Odmowa pożyczki? Poznasz powód

Od 4 maja 2019 roku wprowadzono nowe przepisy prawa dzięki którym odmowa pożyczki będzie musiała zostać uzasadniona. Do tej pory Klienci nie mieli dostępu do szczegółowych powodów decyzji instytucji finansowej przez co nie byli świadomi co zaważyło na ostatecznej ocenie. Przed wysłaniem kolejnego wniosku nie wiedzieli zatem jaki element swojej zdolności pożyczkowej mogą poprawić, aby następnym razem werdykt był pozytywny.

Jak można uzyskać uzasadnienie decyzji negatywnej?

Wnioski o pożyczki i kredyty mogą być rozpatrywane przez analityka kredytowego lub przez automat kredytowy. Ten ostatni to program komputerowy, który na podstawie danych zawartych we wniosku pożyczkowym ocenia naszą wiarygodność. W przypadku drobnych pożyczek i chwilówek wnioski są rozpatrywane tylko przez automaty. W przypadku kredytów wysokokwotowych i hipotecznych decyzje są podejmowane przez analityków.

Jeśli już zdarzy nam się ten pech i nie otrzymamy pożyczki wówczas możemy się zwrócić do banku lub firmy pożyczkowej o wskazanie powodu. Jeśli wnioskujemy jako osoba fizyczna to za wydanie takiego uzasadnienia nie mogą zostać pobrane żadne opłaty. W przypadku firm opłata może zostać pobrana, lecz musi być ona adekwatna do wnioskowanej kwoty kredytu. O możliwości poznania powodu odmowy powinniśmy również zostać powiadomieni w decyzji pożyczkowej. Tam również jest wskazany adres na jaki należy złożyć prośbę. Najczęściej można załatwić to elektronicznie.

Jak zamknąć firmę? Poradnik

Jak wygląda takie uzasadnienie?

Zgodne z nowymi przepisami odmowa pożyczki powinna być uzasadniona bardzo szczegółowo. Instytucja finansowa będzie musiała określić czy w tej sprawie zaważyły nieopłacone na czas rachunki za prąd, czy za niskie dochody. Konieczne będzie wskazanie jakie niespłacone rachunki wzięto pod uwagę i jakie dochody. Nie znaczy to, że poznamy sposób wyliczania naszego scoringu, ale na pewno będziemy wiedzieli co zaważyło.

Odmowa pożyczki to koniec? Czy można się odwołać?

Kiedyś decyzja pożyczkowa była ostateczna. Teraz jednak Klienci otrzymają możliwość odwołania się Wszystko w zależności od tego, czy decyzję w sprawie pożyczki podjął człowiek czy automat pożyczkowy. Jeśli zatem dowiemy się, że decyzję wydała maszyna wówczas Klient ma prawo do złożenia wniosku aby wniosek został ponownie rozpatrzony przez człowieka. W takim przypadku wniosek zostanie rozpatrzony ponownie, przy czym tym razem decyzję podejmie analityk kredytowy.  Z tej procedury można skorzystać zarówno w banku, jak i instytucji pożyczkowej.

baner

Jak oceniana jest nasza zdolność kredytowa?

Wnioskując o pożyczkę instytucje finansowe oceniają naszą zdolność i wiarygodność kredytową na podstawie informacji z wielu źródeł.  Oprócz informacji z wniosku kredytowego czy historii karty kredytowej informacje są czerpane m.in. z baz kredytowych. Niekiedy stosuje się również wywiad społecznościowy, gdzie weryfikuje się nasze konta społecznościowe. Wszystko zależy od instytucji i kwoty o jaką się ubiegamy.

16/05/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Co zrobić żeby dostać kredyt lub pożyczkę?

Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić co zrobić żeby dostać kredyt lub pożyczkę. Wiele rzeczy ma znaczenie, o których możesz nie wiedzieć

Odrzucenie wniosku o pożyczkę

Odrzucenie wniosku o pożyczkę może być spowodowane błahą rzeczą. Dlatego nie warto się zniechęcać tylko wybrać odpowiednią pożyczkę chwilówkę lub na raty

Pożyczki bez Baz – oferta i opinie

Pożyczki bez Baz czyli bez weryfikacji w bazach kredytowych Ten rodzaj pożyczek jest bardziej popularny niż wszyscy myślimy. Przyczyn jest wiele, ale najczęściej jeśli ktoś szuka pożyczki bez Baz to chce sobie zapewnić anonimowość.