Alimenty natychmiastowe dobrym rozwiązaniem?

Ministerstwo Sprawiedliwości wychodzi na przeciw

oczekiwaniom Polaków i ogłasza zmiany w prawie, które usprawnią otrzymanie alimentów. Alimenty natychmiastowe mają być minimalnym i szybkim wsparciem finansowym. Rodzic dziecka lub o opiekun prawny otrzyma środki finansowe bezzwłocznie w oparciu o uproszczoną procedurę.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że alimenty natychmiastowe będą zasądzane w uproszczonej procedurze tj. poprzez złożenie pozwu na gotowym formularzu dostępnym w Internecie. Jak deklaruje sam Zbigniew Ziobro – łatwość wypełniania formularza przełoży się na oszczędności zainteresowanych, którzy nie będą musieli wydawać pieniędzy na adwokatów.

Nakazy zapłaty w takich sprawach alimentacyjnych mają mieć rygor natychmiastowej wykonalności. Ponad to taki nakaz mógłby wydać nawet referendarz sądowy, co miałoby znacząco przyspieszyć procedurę i usprawnić pracę sądów.

Ustawodawca przewiduje w projekcie, że obowiązek alimentacyjny dotyczący dziecka będzie automatycznie wygasał, gdy skończy ono 25 lat. Na dzień dzisiejszy o stwierdzenie wygaśnięcia należy wystąpić do sądu.

Alimenty natychmiastowe – kwoty

Zakładana kwota na jedno dziecko ma wynosić 460 zł i mają być ustalane według jednej, powszechnej zasady, bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o zarobkach. Kwota ma być co roku przeliczana w oparciu o ogłaszana corocznie tzw. kwotę przeliczeniową.  Jak zatem będzie wyliczana kwota bazowa? Zaleć będzie od minimalnego wynagrodzenia za pracę i współczynnika dzietności. W przypadku zasądzenia alimentów na więcej dzieci kwoty będą się zmieniać. I tak alimenty natychmiastowe na dwoje dzieci będą wynosić 840 zł, zaś na troje 1140 zł.

Alimenty a PIT

Jako, że alimenty są naszym przychodem to powinny być rozliczone w zeznaniu rocznym PIT. Żeby nie było łatwo ustawodawca przewidział liczne wyjątki od tej zasady. Na podstawie art. 21 ust.1 o podatku dochodowym od osób fizycznych – zwolnione z podatku dochodowego są alimenty przekazywane:

  • na dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia,
  • na dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – orzeczenie o niepełnosprawności
  • na rzecz innych osób – zgodnie ze zobowiązaniem zasądzonym przez Sąd lub wynikającej z ugody sądowej. Tu jednak jest maksymalny limit miesięczny wynoszący 700 zł.

Dostęp do facebooka płatny?

Ile zapłacilibyście za dostęp do facebooka? Najpopularniejsze aplikacje na smartfony i tablety są bezpłatne i to właśnie dlatego są tak popularne. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić ile bylibyśmy w stanie zapłacić za dostęp do facebooka.

Czy warto korzystać z firm antywindykacyjnych

Czy warto korzystać z firm antywindykaycjnych Na to pytanie szuka odpowiedzi coraz więcej osób. Jest to wynikiem tego, że sporo Polaków popada w kłopoty finansowe. Nie bez znaczenia jest także to, że proporcjonalnie rośnie liczba firm antywindykacyjnych w Polsce.

Jak uniknąć komornika?

Na pytanie jak uniknąć komornika odpowiedź jest prosta. Nie brać pożyczek, chwilówek ani kredytów. Opłacać rachunki, czynsze i inne zobowiązania. Są jednak chwile w naszym życiu, kiedy zwyczajnie coś nie wychodzi. Popadamy w chorobę czy tracimy bliską osobę a posiadamy zadłużenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *