Odwrócona hipoteka się opłaca?

Czy emeryci muszą oddawać mieszkania, żeby godnie dożyć swoich lat?

Dyskusja nad sytuacją emerytów i ich świadczeń toczy się w Polsce od wielu lat. Zmieniają się partie rządzące oraz politycy, ale problemy emerytów pozostają te same. Choć sytuacja rent i emerytur nieco się poprawia, to nadal jest daleka od idealnej. Jeśli emeryt mieszka z drugą osobą (np. małżonkiem) i otrzymują dwie emerytury to świadczenia emerytalne pozwalają im na dobre życie. Gorzej jak ktoś jest sam i nie ma pomocy ze strony rodziny. Drogie leki i koszty utrzymania nieruchomości często sprawiają, że seniorzy decydują się zastawić nieruchomość. W zamian za to otrzymują comiesięczne świadczenie od osoby, która otrzyma ich mieszkanie po śmierci. Czy odwrócona hipoteka się opłaca?

Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od tego czy pieniędzy brakuje co miesiąc, czy brak gotówki zdarza się co jakiś czas przy większych wydatkach. Jeśli to drugie to przed oddawaniem mieszkania warto spróbować pożyczki na raty czy chwilówki. Firmy pożyczkowe oferują również specjalne pożyczki dla seniora. Nie zapominajmy też o licznych zniżkach na jakie mogą liczyć emeryci. Dzięki nim zawsze można trochę zaoszczędzić w miesięcznym budżecie. Jeśli to nie wystarcza to wówczas można myśleć o odwróconej hipotece.

Odwrócona hipoteka się opłaca?

Zasada działania odwróconej hipoteki jak sama nazwa wskazuje jest odwrotna niż kredyt hipoteczny. Nabywca najpierw wypłaca świadczenie, a dopiero po określonym czasie w umowie uzyskuje prawo własności nieruchomości. Odwrócona hipoteka to innymi słowy coś zbliżonego do dożywotniej pożyczki. Właściciel chcący skorzystać z odwróconej hipoteki zawiera umowę z instytucją finansową o świadczenie w zamian za nieruchomość. Co powinieneś wiedzieć o odwróconej hipotece?

  • Z tej formy pożyczki może skorzystać każda osoba fizyczna bez względu na wiek
  • Jedynym warunkiem jest posiadanie nieruchomości.
  • Nie jest przeprowadzana weryfikacja w BIK.
  • Odwrócona hipoteka może być udzielona tylko przez banki i instytucje kredytowe, które podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
  • Środki za nieruchomość mogą być przekazywane comiesięczne lub jednorazowo, w pełnej kwocie.

Wartość środków, które są wypłacane przez instytucje finansowe w ramach odwróconej hipoteki średnio oscylują w granicy ok. 50% wartości nieruchomości.

W przypadku 60-letniego Polaka posiadającego mieszkanie np. o wartości ok. 400 tys. złotych, może spodziewać się 200 tys. złotych kredytu w jednorazowej racie lub 800 złotych w formie rat miesięcznych wypłacanych przez 20 lat.

24/08/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja?

Wynajem mieszkania czy lokata bankowa Wiele osób, które zgromadziły sporą ilość gotówki zastanawia się nad ulokowaniem swoich pieniędzy. Wysokość zysku jak zawsze zależy od poziomu ryzyka jakie chcemy ponieść.

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny To pytanie bardzo często wpływa na naszą skrzynkę, dlatego postanowiliśmy napisać nieco więcej na ten temat. Kiedy nie dysponujemy dużą gotówką, bo np. zainwestowaliśmy ją w firmę a chcemy mieszkać u siebie to najszybszym sposobem będzie kredyt hipoteczny.

Apartamenty inwestycyjne w Trójmieście

Apartamenty inwestycyjne w Trójmieście cieszą się niesłabnącą popularnością. Trójmiasto jest dynamiczne, modne i przynosi zyski. Gdańsk znalazł się na 5 miejscu w zestawieniu Top Destination on the Rise.