Emerytury nie są wcale takie złe

Statystyki pokazują, że emerytury wcale nie są takie złe

W Polsce panuje przekonanie, że emeryci to najbardziej poszkodowana grupa społeczna. Emeryt kojarzy się ze schorowaną ubogą osobą, którą nie stać na lekarstwa w aptece. Czy jednak tak jest naprawdę? Dane GUS mówią zupełnie co innego. Wynika z nich, że średni dochód rozporządzalny polskiego emeryta do 1630 zł. Czy jest dochód rozporządzalny? – to suma bieżących dochodów gospodarstwa domowego ze wszystkich źródeł pomniejszona o zaliczki na podatek dochodowy i składki ZUS. Kwota jest na tyle duża, że większość grup społecznych w Polsce dopiero do niej aspiruje.

Jak to możliwe, że dochód rozporządzalny emerytów jest większy niż np. pracowników etatowych? To wszystko dane statystyczne oraz fakt, że większość gospodarstw domowych emerytów stanowią maksymalnie dwie osoby. W przypadku rodzin dochód rodziców jest również rozbijany na dzieci stąd ta dysproporcja.

Raport GUS „Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 r.” wskazuje, że w gospodarstwach gdzie zarobki są wynikiem pracy etatowej  na osobę przypada 1608 zł miesięcznie (czyli 22 zł mniej niż u emerytów) Rolnicy z kolei mają o 55 zł mniej od emerytów. Największa przepaść dzieli jednak emerytów i rencistów. Średni dochód rozporządzalny rencisty to 1296 zł czyli 334 zł mniej.

Skąd zatem ciągłe narzekanie na emerytury?

Zostawmy już statystyki i zejdźmy na ziemię. Prawda jest taka, że każdy na swoją emeryturę zapracował. Jeśli zarobki emerytów nie były wysokie to nie mogą liczyć na wysokie emerytury. Wiadomo, że życie toczy się czasami nie tak jak byśmy sobie to wymarzyli, jednak niska emerytura skądś się wzięła.

Przeciętna emerytura w 2017 roku wynosiła 2138 zł brutto, czyli 1773 zł na rękę. Jest to nieco więcej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Zakładając, że emeryt ma na utrzymaniu tylko siebie i mieszka we własnym mieszkaniu to nie jest tragicznie. Zwłaszcza jak przyrównamy przeciętne wynagrodzenie za pracę- około 3050 zł na rękę. Otrzymują je osoby, które najczęściej mają kredyt na mieszkanie i dzieci. Zazwyczaj pracują dwie osoby czyli mamy 6100 zł. Dzieląc to na czteroosobową rodzinę wychodzi 1500 zł miesięcznie na osobę, a to dużo mniej niż średnia emerytura.

Oczywiście zawsze można mieć więcej i żyć lepiej. Jednak jak spojrzymy ogólnie na realia w naszym kraju to nie ma powodów do dramatyzowania.

28/06/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla seniora

Pożyczka dla seniora Mówi się, że zazwyczaj to osoby młode korzystają z pożyczek gotówkowych i pożyczek chwilówek. Nie zapominajmy jednak, że z większymi wydatkami spotykać się może każdy i to w każdym wieku.

Odwrócona hipoteka się opłaca?

Czy emeryci muszą oddawać mieszkania, żeby godnie dożyć swoich lat? Dyskusja nad sytuacją emerytów i ich świadczeń toczy się w Polsce od wielu lat. Zmieniają się partie rządzące oraz politycy, ale problemy emerytów pozostają te same. Choć sytuacja rent i emerytur nieco się poprawia, to nadal jest daleka od idealnej.

Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Czy Polacy oszczędzają na emeryturę? Jak wynika z badań aż 70 proc. naszych rodaków wierzy, że emerytura państwowa pozwoli im na normalne życie. Sonda przeprowadzona przez TNS Polska pokazała, że mniej niż 5 proc. osób w wieku 25-45 lat oszczędza na starość.