Dostęp do facebooka płatny?

Ile zapłacilibyście za dostęp do facebooka?

Najpopularniejsze aplikacje na smartfony i tablety są bezpłatne i to właśnie dlatego są tak popularne. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić ile bylibyśmy w stanie zapłacić za dostęp do facebooka. Czy bylibyście w stanie płacić za dostęp do facebooka, google czy youtube? Uczeni postanowili to zbadać w USA, a wyniki zaskakują.

National Bureau of Economic Research opublikował ostatnio bardzo ciekawy raport, który miał pokazać ile warte są darowe programy i aplikacje z których korzystamy na co dzień.

Naukowcy do oceny bezpłatnych aplikacji i programów wykorzystali ankietę z pytaniem: czy wolałbyś mieć dostęp do usługi czy otrzymać określoną kwotę pieniędzy. Miesięczną absencję od facebooka wyceniono na 10 dolarów. Ankietowani musieli wybierać – dostawać 10 dolarów miesięcznie czy rezygnować z niego na cały miesiąc. Następnie zaczęto żonglować kwotą jaką można by otrzymać za brak dostępu do serwisu. Kwoty sięgały niekiedy 1 tys. dolarów. Powiecie, że to fikcja i ankietowani na pewno nie byli szczerzy. Otóż naukowcy przewidzieli i taką sytuację. W związku z czym zapowiedzieli, że jeden na 200 pytanych będzie miał rzeczywistą możliwość wyboru. To z kolei wyniki innego eksperymentu, który pokazał, że w momencie prawdziwego wyboru respondenci stają się bardziej uczciwi.

Jak przedstawiają się wyniki?

Pierwszą ankietę przeprowadzono na grupie 1500 osób w 2016 roku. Okazało się, że jeśli zapłacić by 50 dolarów to większość osób powstrzymałoby się od korzystania z facebooka przez miesiąc. Eksperci wyceniali korzystanie z najpopularniejszego portalu społecznościowego na 30 do 70 dolarów miesięcznie. Można zatem powiedzieć, że ankieta wskazuje właściwą ocenę.

najlepsze lokaty 2018

Aby nie pozostawić wątpliwości badanie przeprowadzono w 2017 roku, również na grupie 1500 osób. Tym razem kwota powstrzymania się od korzystania z facebooka się zmniejszyła – wyszło niecałe 40 dolarów. Wynik nie zaskakuje, ponieważ na portalu znajdziemy coraz więcej reklam, a coraz mniej wartościowej treści. Do tego często zmieniane algorytmy powodują, że nie widzimy większości ciekawych rzeczy, które mogłyby nas zainteresować. Jeśli badania przeprowadzone zostaną w tym roku to możemy iść w zakład, że kwota będzie jeszcze niższa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *