkim zdać egzamin państwowy przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Oznacza to, że każda osoba chcąca skorzystać z usług danego brokera może sprawdzić czy wybrany spec od ubezpieczeń posiada odpowiednie kwalifikacje.

Broker ubezpieczeniowy czyli kto?

Broker Ubezpieczeniowy to niezależny pośrednik pomiędzy klientami (zarówno osobami fizycznymi jak i prawnymi) a Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, który na podstawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej świadczy swoje usługi, takie jak:

  • Negocjowanie warunków zakupu produktu ubezpieczeniowego z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi
  • Obsługa i kontrola umów ubezpieczeniowych klienta
  • Przygotowanie kompleksowego programu ubezpieczeniowego dopasowanego do potrzeb klienta
  • Analiza rynku ubezpieczeń

Można zatem stwierdzić, że broker ubezpieczeniowy ułatwia swojemu klientowi wybór najlepszego i najbardziej dopasowanego produktu ubezpieczeniowego na rynku. Klient nie musi dłużej zajmować się kontrolą płatności składek czy interpretacją i analizą Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

czym zajmuje się broker ubezpieczeniowy

Kiedy powinno się korzystać z usług brokera?

Podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny, banki coraz częściej wymagają dodatkowego zabezpieczenia kredytu w postaci określonej formy ubezpieczenia – zazwyczaj są to zabezpieczenia zobowiązania, życia oraz zdrowia kredytobiorcy. W przypadku pozostałych kredytów (kredyty gotówkowe lub karty kredytowe) wystarczają zazwyczaj polisy na życie z cesją praw na rzecz banku.

Wykupienie ubezpieczenie może znacznie obniżyć koszty związane z kredytem, jest to jednak kwestia zupełnie odrębna. Zadaniem brokera jest z kolei optymalizacja składek ubezpieczeniowych – można zatem uznać, że broker jest niezależnym doradcą klienta.

Potwierdza to zresztą sposób naliczania wynagrodzenia “doradcy” – klient nie ponosi żadnych kosztów za skorzystanie z usług brokera – jego prowizję pokrywa ubezpieczyciel. Wyjątkowym przypadkiem jest przygotowanie specjalistycznej oferty ubezpieczeń majątkowych na wielomilionowe kwoty, która może wiązać się z zaliczką – wraca ona jednak do klienta po zawarciu umowy.

Czytaj także: czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu?

Gdzie znajdę brokera ubezpieczeniowego?

Obecnie w Polsce działa ponad 400 brokerów ubezpieczeniowych posiadających licencję KNF. Pełna ogólnopolska lista brokerów ubezpieczeniowych i asekuracyjnych publikowana jest co roku w Rozporządzeniu Ministra Finansów. Adekwatne zestawienie znaleźć można także na stronie Stowarzyszenia Brokerów Ubezpieczeniowych i Asekuracyjnych.

 

19/07/2022

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczki bez BIK 2023

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Pożyczka do 2500 złotych – gdzie najlepiej?

Polacy pożyczają zazwyczaj tyle ile im brakuje, nic ponad to. To właśnie pożyczka do 2500 złotych jest wybierana najczęściej. Sprawdź gdzie pożyczyć!

Jak bezpiecznie korzystać z pożyczek?

Nawet jeśli nie szukasz teraz finansowania warto abyś zapoznał się z zasadami - jak bezpiecznie korzystać z pożyczek. Te sposoby pomogą Ci w przyszłości!