Czy za długi można iść do więzienia?

Czy za długi można iść do więzienia?

Wiele osób, które popada w spiralę zadłużenia zastanawia się czy za długi można iść do więzienia. Jeśli jesteśmy uczciwi i nie łamiemy prawa to nie mamy się czego obawiać. Nie ma znaczenia łączna kwota wszystkich naszych zobowiązań jakie zaciągnęliśmy. Do więzienia za długi możemy trafić tylko w kilku przypadkach, które dzisiaj Wam przybliżymy.

Zaciąganie zobowiązań w wyniku oszustwa

Jeśli np. zaciągamy kredyt online na większą kwotę to banki i większość firm pożyczkowych będzie wymagała od nas zaświadczenia o zatrudnieniu i otrzymywanych dochodach. Podrobienie takiego zaświadczenie lub ingerencja w jego treść jest oszustwem. Na podstawie art. 297. Kodeksu Karnego jest to przestępstwo zagrożone kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wyprzedaż majątku

Popadając w długi pierwszym odruchem jest myśl: jak uchronić swój majątek przed wierzycielem. Ludzie często długo się nie zastanawiając zaczynają sprzedawać wszystko co przedstawia jakąś wartość materialną. Bywa też, że próbujemy się dogadać z pracodawcą aby oficjalnie przekazywał nam niższe wynagrodzenie. Takie działania są nielegalne – mówi o tym art. 300 Kodeksu Karnego. Kara za takie działanie może wynieść aż 8 lat pozbawienia wolności.

polaków nie stać na nowe auta

Niespłacanie alimentów

Osoby nie płacące alimentów są pod szczególnym nadzorem odpowiednich służb. Jeśli spóźniasz się z płaceniem alimentów już 3 miesiące to możesz trafić do więzienia nawet na 2 lata! Niespłacone długi dłużników alimentowych to aż 11 miliardów złotych!

Wyłudzenie kredytu/ pożyczki

Z wyłudzeniem chwilówki czy zwykłej pożyczki mamy do czynienia wówczas, kiedy posługujemy się podrobionymi dokumentami. Dotyczy to przypadków, kiedy posługujemy się czyimiś dokumentami, podrobionymi dokumentami czy podpisami.  Za takie działania Kodeks karny przewidział karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

prison 589020 1920

11/06/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak uniknąć komornika?

Na pytanie jak uniknąć komornika odpowiedź jest prosta. Nie brać pożyczek, chwilówek ani kredytów. Opłacać rachunki, czynsze i inne zobowiązania. Są jednak chwile w naszym życiu, kiedy zwyczajnie coś nie wychodzi. Popadamy w chorobę czy tracimy bliską osobę a posiadamy zadłużenie.

Pożyczki bez Baz – oferta i opinie

Pożyczki bez Baz czyli bez weryfikacji w bazach kredytowych Ten rodzaj pożyczek jest bardziej popularny niż wszyscy myślimy. Przyczyn jest wiele, ale najczęściej jeśli ktoś szuka pożyczki bez Baz to chce sobie zapewnić anonimowość.

Alimenty natychmiastowe dobrym rozwiązaniem?

Alimenty natychmiastowe i ich kwoty? Zakładana kwota na jedno dziecko ma wynosić 460 zł i mają być ustalane według jednej, powszechnej zasady, bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o zarobkach...