Alimenty natychmiastowe dobrym rozwiązaniem?

Ministerstwo Sprawiedliwości wychodzi na przeciw

oczekiwaniom Polaków i ogłasza zmiany w prawie, które usprawnią otrzymanie alimentów. Alimenty natychmiastowe mają być minimalnym i szybkim wsparciem finansowym. Rodzic dziecka lub o opiekun prawny otrzyma środki finansowe bezzwłocznie w oparciu o uproszczoną procedurę.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że alimenty natychmiastowe będą zasądzane w uproszczonej procedurze tj. poprzez złożenie pozwu na gotowym formularzu dostępnym w Internecie. Jak deklaruje sam Zbigniew Ziobro – łatwość wypełniania formularza przełoży się na oszczędności zainteresowanych, którzy nie będą musieli wydawać pieniędzy na adwokatów.

Nakazy zapłaty w takich sprawach alimentacyjnych mają mieć rygor natychmiastowej wykonalności. Ponad to taki nakaz mógłby wydać nawet referendarz sądowy, co miałoby znacząco przyspieszyć procedurę i usprawnić pracę sądów.

Ustawodawca przewiduje w projekcie, że obowiązek alimentacyjny dotyczący dziecka będzie automatycznie wygasał, gdy skończy ono 25 lat. Na dzień dzisiejszy o stwierdzenie wygaśnięcia należy wystąpić do sądu.

Alimenty natychmiastowe – kwoty

Zakładana kwota na jedno dziecko ma wynosić 460 zł i mają być ustalane według jednej, powszechnej zasady, bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o zarobkach. Kwota ma być co roku przeliczana w oparciu o ogłaszana corocznie tzw. kwotę przeliczeniową.  Jak zatem będzie wyliczana kwota bazowa? Zaleć będzie od minimalnego wynagrodzenia za pracę i współczynnika dzietności. W przypadku zasądzenia alimentów na więcej dzieci kwoty będą się zmieniać. I tak alimenty natychmiastowe na dwoje dzieci będą wynosić 840 zł, zaś na troje 1140 zł.

Alimenty a PIT

Jako, że alimenty są naszym przychodem to powinny być rozliczone w zeznaniu rocznym PIT. Żeby nie było łatwo ustawodawca przewidział liczne wyjątki od tej zasady. Na podstawie art. 21 ust.1 o podatku dochodowym od osób fizycznych – zwolnione z podatku dochodowego są alimenty przekazywane:

  • na dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia,
  • na dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – orzeczenie o niepełnosprawności
  • na rzecz innych osób – zgodnie ze zobowiązaniem zasądzonym przez Sąd lub wynikającej z ugody sądowej. Tu jednak jest maksymalny limit miesięczny wynoszący 700 zł.
09/03/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Egzekucja z rachunku bankowego

Egzekucja z rachunku bankowego jest wskazywana właśnie najczęściej, gdyż łatwość pozyskania pieniędzy jest spora. Brak spłaty pożyczki może się wiązać właśnie z zajęciem egzekucyjnym

Banki działające w systemie OGNIVO

Pierwsze co robi komornik to sprawdza czy dłużnik nie ma rachunku bankowego. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawiamy banki działające w systemie OGNIVO.

Samochód z licytacji komorniczej

Samochód z licytacji komorniczej – to powinieneś wiedzieć Licytacje komornicze od zawsze cieszyły się sporą popularnością. Do tej pory jednak trzeba było się mocno interesować i śledzić wszystkie obwieszczenia komorników. Od niedawna funkcjonuje ogólnopolski portal internetowy licytacje.komornik.pl prowadzonym przez Krajową Radę Komorniczą. Dzięki niemu otrzymujemy dostęp do wszystkich licytacji w całej Polsce.