fbpx

Kredyt z gwarancją COSME

Kredyt obrotowy lub inwestycyjny musi mieć zabezpieczenie

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z licznymi inwestycjami. Jeśli dopiero zaczynamy z prowadzić swój biznes lub dopiero o nim myślimy to nie potrzebne nam będą duże kredyty inwestycyjne. Poza tym nikt świeżo upieczonemu przedsiębiorcy nie udzieli dużej pożyczki. Tym bardziej taka firma nie może liczyć na kredyt z gwarancją COSME.

Dla młodych przedsiębiorców są dofinansowania z Urzędów Pracy lub pożyczki na rozkręcenie firmy. Jeśli chodzi o dofinansowanie to zazwyczaj jest ono przyznawane osobom bezrobotnym lub w określonym wieku celem ich aktywizacji zawodowej. Z kolei pozabankowe pożyczki dla firm są dostępne os pierwszego dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Prowadząc jednak firmę przez dłuższy czas, która przynosi dochody można się starać o kredyt inwestycyjny lub odnawialny w rachunku bieżącym na finansowanie bieżącej działalności. Aby bank jednak udzielił nam takiego kredytu będziemy musieli wskazać odpowiednie zabezpieczenie. Doskonałym rozwiązaniem jest gwarancją COSME.

Czym jest kredyt z gwarancją COSME i jak z niego skorzystać?

Gwarancji z programu COSME udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Poręczenia są udzielane przez BGK na podstawie umowy Europejskim Funduszem Inwestycyjnym na mocy ogólnego Planu Inwestycyjnego dla Europy. Starając się o kredyt można wnioskować właśnie o poręczenie BGK. Skierowane jest ono dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Program gwarancji COSME jest udzielany jest do 600 tys. złotych na okres 27 miesięcy i może pokryć maksymalnie 80 % wartości kredytu.

Aby otrzymać gwarancję bankową w ramach COSME nie trzeba chodzić do Banku Gospodarstwa Krajowego. Wniosek o gwarancję składa się razem z wnioskiem o sam kredyt. Ubiegając się o niego wystarczy  wypełnić wniosek dostępny pod adresem: https://www.bgk.pl/files/public/uploads/graphics/Wniosek_o_udzielenie_gwarancji_PLG-COSME_01072018.doc. lub skorzystać z formularza z banku.

W jakich bankach otrzymam kredyt z gwarancją COSME?

Kredytów z gwarancją BGK mogą tylko udzielać tylko te banki, które zawarły z BGK umowę portfelową linii gwarancyjnej. Są to następujące banki:

 • Alior Bank
 • Bank Pekao
 • Bank BPS
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • BOŚ Bank
 • Bank Zachodni WBK
 • Deutsche Bank
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • SGB Bank
 • PKO Bank Polski

 

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pozabankowe pożyczki dla firm

Firmy potrzebują dofinansowania Spora część firm planuje działania rozwojowe. Większość jednak nie ma takich nadwyżek aby sfinansować pomysły z własnych środków. Przedsiębiorcy to ludzie czynu, którzy nie boją się podejmować ryzyka i jeśli widzą powodzenie w swoim pomyśle to śmiało sięgają po kredyt czy pożyczkę.

Czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja?

Wynajem mieszkania czy lokata bankowa Wiele osób, które zgromadziły sporą ilość gotówki zastanawia się nad ulokowaniem swoich pieniędzy. Wysokość zysku jak zawsze zależy od poziomu ryzyka jakie chcemy ponieść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *