Jak mniej płacić za prąd?

Zastanawiacie się jak mniej płacić za prąd?

Dzięki zastosowaniu kilku prostych zasad możemy zaoszczędzić całkiem sporą sumę. Zwłaszcza, że ceny energii elektrycznej z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Według najbardziej pesymistycznych prognoz za prąd rocznie możemy zapłacić nawet o 400 zł więcej. W związku z tym podpowiemy Wam jak mniej płacić za prąd. Nasze sposoby powinny dość odczuwalnie zmniejszyć Wasze rachunki.

Weryfikacja dostawcy energii oraz taryfy

Jeśli jesteś związany umową na czas nieokreślony lub właśnie kończy się Twoja umowa z dostawcą energii elektrycznej to sprawdź, czy inna firma nie sprzeda prądu taniej. Operatorem, czyli właścicielem kabli i transformatorów nadal będzie Twój lokalny dostawca, ale sprzedawcą samego prądu inna firma. Tym samym będziesz dostawał zamiast jednej faktury –dwie. Jedna z opłatą za przesył, drugą zaś za samą energię elektryczną. Z tego co sprawdzaliśmy to ceny za kilowatogodzinę mogą się różnić nawet o kilkanaście groszy!

Oprócz zmiany sprzedawcy energii możecie się zastanowić nad zmianą taryfy. Gospodarstwa domowe mają do wyboru głównie dwie taryfy: – G11, która ma stałą stawkę za prąd niezależnie od pory dnia oraz G12, która ma wyższe stawki w godzinach szczytu (6:00-13:00 oraz 15:00-22:00), a niskie (lub nawet zerowe) w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00.

Jeżeli korzystanie z pralki czy zmywarki w środku dnia lub w późnych godzinach wieczornych to warto wybrać taryfę G12. Niektórzy sprzedawcy energii oferują nawet zerowe stawki za korzystanie z prądu w wybranych godzinach.

 

Zmień nawyki i nie tylko

Szukając odpowiedzi na pytanie jak mniej płacić za prąd nie ogranicza się tylko do zmian w umowach czy taryfach. Dość dużo możemy zaoszczędzić zmieniając nasze nawyki i sprzęt elektryczny. Szukając oszczędności powinniśmy wyłączać na noc niepotrzebne urządzenia jak np. router Wi-Fi czy ładowarki od laptopów, telefonów. Zastanówmy się czy lodówka nie stoi blisko piekarnika lub grzejnika. Chłodziarka usytuowana przy źródle ciepła może pobierać nawet kilkanaście procent więcej energii!

Jeśli robisz pranie czy nastawiasz zmywarkę to nie włączaj urządzenia, kiedy nie jest załadowane do pełna. Gotując na płycie indukcyjnej czy ceramicznej pamiętaj aby garnek, w którym gotujemy, powinien swoim rozmiarem odpowiadać wielkości palnika. Zbyt mały  garnek powoduje utratę nawet 1/3 energii.

Ostatnie z ważnych rzeczy jakie powinieneś zrobić to wymiana żarówek na energooszczędne. Wymiana wszystkich źródeł światła powinna zredukować pobieraną moc o nawet kilkanaście procent!

20/01/2019

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na dowód przez Internet

Pożyczka na dowód bez zaświadczeń to produkt, którego szukają Polacy. Dostęp do szybkiej gotówki jest bardzo łatwy. Sprawdź najtańsze oferty!

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę?

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę? To pytanie zadaje sobie wielu z Was w momencie szukania dodatkowej gotówki. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie bankomatów i firm pożyczkowych w jakich znajdziecie najlepsze pożyczki gotówkowe. Dzięki statystykom jakie prowadzimy oraz informacjom od Klientów możemy ocenić prawdopodobieństwo udzielenia pożyczki.

Jak planować domowy budżet?

Po co w ogóle planować wydatki Większość Polaków pracuje na etacie otrzymując wynagrodzenie raz w miesiącu. Z pensji mamy do opłacenia czynsz, rachunki, jedzenie i wiele innych. Planowanie budżetu miesięcznego pozwoli nam na utrzymanie dyscypliny finansowej oraz nauczy nas oszczędności. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu będziemy mogli zbudować swój spadochron finansowy.