Czy biorąc pożyczkę jesteśmy sprawdzani na facebook?

Nasze profile w mediach społecznościowych zawierają wiele informacji, które mogą być przydatne przy weryfikacji naszej wiarygodności kredytowej. Czy jednak są wykorzystywane przez banki lub firmy pożyczkowe? Czy ewentualna weryfikacja jest zgodna z prawem? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.

Jesteśmy sprawdzani na facebook i nie tylko

Dla osób, które nie mają do czynienia z finansami na co dzień pytanie czy biorąc pożyczkę jesteśmy sprawdzani na facebook może się okazać komiczne. Jednak analitycy finansowi korzystają z każdej możliwej metody, która dostarczy im cennych informacji na temat potencjalnego klienta. Żeby było ciekawiej weryfikowany jest nie tylko facebook, ale również Instagram czy już mniej popularna nasza-klasa.pl Czy jednak dane z naszego profilu mogą przyczynić się do negatywnej decyzji kredytowej?  Teoretycznie wszystko jest możliwe. Zwłaszcza, że stereotypowe myślenie o analitykach kredytowych, którzy mają tylko cyfry przed oczami jest stanowczo chybione. Osoby rozpatrujące nasz wniosek to normalni ludzie, którzy także mają własne konta na portalach społecznościowych i wiedzą jak szukać interesujących informacji.

Co jednak mówią sami zainteresowani czyli banki i firmy pożyczkowe? Otóż Puls Biznesu postanowił zapytać o to otwarcie. Niestety większość instytucji nabrało wody w usta i nie chciało się wypowiadać na temat tzw. social scoringu. Jednoznacznie zaprzeczyły jedynie dwa banki: ING Bank Śląski oraz mBank. Do korzystania z weryfikacji mediów społecznościowych przyznał się jedynie Credit Agricole.

Czy biorąc pożyczkę jesteśmy sprawdzani na facebook

Jak chronić się przed wyciekiem naszych danych do sieci?

Zarówno instytucje finansowe jak i każdy użytkownik Internetu może dowiedzieć się o nas tyle ile sami udostępnimy. Banki czy inne podmioty nie mają przecież narzędzi hackerskich, które pozwalałyby włamywać się na nasze konta i czytanie choćby naszej korespondencji. Analitycy zobaczą tylko to co sami udostępnimy publicznie.

Niewielu Polaków blokuje bowiem swoje profile przed przeglądaniem przez obce osoby. Przez takie zaniedbanie analitycy kredytowi mają pełny dostęp do naszych profili społecznościowych. Dlatego aby uchronić się przed ujawnianiem informacji z naszego życia lepiej zmienić ustawienia prywatności konta. Parametryzując konto we właściwy sposób z łatwością ukryjemy choćby te dane które wskazaliśmy we wniosku pożyczkowym. Chodzi tu m in. o liczbę dzieci, stan cywilny, miejsce zamieszkania czy zatrudnienia.

Na podstawie naszych postów i zdjęć łatwo jest zidentyfikować nasz profil ryzyka. Działa to zarówno na naszą korzyść jak i niekorzyść. Pozytywną informacją na pewno będzie post, że otrzymaliśmy awans lub zmieniliśmy pracę.  Z kolei jeśli często meldujemy się na wyjazdach czy na wyścigach konnych, które są kojarzone także z hazardem to analitykom może zapalić tzw. czerwona lampka.

Pamiętajmy dlatego, że dane na swój temat powinniśmy udostępniać tylko osobom, które bezpośrednio znamy.

23/10/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka na wyciąg z konta

Pożyczka na wyciąg z konta to bardzo łatwy sposób pozyskania pieniędzy i udowodnienia pożyczkodawcy swoich dochodów i wydatków. Sprawdzamy gdzie pożyczyć

Czy banki udzielają pożyczek bez BIK?

Szukasz pożyczki bez weryfikacji BIK, zastanawiasz się czy banki udzielają pożyczki bez BIK? Sprawdź najnowszy wpis,który odpowiada na te pytania.

Odmowa pożyczki? Poznasz powód

Odmowa pożyczki musi być bezpłatnie uzasadniona. Zmieniło się prawo dzięki czemu pożyczkobiorcy będą świadomi. Jak poznać powód odmowy? Sprawdzamy