Alimenty natychmiastowe dobrym rozwiązaniem?

Ministerstwo Sprawiedliwości wychodzi na przeciw

oczekiwaniom Polaków i ogłasza zmiany w prawie, które usprawnią otrzymanie alimentów. Alimenty natychmiastowe mają być minimalnym i szybkim wsparciem finansowym. Rodzic dziecka lub o opiekun prawny otrzyma środki finansowe bezzwłocznie w oparciu o uproszczoną procedurę.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że alimenty natychmiastowe będą zasądzane w uproszczonej procedurze tj. poprzez złożenie pozwu na gotowym formularzu dostępnym w Internecie. Jak deklaruje sam Zbigniew Ziobro – łatwość wypełniania formularza przełoży się na oszczędności zainteresowanych, którzy nie będą musieli wydawać pieniędzy na adwokatów.

Nakazy zapłaty w takich sprawach alimentacyjnych mają mieć rygor natychmiastowej wykonalności. Ponad to taki nakaz mógłby wydać nawet referendarz sądowy, co miałoby znacząco przyspieszyć procedurę i usprawnić pracę sądów.

Ustawodawca przewiduje w projekcie, że obowiązek alimentacyjny dotyczący dziecka będzie automatycznie wygasał, gdy skończy ono 25 lat. Na dzień dzisiejszy o stwierdzenie wygaśnięcia należy wystąpić do sądu.

Alimenty natychmiastowe – kwoty

Zakładana kwota na jedno dziecko ma wynosić 460 zł i mają być ustalane według jednej, powszechnej zasady, bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o zarobkach. Kwota ma być co roku przeliczana w oparciu o ogłaszana corocznie tzw. kwotę przeliczeniową.  Jak zatem będzie wyliczana kwota bazowa? Zaleć będzie od minimalnego wynagrodzenia za pracę i współczynnika dzietności. W przypadku zasądzenia alimentów na więcej dzieci kwoty będą się zmieniać. I tak alimenty natychmiastowe na dwoje dzieci będą wynosić 840 zł, zaś na troje 1140 zł.

Alimenty a PIT

Jako, że alimenty są naszym przychodem to powinny być rozliczone w zeznaniu rocznym PIT. Żeby nie było łatwo ustawodawca przewidział liczne wyjątki od tej zasady. Na podstawie art. 21 ust.1 o podatku dochodowym od osób fizycznych – zwolnione z podatku dochodowego są alimenty przekazywane:

  • na dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia,
  • na dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – orzeczenie o niepełnosprawności
  • na rzecz innych osób – zgodnie ze zobowiązaniem zasądzonym przez Sąd lub wynikającej z ugody sądowej. Tu jednak jest maksymalny limit miesięczny wynoszący 700 zł.

Najpopularniejsze imiona 2018

Najpopularniejsze imiona 2018 Poznaliśmy najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom. Jesteście ciekawi czy coś zmieniło się biorąc pod uwagę poprzednie lata? Najpopularniejsze imiona 2018, czyli zestawienie imion nadawanych w Polsce w podziale na imiona dla dziewczynek i chłopców na podstawie danych opublikowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji z bazy danych PESEL.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Lipiec to według statystyk miesiąc, w którym rodzi się najwięcej dzieci. Wiele par czeka na pozytywną informację o nadejściu maluszka. Po momencie pierwszej euforii przychodzi czas na podliczenie wszystkich kosztów i wydatków związanych z noworodkiem. Przeanalizujemy ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Ile musimy przygotować pieniędzy zakładając, że to nasze

Ile zarabia tester leków?

Ile zarabia tester leków? Czy duże ryzyko dla życia i zdrowia można w ogóle wycenić? W dzisiejszych czasach większość rzeczy ma swoją cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *