Fintech – to musisz wiedzieć

FinTech czyli skrót od angielskiego Financial Technology to obszar gospodarki wykorzystujący nowe technologie oraz innowacje w obszarze usług finansowych. Firmy działające w tej branży realizują zazwyczaj swoje projekty we współpracy z tradycyjnymi podmiotami, albo czasami mocno z nimi konkurują. Do sektora FinTech możemy zaliczyć zarówno start-upy, jak i duże korporacje, które od wielu lat kreują zmiany na rynku.

Fintech to nie tylko bankowość

Rozwiązania branży FinTech z coraz bardziej kształtują to jak wygląda rynek finansowy i biznesy, które współdziałają z nim. Dlatego nie można powiedzieć, że fintechy działają tylko w bankowości. Głównym wyznacznikiem takiego przedsięwzięcia jest kryterium usługowe. Przykładowo jeśli firma udostępnia produkty finansowe, wykorzystując do tego nowoczesne kanały online to można mówić o Fin Techu, który najczęściej działa w :

 • bankowości,
 • ubezpieczeniach,
 • zarządzaniu aktywami i rynkami kapitałowymi,
 • płatnościami,
 • danymi i analityką,
 • cyberbezpieczeństwem.

Czy biorąc pożyczkę jesteśmy sprawdzani na facebook

Największe i najpopularniejsze FinTechy

Jeśli się zastanowić to na codzień korzystamy z usług większej ilości FinTech-ów niż sądzimy. Do pracy jedziemy Uberem, na wakacje jedziemy do apartamentu zarezerwowanego w booking. Wieczorami oglądamy netflix a na siłowni słuchamy Tidala. Nie mówiąc już o portalach społecznościowych jak Tweeter czy Facebook.

Jedzenie zamawiamy przez portale internetowe, w których płacimy Apple Pay cza BLIKiem. Jaki jeszcze popularne przedsiębiorstwa należą do tej branży? Sprawdźmy!

 • Płatności online – np. BLIK, PayPal, PayU,
 • E-bankowość, bankowość mobilna oraz ubezpieczenia online – np. iPKO, Millenet, Rankomat
 • Pożyczki online i porównywarki pożyczek – np. Vivus, Szybka Gotówka, lisekfinansowy.pl
 • Pożyczki społecznościowe – np. Kokos, Finansowo,
 • Kantory internetowe – np. Cinkciarz, Walutomat,
 • Dodatkowe formy finansowania dla przedsiębiorców, np. faktoring i e-leasing
 • Aplikacje do przewozu osób wykorzystujące płatności online – np. Uber, MyTaxi, Free Now,
 • Porównywarki internetowe oraz serwisy aukcyjne – np. Allegro, Skąpiec, eBay,
  Przedsiębiorstwa wykorzystujące rozwiązania oparte na blockchain – np. Bitcoin,
 • Aplikacje do optymalizacji budżetu domowego, wydatków, płatności mobilnych opartych na HCE – np. Apple Pay, Android Pay,

Czy Fintech to to samo co startup?

Wiele osób często myli pojęcie FinTechów i stawia go jako synonim do start-upów. Niestety to nie to samo. Start-up to firma, która dopiero powstała i rozpoczyna swoją drogę w biznesie. Tego typu firmy mają najczęściej ograniczone budżety i często poszukują dodatkowych źródeł finansowania. Dlatego w tym rozumieniu, nie każdy start-up jest FinTechem i odwrotnie.

Co do zasady start-upy, funkcjonujące w obszarze omawianego FinTechu, możemy podzielić na kilka kluczowych rodzajów. Najpopularniejszymi są BankTechy usprawniają działanie banków komercyjnych.

25/05/2020

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na dowód przez Internet

Pożyczka na dowód bez zaświadczeń to produkt, którego szukają Polacy. Dostęp do szybkiej gotówki jest bardzo łatwy. Sprawdź najtańsze oferty!

Pożyczka bez wychodzenia z domu

Szybka gotówka bez wychodzenia z domu czyli pożyczka bez wychodzenia z domu - bez zaświadczeń, dla każdego, za darmo! Przez Internet, telefon!

Pożyczki bez BIK 2020

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *