Co to jest podatek Belki?

Jeśli chociaż w najmniejszym stopniu interesujesz się rynkiem finansowym, na pewno słyszałeś kiedyś o  czymś takim jak “Podatek Belki” Jest to nic innego jak podatek od dochodów kapitałowych. Poniżej postaramy się wytłumaczyć w jaki sposób jest on naliczany, oraz sprawdzimy czy można go nie płacić.

Podatek Belki – umocowanie prawne

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek Belki jest to zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, który obejmuje pożyczki, wkłady oszczędnościowe i środki na rachunkach bankowych, odsetki od papierów wartościowych, dywidendy, przychodów z tytułu prawa do poboru funduszy oraz kilku innych instrumentów finansowych.

Tym samym danina ta naliczana jest od zysków wszystkich powszechnie znanych produktów finansowych z wyjątkiem Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz Pracowniczych Programów Emerytalnych.

Według przepisów podatek ten wynosi 19%. Jego wyliczenie jest jednak odrobinę bardziej skomplikowane niż pomnożenie zysku przez 0,19.

podatek VAT informacje

Jak wyliczyć wysokość tego podatku?

Obliczenie podatku Belki nie jest jednak aż tak trudne. Można podzielić je na trzy kroki:

  • Pierwszy etap polega na zaokrągleniu zysku do pełnych złotych
  • Drugi na policzeniu 19% z zaokrąglonej kwoty
  • W trzecim etapie zaokrąglamy wynik mnożenia do pełnych złotych.

Umieszczamy poniżej prosty przykład, jak można policzyć podatek od zysku na poziomie 3,40 zł:

  • Zysk równy 3,40zł zaokrąglamy do kwoty 3,00 zł
  • 19% zysku od kwoty 3,00 zł wynosi 0,57 zł
  • Zaokrąglony podatek jest równy 1,00 zł

Oznacza to, że kwota, którą powinniśmy odprowadzić do Urzędu Skarbowego jest równa 1 zł.

Wydaje się, że zapłata podatku wynoszącego prawie 1/3 zysku wydaje się grabieżą. Stosunek podatku do zysku zmniejsza się jednak w miarę wzrostu zysku. Zaokrąglanie wartości ma jednak pewną zaletę. Dzięki niemu można również ominąć jego zapłatę.

Kiedy nie płaci się podatku?

W przypadku gdy podatek od zysku wynosi 0,49 zł, zgodnie z zasadą należy go zaokrąglić, w wyniku czego należność wobec US będzie równa 0,00 zł. Oznacza to, że kwotą graniczną dla konieczności opłacania podatku jest zysk równy 2,49 zł.

Można w takim razie unikać podatku belki, o ile ściśle kontrolujemy swoje zyski. Oznacza to, że do wyboru mamy instrumenty finansowe, których zyski są stałe i nie przekraczają wartości 2,49 zł. Mamy w takim razie dwa produkty do wyboru:

  • Lokaty z kapitalizacją dzienną
  • Konta Oszczędnościowe

W przypadku obydwu produktów, po prostych obliczeniach(oraz założeniu oprocentowania równego 2,5 % w skali roku) możemy wyliczyć maksymalną kwotę inwestycji ok 36 000 złotych.

Inwestowanie kwoty maksymalnej nie jest jednak najlepszym pomysłem – w większości przypadków codzienny zysk dopisywany jest do rachunku lub lokaty, co doprowadzi do przekroczenia progu nieopodatkowania.

05/02/2020

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczki bez BIK 2023

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Podatek VAT – jak działa?

Podatek VAT płaci każdy, dlatego sprawdzamy ile wynosi i jak się go oblicza. Sprawdź garść informacji przygotowanych przez redakcję.

Podatek od pożyczki – kiedy należy zapłacić?

Podatek od pożyczki zapłacimy tylko w przypadku pożyczki prywatnej. Są jednak wyjątki, kiedy takiego podatku nie będziemy musieli uiścić. Sprawdź