Dostęp do facebooka płatny?

Ile zapłacilibyście za dostęp do facebooka?

Najpopularniejsze aplikacje na smartfony i tablety są bezpłatne i to właśnie dlatego są tak popularne. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić ile bylibyśmy w stanie zapłacić za dostęp do facebooka. Czy bylibyście w stanie płacić za dostęp do facebooka, google czy youtube? Uczeni postanowili to zbadać w USA, a wyniki zaskakują.

National Bureau of Economic Research opublikował ostatnio bardzo ciekawy raport, który miał pokazać ile warte są darowe programy i aplikacje z których korzystamy na co dzień.

Naukowcy do oceny bezpłatnych aplikacji i programów wykorzystali ankietę z pytaniem: czy wolałbyś mieć dostęp do usługi czy otrzymać określoną kwotę pieniędzy. Miesięczną absencję od facebooka wyceniono na 10 dolarów. Ankietowani musieli wybierać – dostawać 10 dolarów miesięcznie czy rezygnować z niego na cały miesiąc. Następnie zaczęto żonglować kwotą jaką można by otrzymać za brak dostępu do serwisu. Kwoty sięgały niekiedy 1 tys. dolarów. Powiecie, że to fikcja i ankietowani na pewno nie byli szczerzy. Otóż naukowcy przewidzieli i taką sytuację. W związku z czym zapowiedzieli, że jeden na 200 pytanych będzie miał rzeczywistą możliwość wyboru. To z kolei wyniki innego eksperymentu, który pokazał, że w momencie prawdziwego wyboru respondenci stają się bardziej uczciwi.

Jak przedstawiają się wyniki?

Pierwszą ankietę przeprowadzono na grupie 1500 osób w 2016 roku. Okazało się, że jeśli zapłacić by 50 dolarów to większość osób powstrzymałoby się od korzystania z facebooka przez miesiąc. Eksperci wyceniali korzystanie z najpopularniejszego portalu społecznościowego na 30 do 70 dolarów miesięcznie. Można zatem powiedzieć, że ankieta wskazuje właściwą ocenę.

Aby nie pozostawić wątpliwości badanie przeprowadzono w 2017 roku, również na grupie 1500 osób. Tym razem kwota powstrzymania się od korzystania z facebooka się zmniejszyła – wyszło niecałe 40 dolarów. Wynik nie zaskakuje, ponieważ na portalu znajdziemy coraz więcej reklam, a coraz mniej wartościowej treści. Do tego często zmieniane algorytmy powodują, że nie widzimy większości ciekawych rzeczy, które mogłyby nas zainteresować. Jeśli badania przeprowadzone zostaną w tym roku to możemy iść w zakład, że kwota będzie jeszcze niższa.

07/05/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Hapi Pożyczki – szybka pożyczka

Hapi Pożyczki oferuje pożyczkę na raty do 25 tys. zł. Całość dostępna bez wychodzenia z domu. Atrakcyjne oprocentowanie 9,8% Wygodne raty

Bezpieczny PESEL – nie daj się oszukać!

Często słyszymy w mediach, że ktoś ma do spłaty kredyt którego nie zaciągał. Bezpieczny PESEL czyli jak nie dać się oszustom pożyczkowym

Ile zarabia się na polskim youtube?

Ile zarabia się na polskim YouTube? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zamiast telewizji wybiera kanały na YoTube oraz platformy z filmami i serialami jak Netflix. O kierunku rozwoju mediów decydują ludzie młodzi, którzy jednoznacznie wskazują na to, że nie chcą się ograniczać do tego co oferuje telewizja. Sztywne godziny emisji oraz często przestarzałe materiały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *