Dieta zagraniczna – kompendium

Delegacje zagraniczne są coraz bardziej powszechne,  dlatego warto się zapoznać z zasadami przyznawania diety zagranicznej, która jest pieniężnym ekwiwalentem przyznawanym na utrzymanie pracownika podczas zagranicznej podróży służbowej.  Warto nadmienić, że dieta zagraniczna przysługuje także przedsiębiorcy, jednak aby ją otrzymać konieczne jest wykazanie związku podróży z prowadzoną działalnością. W przypadku kontroli konieczne będzie bowiem wskazanie choćby korespondencji z kontrahentem do którego wyjechaliśmy czy rachunków z podróży.

Ile wynosi dieta zagraniczna?

Dieta zagraniczna nie jest z góry ustalona i  jej wysokość zależy m.in. od kraju do jakiego podróżujemy. Wysokość uposażenia za delegację zagraniczną  jest także uzależniona od tego czy wyjeżdża przedsiębiorca czy pracownik, jak długo trwa wyjazd i jaki jest charakter stanowiska pracy. Innym istotnym elementem jest także czy delegowany pracownik pracuje w sferze budżetowej, czy w przedsiębiorstwie prywatnym.

Sposób wyliczania diet oraz stawek dziennych dla pracowników sfery budżetowej określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej. W innych przypadkach stawki wylicza się w oparciu o regulaminy wewnętrzne firm.

Dla firm prywatnych zasady wyliczania diet są określane w wewnętrznych regulaminach firmowych. Co ważne ich wysokość nie musi być co najmniej taka jak w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Tym samym dieta zagraniczna może być zarówno niższa jak i wyższa. Co jednak jeśli firma nie posiada swojego regulaminu, a chce wysłać pracownika za granicę? W takich przypadkach rozliczenie następuje na podstawie stawek określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

dieta zagraniczna3

Jak naliczana jest dieta zagraniczna?

Pełna stawka diety zagranicznej przysługuje za podróż służbową, która trwa minimum 12 godzin. W przypadku, gdy podróż trwa krócej dieta jest pomniejszana zgodnie z poniższymi zasadami:

  • podróż zagraniczna do 8 godzin –  1/3 diety zagranicznej,
  • powyżej 8 do 12 godzin naliczana jest 1/2 diety.

Uwaga: diety są przyznawane na wyżywienie oraz inne dodatkowe wydatki związane z podróżą. Sprawą odrębną jest zapewnienie pracownikowi noclegu, jeśli oczywiście zaistnieje taka potrzeba. Niektóre firmy zamiast wypłacać dietę przyznają ekwiwalenty pieniężne na wyżywienie. Wówczas dieta nie przysługuje z tym wyjątkiem, że jeśli ekwiwalent jest niższy od diety przysługującej za pobyt za granicą, należy się wyrównanie.

Co w przypadku, kiedy mamy pełne wyżywienie zagwarantowane na promie lub w samolocie? Czy pracodawca może nam nie wypłacić diety? W takich sytuacjach winniśmy otrzymać 25 procent diety zagranicznej. Gdy wyżywanie jest częściowe to dieta jest przyznawana częściowo zgodnie z poniższymi zasadami:

  • 15 procent diety na śniadania,
  • 30 procent diety na obiady,
  • 30 procent diety na kolacje,
  • 25 procent diety na pozostałe wydatki.

Ile wynosi dieta w krajach Unii Europejskiej?

Poniżej przedstawiamy limity dziennych diet przysługujących pracownikom w ramach podróży służbowych odbywanych w ramach UE.

KRAJ DELEGACJI WALUTA LIMIT
Austria EUR 52
Belgia EUR 48
Bułgaria EUR 40
Chorwacja EUR 42
Cypr EUR 43
Czechy EUR 41
Dania DKK 406
Estonia EUR 41
Finlandia EUR 48
Francja EUR 50
Grecja EUR 48
Hiszpania EUR 50
Holandia EUR 50
Irlandia EUR 52
Litwa EUR 39
Luksemburg EUR 48
Łotwa EUR 57
Malta EUR 43
Niemcy EUR 49
Polska PLN 30
Portugalia EUR 49
Rumunia EUR 38
Słowacja EUR 43
Słowenia EUR 41
Szwecja SEK 459
Węgry EUR 44
Włochy EUR 48
Wielka Brytania GBP 35

 

31/10/2019

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na czek GIRO

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.

Strefa euro – kiedy przystąpi Polska?

Strefa Euro powiększa się co jakiś czas. Polska mogła by przystąpić do niej w każdej chwili. Dlaczego wciąż płacimy w złotówkach, i czy to dobra droga?

Jak mniej płacić za prąd?

Jak mniej płacić za prąd? Podpowiadamy Wam gdzie szukać oszczędności w comiesięcznych rachunkach za prąd. Sprawdź co zrobić!

Warning: Undefined variable $commenter in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 107

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 107

Warning: Undefined variable $aria_req in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 107

Warning: Undefined variable $commenter in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 110

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 110

Warning: Undefined variable $aria_req in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 110