Kredyt z gwarancją COSME

Kredyt obrotowy lub inwestycyjny musi mieć zabezpieczenie

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z licznymi inwestycjami. Jeśli dopiero zaczynamy z prowadzić swój biznes lub dopiero o nim myślimy to nie potrzebne nam będą duże kredyty inwestycyjne. Poza tym nikt świeżo upieczonemu przedsiębiorcy nie udzieli dużej pożyczki. Tym bardziej taka firma nie może liczyć na kredyt z gwarancją COSME.

Dla młodych przedsiębiorców są dofinansowania z Urzędów Pracy lub pożyczki na rozkręcenie firmy. Jeśli chodzi o dofinansowanie to zazwyczaj jest ono przyznawane osobom bezrobotnym lub w określonym wieku celem ich aktywizacji zawodowej. Z kolei pozabankowe pożyczki dla firm są dostępne os pierwszego dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Prowadząc jednak firmę przez dłuższy czas, która przynosi dochody można się starać o kredyt inwestycyjny lub odnawialny w rachunku bieżącym na finansowanie bieżącej działalności. Aby bank jednak udzielił nam takiego kredytu będziemy musieli wskazać odpowiednie zabezpieczenie. Doskonałym rozwiązaniem jest gwarancją COSME.

Czym jest kredyt z gwarancją COSME i jak z niego skorzystać?

Gwarancji z programu COSME udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Poręczenia są udzielane przez BGK na podstawie umowy Europejskim Funduszem Inwestycyjnym na mocy ogólnego Planu Inwestycyjnego dla Europy. Starając się o kredyt można wnioskować właśnie o poręczenie BGK. Skierowane jest ono dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Program gwarancji COSME jest udzielany jest do 600 tys. złotych na okres 27 miesięcy i może pokryć maksymalnie 80 % wartości kredytu.

Aby otrzymać gwarancję bankową w ramach COSME nie trzeba chodzić do Banku Gospodarstwa Krajowego. Wniosek o gwarancję składa się razem z wnioskiem o sam kredyt. Ubiegając się o niego wystarczy  wypełnić wniosek dostępny pod adresem: https://www.bgk.pl/files/public/uploads/graphics/Wniosek_o_udzielenie_gwarancji_PLG-COSME_01072018.doc. lub skorzystać z formularza z banku.

W jakich bankach otrzymam kredyt z gwarancją COSME?

Kredytów z gwarancją BGK mogą tylko udzielać tylko te banki, które zawarły z BGK umowę portfelową linii gwarancyjnej. Są to następujące banki:

 • Alior Bank
 • Bank Pekao
 • Bank BPS
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • BOŚ Bank
 • Bank Zachodni WBK
 • Deutsche Bank
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • SGB Bank
 • PKO Bank Polski

 

28/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pozabankowe pożyczki dla firm

Firmy potrzebują dofinansowania Spora część firm planuje działania rozwojowe. Większość jednak nie ma takich nadwyżek aby sfinansować pomysły z własnych środków. Przedsiębiorcy to ludzie czynu, którzy nie boją się podejmować ryzyka i jeśli widzą powodzenie w swoim pomyśle to śmiało sięgają po kredyt czy pożyczkę.

Firmy zalegają z płatnościami

Firmy zalegają z płatnościami, a to działa jak efekt domina. Problemy zaczynają mieć wszyscy w koło. Jeśli planujecie otworzyć własną formę to lepiej mieć odłożony spory kapitał, aby nie być uzależnionym od kilku faktur...

Działalność gospodarcza – jak zacząć?

Działalność gospodarcza jest coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia. Co powinieneś zrobić żeby otworzyć własną firmę i skąd wziąć na to pieniądze? Pożyczki dla nowych firm